Foto: LETA
Vairāk par trim ceturtdaļām Eiropas pilsētu ielu apgaismojums ir vecāks par 25 gadiem, bet sabiedriskās aptaujas liecina, ka līdz pat 80% iedzīvotāju justos drošāk uz ielām, ja tiktu izmantots baltais apgaismojums, piemēram, LED apgaismojums, nevis tradicionālais risinājums, informēja apgaismes iekārtu ražotāja "Osram" pārstāvniecības Latvijā vadītājs Andrejs Korņejevs.

Joprojām 90% Eiropas valstu izmanto tradicionālo ielu apgaismojumu, kas rada lielas bažas par autovadītāju, velosipēdistu un gājēju drošību. 21% no Eiropas Savienības (ES) satiksmes negadījumiem bojā iet gājēji, Eiropas Komisija uzskata, ka mirušo skaits tiks samazināts, ja pašvaldības uzstādīs pareizu ielas apgaismojumu, informēja Korņejevs.

Viņš norāda, ka LED apgaismojums uzlabo drošību ar sabalansētu gaismas sadali. LED gaisma nodrošina minimālu atspulgu un izgaismo tā saucamos melnos punktus, kas rezultātā palīdz samazināt negadījumu skaitu. Samazinās arī uzturēšanas izmaksas, jo šīs gaismas nodrošina 50 000 līdz 100 000 stundu ilgāku darbu.

Pašvaldībām, kas nevar atļauties ieguldīt LED risinājumos, ieteicams uzstādīt HID (metāla halīda) spuldzes, jo arī tām ir efektīva un augsta baltās gaismas jauda, piebilda Korņejevs.

"Uzstādot balto gaismu, piemēram, LED vai HID lampas, var uzlabot redzamību, nodrošinot to, ka autobraucēji un gājēji drošāk varēs pārvietoties pa pilsētu. Pašvaldības mūsdienās nevar ignorēt tehnoloģiju uzlabojumus, kas ir pieejami, ja ir nepieciešams uzlabot sabiedrības drošību. Pašlaik apgaismojums veido 50% no pilsētu elektroenerģijas patēriņa. LED un baltā apgaismojuma risinājums ar piemērotu apgaismojuma kontroli var palīdzēt ietaupīt šo enerģiju," skaidroja Korņejevs.

ES, izvirzot mērķi palielināt energoefektivitāti par 20% līdz 2020.gadam, ilgtspējīgais LED risinājums būs svarīgs arī, lai samazinātu oglekļa piesārņojumu pilsētā, piebilda Korņejevs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!