Foto: F64
Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris atzīst, ka "pensiju jautājums ir nokaitinājis Satversmes tiesu", jo ST spiesta izskatīt vairākas lietas ar līdzīgu būtību, kuru tiesa likumdevējiem skaidroja jau pirmajā spriedumā "pensiju lietā" - "ko drīkst un ko nedrīkst darīt".

Kūtris piektdien intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" uzsvēra, ka jau spriedumā "pensiju lietā", ar kuru pērn decembrī ST atzina pensiju samazināšanu par neatbilstošu Satversmei, tiesa pateica, kā valdība var lemt par pensijām, kā var aizskart šo jautājumu un kā tas var notikt.

Pēc Sprieduma Saeima apņēmās kļūdas labot, "teica – "jā, visu sagrozīsim"... nesagrozīja", secināja Kūtris, uzsverot, ka pensiju lietās ir vairāki saistītie jautājumi – priekšlaicīgi pensionēto personu pensijas, izdienas pensijas, strādājošo un nestrādājošo pensionāru pensijas.

Viņš atgādināja, ka saistībā ar pensijām ST jau pieņēma četrus spriedumus, un priekšā vēl divu lietu izskatīšana, taču jau pēdējā spriedumā "mēs devām tādu smalku mājienu", ka Saeimai ir likumdošanas brīvība, "sakārtojiet šo jautājumu". "Saeima laikam gaida, lai mēs katrā lietā izlemtu," secināja Kūtris.

Viņš atzina, ka likumdevējus par kļūdainiem lēmumiem nesoda, viņiem ir politiskā atbildība, taču, "ja mēs pasakām, ka likumdevējs nepareizi rīkojies, tad tas ir sods sabiedrības acīs". Kūtris atzina, ka nevēlas, lai ST spriedumu dēļ sabiedrības acīs kristu likumdevēja prestižs, un tāpēc aicināja: "Tad netaisiet ziepes!".

Viņš arī sprieda, ka Satversmei neatbilstoši lēmumu nav kādas grupas vai indivīdu interešu realizēšanas rezultāts. "Mums nav valdība un Saeima, kas grib pieņemt pretvalstiskus lēmumus, bet reizēm steigā [politiķi] redz mērķi, bet neizvērtē līdzekļus," pauda Kūtris, norādot, ka dažreiz likumdevējs neieklausās cilvēkos, kas brīdina. "Tā ir neuzmanība pret argumentiem, vai tā drīkst vai nedrīkst darīt," viņš klāstīja.

Tāpat ST priekšsēdis pauda neapmierinātību, ka ST pensiju lietu dēļ veidojas lieka papildus slodze, lai pateiktu Saeimai, ko viņi drīkst, ko nedrīkst darīt, lai gan šajā jautājumā ir zināms, ka kaut kas nav kārtībā.

Jau ziņots, ka pirmo spriedumu pensiju lietās ST pieņēma pērn decembrī, atzīstot, ka jūlijā akceptēta pensiju samazināšana neatbilst Satversmei. Atzīts arī, ka Satversmei neatbilst prokuroru izdienas pensiju samazinājums, Iekšlietu ministrijas struktūru darbinieku pensiju samazinājums, kā arī izdienas pensiju samazinājums militārpersonām, kuras sasniegušas vecuma pensijas piešķiršanai noteikto vecumu. Ir arī ierosināta lieta par priekšlaicīgo pensiju samazināšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!