Pirmajā Latvijas karavīru vadītajā militāro nodarbību sagatavošanas un vadīšanas kursā, kas sākās 14. martā un ir apvienots ar militārās vadības kursu, piedalīsies 24 Ukrainas 184. mācību centra apmācību instruktori. Latvijas karavīri šogad nodrošinās četrus šādus divu nedēļu apmācību kursus Ukrainas regulāro spēku instruktoru apmācībai.

Savukārt mēneša beigās Latvijas karavīri sāks arī Ukrainas speciālo operāciju bataljona karavīru apmācību.

"Mums ir jābūt solidāriem un ir jādalās ar to pieredzi, ko mēs paši esam guvuši, iestājoties NATO, kā arī piedaloties starptautiskajās operācijās un apmācot citu valstu bruņoto spēku karavīrus, " norāda NBS komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kurš nesen viesojās Ukrainā, lai izvērtētu, kādu palīdzību Latvija var sniegt Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

"Nenoliedzami, arī mūsu karavīri gūs lielisku pieredzi, daudznacionālā vidē strādājot kopā ar Ukrainas karavīriem, kuri ir guvuši neatsveramu pieredzi, veicot kaujas operācijas Ukrainas austrumos," atzina bruņoto spēku komandieris, paužot gandarījumu, ka sabiedrotie, uzaicinot Latviju iesaistīties Ukrainas bruņoto spēku apmācībā, ir augstu novērtējuši Latvijas karavīru morālo un profesionālo sagatavotību.

ASV, Lietuvas, Latvijas, Kanādas un Lielbritānijas karavīru vadībā līdz 2016. gada beigām plānots apmācīt piecus Ukrainas Bruņoto spēku kājnieku bataljonus un vienu speciālo operāciju bataljonu. Vienlaikus tiks apmācīts viens bataljons, uzsvaru liekot uz kājnieku rotas un bataljona pamatuzdevumiem.

Apmācība galvenokārt notiek Starptautiskajā miera nodrošināšanas un drošības centrā Javorivā aptuveni 15 kilometrus no Ukrainas robežas ar Poliju. Savukārt speciālo operāciju bataljona apmācība noritēs Hmeļnickā.

Pērn, 23. novembrī, sākot apmācīt Ukrainas bruņoto spēku regulārās vienības, ASV un sabiedrotie sāka Ukrainas drošības spēku apmācības un apbruņošanas operācijas "Fearless Guardian" otro posmu. Operācija ir daļa no starptautiskās sabiedrības centieniem sekmēt ilgtermiņa militārās reformas Ukrainā un palīdzēt Ukrainai uzlabot tās iekšējās aizsardzības spējas.

Latvija ir sniegusi Ukrainai finansiālu atbalstu vairāku desmitu tūkstošu eiro apmērā NATO Trasta fonda ietvaros, kā arī sniedz cita veida atbalstu, tostarp medicīnisko un rehabilitācijas palīdzību ukraiņu karavīriem un ir apņēmusies apmaksāt studijas Baltijas aizsardzības koledžā vienam Ukrainas virsniekam, kas sāks studijas augustā. Bruņoties spēki ir jau nodrošinājuši un turpinās nodrošināt angļu valodas apmācību vairākiem Ukrainas bruņoto spēku karavīriem.

Tiek sniegtas arī praktiskas apmācības militārajiem psihologiem un kapelāniem Ukrainā.

Ziņots, ka Krievija 2014. gada februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu.

Kopš 2014. gada aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Sodot Krieviju par Krimas aneksiju un Austrumukrainas destabilizāciju, Eiropas Savienība, ASV un citas rietumvalstis noteikušas sankcijas daudzām Krievijas augstākajām amatpersonām, Kremļa tuvākā loka cilvēkiem, kā arī Krievijas ekonomikas finanšu, aizsardzības un enerģētikas nozarēm.