Foto: PantherMedia/Scanpix
Pērn kiberuzbrukumos izplatītākie incidentu veidi bija mēstules, pikšķerēšanas kampaņas un datorvīrusi, savukārt kopā reģistrēti un apstrādāti 3034 augstas prioritātes incidenti, informēja tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā CERT.LV.

2014.gadā pieaugusi ļaunreklāmas izplatība interneta vietnēs, kad mājaslapas tika izmantotas banku trojas vīrusa "Zeus" un "Gozi" izplatīšanā, inficējot simtiem lietotāju datorus.

Vairāki Latvijas portāli tika izmantoti vīrusu izplatīšanai caur ievainojamību "OpenX" baneru apmaiņas sistēmā, izplatot bīstamo "Gozi" banku vīrusu. Tā kā kaitīgo programmu izplatīšanai, izmantojot reklāmas rīkus nav vajadzīga tiešsaistes resursa uzlaušana, lietotāji tiekot inficēti, izmantojot interneta pārlūka un citas ievainojamības.

Pārskata periodā CERT.LV reģistrēja un apstrādāja 3034 augstas prioritātes incidentus un reģistrēja 487 055 zemas prioritātes incidentus.

Izplatītākais uzbrukuma veids 2014.gadā bija mēstules. Visbiežāk mēstules ir pamats arī tādiem datordrošības apdraudējumiem kā pikšķerēšana, ļaunatūras izplatībai un mērķētiem uzbrukumiem. Mēstuļu teksti paliek ticamāki, tāpat vizuālais noformējums pikšķerēšanas lapām kļūst kvalitatīvāks, tādēļ lietotājiem jābūt arvien uzmanīgākiem, uzsver CERT.LV.

Kā gada bīstamākais vīrus tiek minēts "CTB Locker", kurš šifrē lietotāja datus, par atšifrēšanas atslēgu pieprasot izpirkuma maksu. Pirmajās kampaņās inficēšanās notika automātiski, apmeklējot interneta vietnes, taču 2015.gada sākumā ļaundari izsūtījuši mēstules ar tēmu "Neapmaksāts rēķins" ar pielikumā pievienotu datorvīrusu. No vīrusa cieta vairāki simti lietotāju, aptuveni 10 000 lietotāju bija pakļauti tiešam uzbrukumam un riskam zaudēt visus failus, skaidro institūcijā.

CERT.LV visām datordrošības apdraudējumos iesaistītajām pusēm sniedza konsultācijas, kā izvairīties no apdraudējumiem arī nākotnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!