Foto: F64
Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisija (SAK) rosinās atteikties no budžeta vietām augstākajā izglītībā un pāriet uz ilgtermiņa mērķētu kreditēšanas modeli.

Otrdien SAK pārstāvji prezentēja analītisko ziņojumu par augstāko izglītību, kura rezultātā SAK ir noformulējusi apsvērumus augstākas izglītības reformēšanai un piedāvā jaunu finansēšanas modeli.

Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzējs ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis skaidroja, ka jaunajā finansēšanas modelī potenciālais students izvēlēsies augstskolu, kura ir gatava viņu pieņemt par noteiktu studiju maksu. Valsts Kase pārdos ilgtermiņa valsts parādzīmi par summu, kas atbilst augstskolas studiju maksai, saņemto naudu pārskaitot izvēlētajai augstskolai.

"Kamēr students mācās, kredīta pamatsumma un procenti netiek atmaksāti, kas nozīmē, ka studentam mācības ir par brīvu, viņš kredītu sāk atmaksāt pēc augstskolas absolvēšanas, ja viņam ir darbs un viņš gūst pietiekamus ienākumus. Darbiniekam aizejot pensijā, neatmaksātā kredīta pamatsumma un procenti tiek automātiski piedoti," skaidroja Dombrovskis.

Kā galvenās priekšrocības ekonomists minēja to, ka šis finansēšanas modelis uzlabos studentiem motivāciju mācīties, studijas būs pieejamas praktiski visiem jauniešiem, kuri to vēlēsies, neskatoties uz viņu ģimenes sociālajiem apstākļiem. Dombrovskis informēja, ka šāda finansēšanas sistēma kopš 1989.gada darbojas Austrālijā, kur 12 gadu laikā studentu skaits ir palielinājies par 49%. Līdzīgas augstākās izglītības finansējuma sistēmas ir ieviestas Jaunzēlandē, Dienvidāfrikā, Lielbritānijā.

SAK priekšsēdētājs Roberts Ķīlis norādīja, ka šī finansēšanas modeļa ieviešanai sākotnēji būs nepieciešami 400 miljoni latu. Viņš uzskata, ka uz šo finansēšanas modeli būtu jāpāriet jau no 2013.gada 1.septembra, bet vēlākais - no 2015.gada 1.janvāra.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!