Foto: EPA/LETA
Lietuvas Ģenerālprokuratūra piektdien paziņoja, ka neatjaunos izmeklēšanu par iespējamu ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietuma pastāvēšanu Lietuvas teritorijā.

Ģenerālprokuratūras izplatītajā paziņojumā teikts, ka prokurori izskatīja starptautisko organizāciju "Amnesty International", "Reprieve" un Lietuvas Cilvēktiesību monitoringa institūta sniegto informāciju par lidmašīnu, kas saistītas ar CIP, veiktajiem reisiem uz Lietuvu, tomēr prokurori nav atzinuši šo informāciju par būtisku.

"Sabiedrisko organizāciju sniegtā informācija tika izvērtēta kopā ar pamata pirmstiesas izmeklēšanā aplūkotajiem apstākļiem un tika pieņemts lēmums, ka tā nav būtiska un tai nav nozīmes lietas izskatīšanā," teikts Ģenerālprokuratūras paziņojumā.

Tajā arī uzsvērts, ka pamata pirmstiesas izmeklēšanās laikā netika konstatēti fakti par to, ka apcietinājumā Lietuvā nelikumīgi atradās kaut viens ārvalstu pilsonis un sabiedrisko organizāciju sniegtā informācija nedod iemeslu apšaubīt šādus secinājumus.

Janvārī pārtraukto pirmstiesas izmeklēšanu septembra beigās aicināja atjaunot cilvēktiesību aizstāvības organizācija "Amnesty International", kas paziņoja, ka guvusi apstiprinājumu par līdz šīm nezināmu lidojumu no Marokas galvaspilsētas Rabatas uz Viļņu 2005.gada sākumā. Ar CIP slepeno cietumu programmu saistītas kompānijas čārterreiss 2005.gada 17.februāra vakarā nolaidās Viļņā, paziņoja "Amnesty International". Lidmašīna ceļā no Marokas nolaidusies Jordānijā, bet no Viļņas ASV atgriezusies caur Islandi.

Jau vēstīts, ka Lietuvas Ģenerālprokuratūra pēc tikšanās ar "Amnesty International" pārstāvjiem paziņoja, ka izmeklēšana par iespējamu CIP cietuma pastāvēšanu Lietuvas teritorijā ir jāatsāk, jo ir saņemta jauna informācija.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra sāka pirmstiesas izmeklēšanu par iespējamo CIP cietuma pastāvēšanu Lietuvas teritorijā, jo iepriekš parlamentārās izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka toreizējie Lietuvas Valsts drošības departamenta vadītāji bijuši informēti par ASV slepenajiem projektiem, taču nav snieguši nepieciešamo informāciju valsts augstākajām amatpersonām. Janvārī Ģenerālprokuratūra izmeklēšanu pārtrauca.

Pirmo reizi ziņas par slepeno CIP cietumu Lietuvā izskanēja 2009.gada 20.augustā, kad ASV telekanāls "ABC News", atsaucoties uz anonīmiem "bijušajiem CIP darbiniekiem", informēja, ka Lietuva šīs iestādes vajadzībām atvēlējusi kādu ēku Viļņas apkārtnē, kurā aptuveni gadu līdz 2005.gada beigām turēti astoņi augsta ranga "Al Qaeda" kaujinieki.

Lietuvas parlamenta Nacionālās drošības un aizsardzības komisija savā izmeklēšanā konstatēja, ka Lietuvā bijuši radīti visi nepieciešamie apstākļi slepena CIP cietuma pastāvēšanai un CIP aizturēto personu ievešanai un izvešanai, taču tie nav izmantoti. Savukārt Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka tai nav izdevies gūt apstiprinājumu šādu telpu pastāvēšanai.

Slepenajā parlamentārajā izmeklēšanā noskaidrots, ka ar CIP saistītas lidmašīnas no 2002.līdz 2005.gadam vairākkārt ieradās Lietuvas teritorijā, tomēr nav ziņu par iespējamajiem cietumniekiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!