Foto: Reuters/Scanpix

Krievija gaida NATO skaidrojumu attiecībā uz Rietumvalstu militārās alianses aktivitātēm Austrumeiropā, atsaucoties uz Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova paziņojumu, vēsta aģentūra "Reuters".

"Mēs esam uzdevuši jautājumus Ziemeļatlantijas militārajai aliansei. Mēs sagaidām ne tikai atbildes, bet atbildes, kas balstītos noteikumos, par kuriem mēs esam vienojušies," paziņoja Lavrovs.

Krievijai ir tiesības pārvietot karavīrus savā teritorijā, skaidroja Lavrovs. Spēki, kas atrodas Ukrainas pierobežā, atgriezīsies pastāvīgajās bāzēs pēc militāro mācību beigām, piebilda ministrs.

Krievija ir okupējusi un anektējusi Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Maskava ir paziņojusi, ka aizstāv krievvalodīgos un patur tiesības savus tautiešus aizsargāt arī citos Ukrainas reģionos. Ukraina un Rietumvalstis ir nobažījušās, ka Krievijas spēki varētu iebrukt Ukrainas austrumos. Krievijā Ukrainas pierobežā novērota pastiprināta karaspēka koncentrēšanās un aktivitāte.

Tas vieš bažas daudzās Austrumeiropas valstīs. NATO spēku virspavēlnieks Eiropā Filips Brīdlovs brīdina, ka 40 000 Krievijas karavīru pie Ukrainas austrumu robežām ir "ļoti liels, ļoti spēcīgs un ļoti kaujasspējīgs potenciāls", kas faktiski spētu triju līdz piecu dienu laikā sarīkot plašu iebrukumu Ukrainas dienviddaļā.

Vairākas NATO valstis ir nosūtījušas savus iznīcinātājus, lai pastiprinātu gaisa patruļas Austrumeiropas un Baltijas debesīs. Tiek apsvērta arī NATO sauszemes spēku izvietošana reģionā. Polija lūdza savā teritorijā izvietot 10 000 ASV karavīru.

Sagaidāms, ka tuvāko nedēļu laikā NATO varētu nākt klajā ar paziņojumu par "militāro resursu" izvietošanu. Tas varētu ietvert karavīru un karakuģu nosūtīšanu uz Austrumeiropu un Baltijas valstīm.

Tikmēr ASV, domājams, nosūtīs vēl 600 militārpersonas uz gaisa spēku bāzi Rumānijas Melnās jūras piekrastē, kā arī varētu nosūtīt karakuģi uz Melno jūru.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!