Foto: Reuters/Scanpix
ANO Starptautiskajā bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunālā (ICTY) Hāgā ceturtdien uz nenoteiktu laiku atlikta tiesas prāva pret genocīdā apsūdzēto bijušo Bosnijas serbu armijas komandieri Ratko Mladiču, tiesnesim lēmumu skaidrojot ar prokuroru pieļautajām nopietnajām kļūdām, iepazīstinot aizstāvības advokātus ar pierādījumiem.

"Tiesas prāva ir atlikta uz nenoteiktu laiku," teica tiesnesis Alfonss Orī un piebilda, ka tiesa "izlēma apturēt prokuratūras pierādījumu izklāstīšanas sākumu".

Orī paskaidroja, ka bijušas "nopietnas kļūdas" prokuratūras dokumentu iesniegšanā aizstāvībai, lai tā spētu sagatavoties prāvai, kas Hāgā sākās trešdien.

Viņš norādīja, ka tiesneši turpina analizēt kļūdu "apmēru un ietekmi", solot prāvas atsākšanās datumu noteikt "pēc iespējas drīzāk".

Prokurori jau ir atzinuši pieļautās kļūdas un neiebilda pret prāvas atlikšanu. Mladiča advokāts bija lūdzis prāvu atlikt uz sešiem mēnešiem.

Jau vēstīts, ka trešdien sākās prāva pret Mladiču, lai gan iepriekš tika plānots prāvu sākt pirmdien, 14.maijā. Tās atlikšanas iemesli nav minēti.

Prāvas sākumā tika nolasīts prokurora ievadpaziņojums. ANO prokurors Demots Grūms šajā paziņojumā sacīja, ka Mladičam bija "noziedzīgs mērķis – Bosnijas etniskā tīrīšana".

70 gadu vecajam Mladičam izvirzītas pavisam 11 apsūdzības – par genocīdu, vajāšanu, masu iznīcināšanu, deportāciju, nehumānām darbībām, nelikumīgu uzbrukšanu civiliedzīvotājiem un ķīlnieku saņemšanu.

Viņš tiek apsūdzēts par Srebrenicas slaktiņa izplānošanu, kurā 1995.gadā tika nogalināti apmēram 8000 musulmaņu zēni un vīrieši, kas bija lielākais slaktiņš Eiropā kopš Otrā pasaules kara beigām. Tā ir arī vienīgā Bosnijas kara epizode, kuru ANO Starptautiskais bijušās Dienvidslāvijas kara noziegumu tribunāls (ICTY) atzīst par genocīdu.

Tāpat viņu apsūdz par galvaspilsētas Sarajevas aplenkumu, kurš ilga 44 mēnešus un kura laikā gāja bojā 10 tūkstoši cilvēku.

Mladičs pēc 16 gadu ilgas bēguļošanas tika aizturēts pērn 26.maijā Serbijas ziemeļu provincē Vojvodinā.

Mladiča prāvas ilgums var būt līdz trim gadiem. Ja viņu atzīs par vainīgu, viņam var tikt piespriests cietumsods. Mladičs ir paziņojis, ka neatzīst sevi par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās.

ICTY tiek tiesāts arī bijušais Bosnijas serbu politiskais vadītājs Radovans Karadžičs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!