Foto: LETA

Šonedēļ beidzas termiņš, kurā pašvaldību izpilddirektoriem un viņu vietniekiem jāpiesakās atļaujai darbam ar valsts noslēpumu. To, vai valsts pašvaldību pārstāvjiem var uzticēties, tuvāko mēnešu laikā vērtēs Valsts drošības dienests, sestdien vēstīja "LTV Panorāma".

Lai pieteiktos atļaujai, amatpersonām jāaizpilda anketa, bet pieteikumu nosūta pašvaldība.

Daudzi izpilddirektori amatā ir vairāk nekā 10, pat 20 gadus. Tie, kas tuvu pensijas vecumam, savas darba gaitas sākuši vēl pirms Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Rēzeknes pašvaldībā, līdzīgi kā daudzviet, pieteikumus iesniedz pēdējās dienās pirms noteiktā termiņa beigām. Rēzeknes pašvaldības izpilddirektors Raimonds Oļehno raidījumam skaidroja: "Par atsevišķiem jautājumiem jāsniedz informācija par ilgstošu laika posmu. Ne vienmēr viņa ir pa rokai uz darba galda."

Savukārt Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektoram Jānim Troškam šī ir pēdējā darba nedēļa pirms došanās pensijā. Viņa vietā nāks līdzšinējā domes priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka, kas līdz ar to atsakās no deputātes mandāta domē.

Izpilddirektoru amati ir vieni no labāk atalgotākajiem pašvaldībās, viņi pārsvarā ir atbildīgi par pašvaldības kapitālsabiedrībām, arī civilo aizsardzību. Krasi atšķirīgs ir vietnieku skaits. Ja Rēzeknē izpilddirektoram vietnieka nav neviena, Ventspilī tādi ir četri. Ja pielaide kādam tiks atteikta, amats būs jāatstāj.

"Neesmu izdarījis neko tādu, ka mana valsts varētu mani izlikt ārpus darba tirgus. Savā amatā esmu vairāk nekā 20 gadus un manā gadījumā būtu grūti atrast kādu struktūru, kur es šo gadu laikā nebūtu pieņēmis kādu lēmumu. Tā ka man praktiski tas nozīmētu mainīt dzīves vietu," norādīja Ventspils pašvaldības izpilddirektors Aldis Ābele.

Valsts drošības dienestā norādīja, ka pārbaužu gaitā tiek vispusīgi vērtēta speciālās atļaujas pretendentu uzticamība un spēja saglabāt valsts noslēpumu. Pārbaudi veic trīs mēnešu laikā, ja nepieciešams, to var darīt vēl papildus trīs mēnešus.

Kā ziņots, 1. jūnijā stājas spēkā prasība pašvaldību izpilddirektoriem un izpilddirektora vietniekiem viena mēneša laikā nosūtīt pieprasījumu kompetentajai valsts drošības iestādei par speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam piešķiršanu.

Pašvaldību domju priekšsēdētājiem un viņu vietniekiem pielaidēm valsts noslēpumam būs jāpiesakās nākamgad pēc vēlēšanām.

Pašvaldību vadītāji automātiski nezaudēs amatu, pat ja pielaide viņiem netiks piešķirta. Skatot grozījumus Pašvaldību likumā, diskusijās tika norādīts - ja pašvaldību vadītājs nesaņemtu pielaidi, to varētu vērtēt un nepieciešamības gadījumā par kādu rīcību lemt gan dome, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un ministrs.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!