Foto: LETA

Būvkompānija SIA "Velve" iesniegusi Ekonomikas lietu tiesā prasības pieteikumu pret VSIA "Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca" (PSKUS) par vienpusēju atkāpšanos no slimnīcas A korpusa otrās kārtas būvdarbu līguma un ieskaita atzīšanu par prettiesisku, parāda un zaudējumu atlīdzības piedziņu, "Delfi" uzzināja uzņēmumā.

PSKUS līgumu ar "Velvi" vienpusēji lauza 13. februārī būvdarbu kavēšanās, sadārdzināšanās un būvniecības defektu dēļ.

"Velve" uzskata, ka līgums lauzts prettiesiski un norāda, ka pasūtītājs neesot norēķinājusies par izpildītajiem darbiem objektā vairāk nekā 9 miljonu eiro apmērā. "Šī prettiesiskā atkāpšanās no līguma ir radījusi ievērojamus zaudējumus SIA "Velve", kas turpina pieaugt un tiks precizēti tiesvedības gaitā," teikts uzņēmuma paziņojumā.

Kā iepriekš tika ziņots, 2024.gada 24.maijā Ekonomikas lietu tiesā tika skatīts "Velves" iesniegtais pieteikums par pierādījumu nodrošinājumu pirms prasības celšanas. Tiesa, izvērtējot pušu pieteiktos ekspertus, izraudzījās tiesas ieskatā piemērotākos ekspertīzes veicējus konkrēto jautājumu analīzei. Katrai pusei bija savi argumenti par otras puses pieteiktajiem ekspertiem. Tiesa tos izvērtēja un pieņēma lēmumu, nosakot 30 dienu termiņu "Velve" prasības celšanai pret PSKUS, lai lēmums par pierādījumu nodrošināšanu saglabātu spēku. "Velve" šo termiņu respektēja un iesniedza prasību tiesā 2024.gada 28.jūnijā.

Būvkompānijas pārstāvji norāda, ka "Velve" joprojām ir atvērta sarunām ar PSKUS, lai iespējami vairāk jautājumu risinātu sarunu un sadarbības ceļā, panākot abpusēji pieņemamus risinājumus ārpus tiesas zāles.

Turpretī PSKUS aģentūrai LETA norāda, ka līgums ar "Velvi" no slimnīcas puses lauzts tiesiski un pamatoti, tādējādi "Velves" prasība ir uzskatāma par nepamatotu.

Vienlaikus slimnīca vērš uzmanību, ka PSKUS ir nodarīti zaudējumi, ko slimnīca piedzīs no "Velves". Zaudējumu precīzs apmērs, ko būvnieks nodarījis slimnīcai, pieļaujot būtiskus termiņa kavējumus un defektus būvobjektā, vēl tiek aprēķināts. Slimnīca ir gatava sarunām tikai ar nosacījumu, ka priekšmets un iespējamie piedāvātie risinājumi ir racionāli un izriet no patiesiem un objektīviem lietas apstākļiem, uzsvēra slimnīcā.

PSKUS atzīmē, ka šīs prasības pieteikums bija sagaidāms, jo Ekonomisko lietu tiesa uzlika "Velvei" par pienākumu 30 dienu laikā iesniegt prasību.

Jau ziņots, ka arī PSKUS jūnija sākumā iesniegusi tiesā pirmo prasību pret "Velve" par līgumsodu vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Kā skaidro PSKUS interešu pārstāvis, zvērināts advokāts, "PwC Legal" partneris Benno Butulis, pirmās prasības pieteikumā PSKUS kā galveno pagaidām ir ietvērusi līgumsoda piedziņas prasījumu, jo tās apmērs šobrīd jau ir precīzi zināms. Tomēr viņš norāda, ka prasījums pret SIA "Velve" neaprobežosies ar līgumsoda komponenti un tā kopsumma ievērojami pieaugs.

Pērnā gada rudenī bažās par risku zaudēt Eiropas Savienības finansējumu no amatiem tika atsaukta slimnīcas padome un ievēlēta jauna pagaidu padome, kuras galvenie uzdevumi ir veikt ārēju būvniecības auditu un nodrošināt mediācijas pakalpojumu sniedzēja piesaiste minētā projekta sekmīgai realizācijai.

Novembrī "Velve" pabeidza slimnīcas A2 ēkas fasādes darbus, līdz ar to jaunbūvei ir aizvērta fasāde, lai pasargātu to no laika apstākļu nelabvēlīgas ietekmes. Tomēr mēneša beigās slimnīcas jaunā A2 ēkas pagrabstāvā nepareizas būvdarbu secības dēļ tika atklāts pelējums. Pelējuma sporu klātbūtne ir ļoti nopietns apdraudējums nākotnes slimnīcai un tās pacientu drošībai, jo projekts paredz, ka pagrabstāva zonā tiek izvietoti jaunizveidotais operāciju bloks un Neatliekamās medicīnas centrs, kas nozīmē, ka pelējuma sporu klātbūtne nav pieļaujama nekādā gadījumā.

Pēc būvuzņēmēja pagrabstāva telpu tīrīšanas darbu pabeigšanas pagrabstāvā, PSKUS piesaistīja starp pusēm saskaņotus neatkarīgos ekspertus gan no Rīgas Stradiņa universitātes (RSU), gan "Bior" laboratorijas, kas veiks papildus pārbaudes, lai noteiktu, vai minētajā zonā darbus var droši turpināt un pelējums pilnībā likvidēts.

"Velve" vēlāk paziņoja, ka pelējuma skartās daļas ir demontētas, bet termiņu kavējumus esot ietekmējušas nepilnības un kļūdas slimnīcas būvprojektā. Tā apliecināja gatavību un spēju pabeigt būvniecību, taču tas aizņemtu 15 līdz 17 mēnešus. Tomēr slimnīca paziņoja, ka lauzīs līgumu ar būvnieku, bet "Velve" sola lēmumu apstrīdēt.

21.februārī pēc trīs stundu garām sarunām slimnīca pārņēmusi no "Velves" nepabeigto korpusu.

Līgums starp PSKUS un "Velvi" tika noslēgts 2020.gada 27.augustā, un tajā paredzētais darbu izpildes termiņš bija 30 mēnešu - jauno slimnīcas korpusu būvniekam vajadzēja pabeigt 2023.gada pavasarī. Līguma laikā pēc "Velves" ierosinājuma tā nosacījumi tika mainīti kopumā piecas reizes, bet darbu izpildes termiņi pagarināti trīs reizes, par 16 miljoniem eiro palielinot arī līgumcenu. Rezultātā šo gadu laikā izbūvēti vien nepilni 60% paredzētā būvapjoma, no kuriem daļa nav nodoti pasūtītājam, kopumā neapgūstot 26 miljonus Eiropas Savienības finansējuma.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!