Fоtо: Unsplash

Ērces ir ļoti labi pārziemojušas aizvadīto ziemu, un šobrīd ir vērojama liela to aktivitāte, norāda profesore, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" (LIC) galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Kopumā slimnīcā līdz 30.jūnijam tika noņemtas 613 ērces, no kurām 321 tika noņemta LIC. No pārbaudītajām 74 ērcēm neviena nav bijusi inficēta ar ērču encefalīta vīrusu.

Turpretī ērču inficētība ar Laima slimību ir ievērojami augstāka. No pārbaudītajām 73 ērcēm 27 bija pozitīvas, inficētība ir aptuveni 37%. Rozentāle gan piebilda, ka ne visi, kas inficējas, saslimst ar klīniski smagām formām. Kopumā visā slimnīcā šogad bijuši 12 pacienti.

Rozentāle norādīja, ka visi cilvēki nesaslimt ar ērču encefalītu, daļa cilvēku nemaz nepiefiksē, ka viņiem ir piesūkusies ērce - tā izsūc asinis un nokrīt. Savukārt ar ērču encefalītu inficētam cilvēkam slimība var noritēt dažādās smaguma pakāpēs, piemēram vieglā forma var būt paaugstināta temperatūra, nogurums, vājums, smagākā - vemšana, nelaba dūša, bet var arī nebūt simptomu.

Savukārt Laima slimības ierosinātāji borēlijas atrodas ērces zarnu traktā. Ja ērce tiek saspiesta, tad vietā, kur tā ir piesūkusies, ir neliela brūce, caur kuru baktērija iekļūst zem ādas.

Profesore atgādināja, ka, dodoties dabā, jāvelk piemērots apģērbs, kā arī jālieto repelenti odu, dunduru, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai. Pēc pastaigām dabā vajadzētu sevi rūpīgi aplūkot, novilkt drēbes un paskatīties, vai nav piesūkusies ērce.

Ja ērce ir ilgāk piesūkusies un ja tai ir ērču encefalīta vīruss, tad, sūcot cilvēka vai arī dzīvnieku asinis, tā ievada upurim anestezējošu vielu, lai tas nejūt parazīta barošanos. Siltasiņu dzīvnieki - un cilvēkam arī ir siltas asinis - ir ērču barotāji. Ērču encefalīta vīruss nokļūst upurī caur ērces siekalu dziedzeriem.

Piesūkusies ērce var baroties aptuveni četras līdz sešas stundas, kā rezultātā izveidojas mazā pirkstiņa gala izmēra apaļš bumbulis. Šajā brīdī, paņemot aiz ērces ķermeņa, bumbulis pārplīstu un asinis pašķīstu uz visām pusēm. Savukārt, ja ērce, piemēram, pati nokritusi, koduma vietā var būt mikroskopisks dūriena punktiņš.

Citādāka situācija ir ar Laima slimību, jo, tai attīstoties, uz ādas var veidoties monētas vai plaukstas izmēra sarkans pleķis. Tad nekavējoties jāiet pie ārsta, kas izrakstīs medikamentu recepti un septiņas līdz desmit dienas būs jālieto antibiotikas.

Rozentāle novērojusi, ka cilvēki kopumā pret savu veselību attiecas nevērīgāk nekā pret savu četrkājaino mīluļu veselību. Nereti, raujot ārā no viņu kažoka ērces, cilvēki aizmirst piesardzības pasākumus. Viņa aicina to nedarīt ar kailām rokām, bet uzvilkt cimdus, lai caur savainojumiem baktērija nenonāktu zemādā.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !