Foto: Shutterstock

Pēc tiesībsarga aicinājuma Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) mainīs praksi sociālo pabalstu piešķiršanā "mūžīgajiem bērniem", informēja Tiesībsarga birojā.

Tiesībsargs Juris Jansons norāda, ka personām, sasniedzot pilngadību, no jauna jānokārto invaliditāte, tiesai jālemj par rīcībspējas daļēju ierobežošanu, bāriņtiesai jālemj par aizgādņa iecelšanu, un tikai tad viņi var vērsties VSAA, lai saņemtu cilvēkam pienākošos sociālos pabalstus. Bieži vien visu formalitāšu nokārtošana aizņem ievērojami ilgāku laiku nekā seši mēneši. Tas ir laika posms, par kādu var pieprasīt sociālos pabalstus, skatoties uz iepriekšējo periodu. Tādējādi, nereti pabalsta izmaksā veidojas pārrāvums, norāda Jansons.

Tiesībsargs, izskatot kādas iedzīvotājas iesniegumu, vērtēja tieši to, vai VSAA ir taisnīgi pieņēmusi lēmumus par sociālo pabalstu piešķiršanu tikai par iepriekšējiem sešiem mēnešiem, nevis par visu periodu, kopš jaunietis sasniedzis pilngadību. Iedzīvotāja bez kavēšanās bija iesniegusi dokumentus invaliditātes noteikšanai, vērsusies pēc juridiskās palīdzības, lai sagatavotu un iesniegtu pieteikumu tiesā, tomēr visu formalitāšu nokārtošana aizņēma 19 mēnešus. Neskatoties uz to, VSAA pieņēma lēmumu par sociālo pabalstu piešķiršanu par pēdējiem sešiem mēnešiem nevis par visu periodu, kurā bija kārtotas formalitātes, lai iesniedzēja vispār varētu vērsties VSAA pabalsta pieprasīšanai.

Tiesībsargs konstatēja, ka VSAA sākotnēji nav iedziļinājusies jautājuma būtībā, kas noveda pie būtiska iedzīvotājas dēla tiesību aizskāruma.

"Valstij ir pienākums rūpēties par iedzīvotāju interesēm, tostarp veicināt, aizsargāt un nodrošināt to, lai visi cilvēki ar invaliditāti varētu pilnībā un vienlīdzīgi izmantot visas cilvēktiesības un pamatbrīvības. Cilvēkam ar invaliditāti ir tādas pašas tiesības uz aktīvu dzīvi, tiesības attīstīties un iesaistīties pasākumos, atbilstoši savām fiziskajām un garīgajām spējām un vēlmēm, kā arī tiesības piedalīties sabiedriskajā dzīvē kā jebkuram citam cilvēkam," uzsver Jansons.

Pēc tiesībsarga aicinājuma VSAA lēmumu konkrētajā lietā ir pārskatījusi, pieņemot lēmumu izmaksāt sociālos pabalstus par visu periodu, kopš jaunietis bija sasniedzis pilngadību.

Tiesībsargs atzinīgi vērtē VSAA apņēmību caurlūkot pieņemtos lēmumus līdzīgās lietās pēdējo trīs gadu periodā.

Kā ziņots, Saeima martā pieņēma valdības virzītos grozījumus Valsts sociālo pabalstu likumā, kas nosaka, ka pilngadību sasniegušu jauniešu ar smagu invaliditāti pabalstu viņu vietā varēs pieprasīt viņu iepriekšējais likumiskais pārstāvis.

Tagad noteikts, ka tiesības pieprasīt ar invaliditāti saistītos pabalstus par pilngadību sasniegušu jaunieti, kuram Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ir noteikusi invaliditāti ar cēloni slimība no bērnības, ir personai, kura bija šī jaunieša likumiskais pārstāvis vai nodrošināja tā aprūpi audžuģimenē dienu pirms pilngadības sasniegšanas un saņēma valsts sociālos pabalstus par bērnu ar invaliditāti, ja tiesā ir pieņemts lēmums par lietas ierosināšanu par pilngadību sasniegušā jaunieša ar invaliditāti rīcībspējas ierobežošanu un aizgādnības nodibināšanu garīga rakstura vai citu veselības traucējumu dēļ.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!