Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

Tuvojoties Jāņiem, ir svarīgi atcerēties, kā rūpēties par savu un apkārtējo drošību, lai izvairītos no nevajadzīgām traumām un nelaimes gadījumiem. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes mediķi atgādina visiem svinētājiem par galvenajiem drošības pasākumiem, kas jāievēro svētku laikā.

Gatavojoties svētkiem un sakopjot savu pagalmu, svētku norises vietu, strādājot ar asiem instrumentiem un dažādām ierīcēm, piemēram, zāles pļāvēju, trimmeri, malkas zāģi vai skaldītāju, būtu jāievēro visus instrukcijā paredzētos piesardzības un drošas lietošanas padomus, atgādina mediķi. Tāpat šajos darbos būtu jālieto atbilstošs aizsargtērps un drošības aprīkojums, kas paredzēts instrukcijā.

"Mūsu ārstu novērojumi liecina, ka visbiežāk pacienti traumējas ar tādiem bīstamiem agregātiem kā zāģis, zāles pļāvējs, trimmeris, cirvis, bet, gatavojot mielastu, bīstami ir arī asi naži, ar kuriem gadās nogriezt pirkstus, vai asi iesmi, uz kuriem var tikt uzdurta arī plauksta, bojājot tās būtiskākās struktūras," skaidro Jānis Bendiks, Latvijas Mikroķirurģijas centra direktors.

Foto: Shutterstock

Kā rīkoties, ja nocirsts pirksts vai plauksta:

 • Pirmais ieteikums — nomierināt cietušo cilvēku, atrast amputēto ķermeņa daļu un zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) — 113, ziņojot par notikušo negadījumu.

 • Zvanot uz NMPD, jānosauc precīza adrese un kā atrast notikuma vietu. Precīza adrese palīdzēs iespējami ātrākā laikā ierasties NMPD mediķiem un sniegt palīdzību.

 • Pēc zvana jāsagaida precīzas NMPD mediķu instrukcijas un jārīkojas atbilstoši ieteikumiem.

 • Iespēju robežās būtu jāaptur asiņošana, lietojot spiedošu pārsēju. Visvieglāk nepieciešamos palīglīdzekļus atrast automašīnas aptieciņā, bet, ja tādas nav, noderēs arī kāds lakats vai apģērba gabals.

 • Amputēto ķermeņa daļu nedrīkst likt nekādos šķīdumos – ne spirtā, ne formalīnā – un arī ne ledū!

 • Amputētā ķermeņa daļa ir jāietin tīrā, sterilā pārsējā un jāieliek celofāna maisiņā. Savukārt celofāna maisiņš būtu jāieliek traukā ar aukstu ūdeni, kuram jāpievieno nedaudz ledus. Ūdens temperatūrai jābūt +40C. Amputētās ķermeņa daļas audi nedrīkst būt sasaluši!

 • Pacientam būtu svarīgi iespējami ātrāk nonākt specializētajā Mikroķirurģijas centrā Austrumu slimnīcā, kurā tiks veikta neatliekama rekonstruktīva operācija.

Apdegumi

Līgo svētki ir ne vien zināmi ar tradīciju lēkt pāri ugunskuram, bet arī apdegumiem, kas radušies no tās. Lai izvairītos no apdegumiem, vienmēr uzturiet drošu attālumu no atklātas liesmas un uzraugiet bērnus, uzsvēra TOS pārstāve Lāsma Līga Reisa. Ja tomēr nolemjat lēkt pāri ugunskuram, pārliecinieties, ka jūsu apģērbs nav viegli uzliesmojošs, kā arī izvērtējiet savas spējas un ugunskura lielumu. Pārliecinieties, ka ugunskura vieta ir izvēlēta pareizi, izvairoties to veidot tuvu kokiem, krūmiem vai sausai zālei, kā arī turiet tuvumā dzēšanas līdzekļus, piemēram, ūdeni vai smiltis.

Ja tomēr iegūstat apdegumu, pirmkārt, novērtējiet apdeguma pakāpi. Apdegumus var iedalīt pēc smaguma pakāpes: virspusēji, daļēji dziļi un dziļi apdegumi. Virspusēju apdegumu gadījumā āda kļūst sarkana un sāpīga – šajā gadījumā nekavējoties atdzesējiet apdeguma vietu zem auksta tekoša ūdens vismaz 10 minūtes. Ja apdegums ir viegls, pēc atdzesēšanas uzklājiet antiseptisku krēmu vai ziedi un pārklājiet ar sterilu pārsēju. Savukārt, ja uz ādas rodas pūslīši vai āda kļūst baltāka vai pat tumsnēja, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.

Foto: Kārlis Dambrāns/DELFI

"Es noteikti vēlos atturēt no lēkšanas pāri ugunskuram, jo parasti šis rituāls tiek izpildīts alkohola reibumā, kad cilvēki nenovērtē riskus. Bieži vien ugunskura liesmas ir pārāk augstas, kad kāds nolemj pārvarēt "augstu degošu barjeru". Rezultātā vai nu cilvēks iekrīt ugunskurā, vai arī vīriešiem pie miesas piedeg un izkūst sintētiskā auduma bikses, vai sievietēm attiecīgi – zeķubikses. Vēl arī katru gadu kāds mēģina pārlēkt pāri grilam. Diemžēl piezemēšanās notiek uz grila oglēm un sakarsušām metāla detaļām, rezultātā — cilvēks spiests ilgstoši ārstēties Apdegumu centrā un ārkārtīgi nožēlo savu neapdomīgo un pārgalvīgo rīcību," pieredzēto stāsta Austrumu slimnīcas Apdegumu centra vadītājs Sergejs Smirnovs.

Austrumu slimnīcas ieteikumi, lai svētku prieku neaptumšotu apdegumu traumas:

 • Gar ugunskura malu augošā zāle, jo īpaši uz rīta pusi, kļūst slidena. Tādēļ jābūt uzmanīgiem, pārvietojoties vai dejojot pie ugunskura, jo var paslīdēt un nejauši iekrist ugunskurā.

 • Nedrīkst lēkt pāri ugunskuram alkohola reibumā! Varbūt – nelēkt vispār!

 • Pirtī ejot, jābūt piesardzīgiem karsto akmeņu tuvumā, bet, pirms liet sev virsū ūdeni, jāpārliecinās, vai tas nav karsts!

 • Pasākuma atbildīgajam pavāram jāievēro piesardzība, darbojoties pie grila iekārtas.

 • Ogles jāaizdedzina ar speciāliem grila sērkociņiem, kas ir garāki nekā parastie.

 • Nedrīkst liet degmaisījumu liesmā!

 • Liesmu pārņemta grilējamā ēdiena piedegšanu nevajag mēģināt novērst, ar "plikām" rokām ķeroties klāt karstām restēm. Laikus jānodrošinās ar palīgpiederumiem, piemēram, grila standziņām.

"Ja notiek nelaimes gadījums, grilējot ēdienu, liesmas vienmēr aizsniegs un savainos cilvēka seju, acis, kaklu un arī rokas! Pirms glābiet ēdienu, aizskaitiet līdz trīs un sameklējiet ēdiena standziņas! Šie apdegumi ir ārkārtīgi smagi! Tādēļ medicīniskā palīdzība jāmeklē nekavējoties!" uzsver Smirnovs.

Kā jārīkojas, ja redzat, ka cilvēku apņem liesmas:

 • Nekavējoties apslāpējiet liesmas, uzmetot segu vai dvieli.

 • Pirmajai palīdzībai noderēs iepriekš sagatavots aukstā ūdens spainis. To var droši uzliet virsū cietušajam, tiklīdz apslāpētas liesmas.

 • Jāzvana NMPD dienestam pa tālruni 113 vai arī vienotajam ārkārtējo notikumu tālruņa numuram 112, ziņojot par notikušo negadījumu.

Lūzumi un sastiepumi

Lūzumi un sastiepumi tiek gūti, ne vien lecot pāri ugunskuram, bet arī piedaloties sportiskās aktivitātēs vai neuzmanīgi pārvietojoties dabā. Lai izvairītos no šādām traumām, pārliecinieties, ka vide ir droša un esat piesardzīgs. Saprotams, ka šādus negadījumus nevar paredzēt, tomēr, ja tiek gūta trauma, tad ievainoto vietu vajadzētu imobilizēt un izvērtēt savu labsajūtu, uzsver TOS.

Ja pēc kritiena vai traumas ekstremitāte ir apsārtusi un pietūkusi, necentieties to kustināt, bet gan uzlieciet aukstu kompresi un meklējiet medicīnisko palīdzību. Gadījumos, kad persona krīt un iespējami traumē muguru vai kaklu, svarīgi ir cilvēku nekustināt un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

Brūces un griezumi

Virtuve svētku ietvaros arī ir visai traumatiska vieta. Bieži vien, steidzot sagriezt pēdējos salātus vai citus našķus svētku galdam, viss notiek steigā un tiek gūti kā viegli, tā dziļi griezumi vai brūces. Konkrētas receptes, kā pasargāt sevi no sagriešanās gan nav, tomēr TOS mediķi mierina: nekas slikts nenotiks, ja svētku galdā našķus celsiet 15 minūtes vēlāk. Uzmanība un piesardzība var ietaupīt jūsu laiku, jo pēcāk nebūs jānodarbojas ar brūces apkopšanu.

Ja tomēr gūstat griezumu vai brūci, pirmkārt, noskalojiet to zem tīra, auksta tekoša ūdens, lai mehāniski izskalotu netīrumus un samazinātu asiņošanu. Pēc tam brūci apstrādājiet ar antiseptisku šķīdumu un nosedziet ar sterilu marles pārsēju vai plāksteri. Uz brūces iespējams izdarīt spiedienu, lai mazinātu asiņošanu, tomēr dziļu brūču gadījumā vai arī, ja asiņošana nemazinās, noteikti aicinām vērsieties pie ārsta, norāda Reisa.

Foto: Shutterstock

Sagatavo "aptieciņu"

Pirms svētkiem noteikti neskādēs pārbaudīt savu pirmās palīdzības komplektu. Sagatavoties ir ļoti svarīgi, jo traumas gadījumā būs drošāk, ja būsiet gatavi sniegt pirmo palīdzību. Būtiski ir, lai komplekts būtu viegli pieejams un tajā būtu nepieciešamie līdzekļi, piemēram, plāksteri, sterili pārsēji, elastīgā saite, antiseptiski līdzekļi un pretsāpju medikamenti. Rūpīgi pārbaudiet arī to derīguma termiņus un papildiniet trūkstošos materiālus. Kā arī, nelietojiet medikamentus pēc alkohola lietošanas, atgādina Reisa.

TOS traumpunkta – uzņemšanas nodaļas vadītājs Guntis Naglis uzsver: "Līgo svētki ir laiks, kad mēs baudām kopā būšanu un svētku prieku, tomēr nevajadzētu aizmirst par drošību. Plānojot svētkus, pārliecinieties, ka esat sagatavojušies dažādām situācijām un ievērojat drošības pasākumus. Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka jūs varat svinēt droši un ka nav nepieciešamības svētku kulminācijā viesoties mūsu traumpunktā."

Tāpat mediķi atgādina alkoholu lietot apdomīgi, nesēsties pie automašīnas stūres alkohola reibumā un nebūt pārgalvīgiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!