Foto: Pexels.com, Mikhail Nilov

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina iedzīvotājus uzmanīties no krāpnieku īsziņām un e-pastiem, kas rakstīti it kā VID vārdā. VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas. Savukārt e-pastā iedzīvotāji saņem tikai paziņojumus par informāciju, kas pieejama Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), turklāt šajā paziņojumā ir saite uz "eds.vid.gov.lv", informē dienestā.

Īpaši pēdējo nedēļu laikā VID vēršas iedzīvotāji un uzņēmumi, kas saņēmuši e-pastu vai īsziņu no krāpniekiem. Krāpnieki uzdodas par VID un aicina veikt noteiktas darbības saistībā ar nodokļu atmaksu. Krāpnieku mērķis, visticamāk, ir iegūt cilvēku bankas konta piekļuves datus, tāpēc VID aicina iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem.

VID informācijas sistēmas drošības pārvaldnieks Žanis Vuguls atzīst: "Liela daļa no ziņojumiem, ko saņemam, liecina par to, ka sabiedrība ir aktīva, atpazīst šos krāpniecības mēģinājumus un zina, ka ar saviem datiem dalīties nedrīkst. Tomēr nākas secināt, ka arī krāpnieki nesnauž un izgudro aizvien jaunus veidus, kā pārliecināt ziņas saņēmēju un likt rīkoties. VID sistēmas un datu glabātuves ir drošas un no mūsu datubāzēm neautorizēti nav iespējams iegūt ne e-pastus, ne citu informāciju par nodokļu maksātājiem. Par to liecina arī fakts, ka šādas e-pasta vēstules krāpnieki izsūta arī uz e-pasta adresēm, kas nav reģistrētas EDS."

Kā atpazīt, ka saņemtā ziņa ir krāpnieciska:

  • Ja saņemta īsziņa it kā no VID, tad tā ir krāpnieciska. VID iedzīvotājiem nekad nesūta īsziņas.

  • Ja saņemta īsziņa no savas vai jebkuras citas bankas par nodokļu atmaksu, tad tā ir krāpnieciska. VID nodokļus atmaksā uz iedzīvotāju EDS norādīto kontu, bankām šajā procesā nav jāiesaistās un iedzīvotājiem nekādas papildu darbības pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas nav jāveic.

  • Ja saņemts e-pasts, kurā aicināts veikt jebkādas darbības (sekot saitei, skenēt QR kodu utml.), lai saņemtu nodokļu atmaksu, vai ja saites šajā e-pastā neved uz adresi eds.vid.gov.lv vai eds.vid.gov.lv/login/, tas ir krāpniecisks.

Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!