Foto: DELFI

Tuvojas vasaras saulgrieži, kas tradicionāli saistās arī ar došanos pļavā pēc jāņuzālēm, taču Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina, ka starp parastām jāņuzālēm jūnija vidū zied arī vairāki aizsargājami augi, kuru plūkšana draud ar naudas sodiem.

Kā portāls "Delfi" uzzināja DAP, Latvijas aizsargājamie augi ir dažāda veida savvaļas orhidejas - dzegužpirkstītes, dzegužpuķes, dzegužkurpītes un naktsvijoles. Tāpat aizsargājami ir pļavas un meža silpurene, staipekņi, lakši jeb mežloki, meža vizbulis, bezdelīgactiņa, Sibīrijas skalbe, jumstiņu gladiola un Eiropas saulpurene.

DAP informē, ka aizsargājamo augu lasīšana, pirkšana, pārdošana un dzīvotņu postīšana ir administratīvi sodāma. Likumdošanā noteiktie sodi par aizsargājamo augu plūkšanu un tirdzniecību ir visai bargi - fiziskām personām līdz 500 latiem, bet juridiskām personām līdz 1000 latiem, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Tādēļ pirms došanās puķu pļavā vai zāļu tirgū, DAP aicina noskaidrot, kuri augi ir aizsargājami, lai nesanāk iedzīvoties nepatikšanās, jo pieredze rāda, ka cilvēki augus visbiežāk plūc nezināšanas vai nevērības dēļ.

DAP norāda, ka pēdējos gados cilvēku attieksme ir uzlabojusies - Jāņu laikā veicot kontroles reidus, daudzi pārdevēji zina, kurus augus drīkst un kurus nedrīkst tirgot.   

DAP arī aicina - ja iedzīvotāji pamana tirgojam retos un aizsargājamos augus, viņi tiek aicināti ziņot, zvanot pārvaldei pa tālruni 67509545.

Tāpat pārvalde iesaka saviem ziedu pušķiem un vainagiem izmantot bieži sastopamus, bet ne mazāk krāšņus pļavas augus, kā, piemēram, pīpenes, madaras, rudzupuķes, āboliņu, smilgas, gandrenes, suņuburkšķus, kas nav aizsargājami.

DAP arī atgādina, ka jāņuzāles nevajag plēst ar visām saknēm vai noplūkt vienīgo augu pļavā - iespējams nākamajā gadā to būs jau vairāk un pļava kļūs krāšņāka.

Pārvalde norāda, ka atsvaidzināt atmiņā reto un aizsargājamo augu izskatu iespējams Dabas aizsardzības pārvaldes interneta vietnē - bukletā "Mīli ar acīm", foto galerijā "Aizsargājamie augi" vai Nacionālā botāniskā dārza interneta vietnē - http://www.nbd.gov.lv.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!