Foto: PantherMedia/Scanpix
Katru gadu Latvijas iedzīvotāji pārmaksā vairākus miljonus eiro par dārgākām zālēm, kurām ir pieejama lētāka alternatīva. Tāpēc uzsākts sociālās kampaņas "Ārstējies nepārmaksājot!" posms, lai atgādinātu iedzīvotājiem par iespēju ietaupīt savus līdzekļus, izvēloties lētāko no līdzvērtīgas iedarbības medikamentu klāsta, portālu "Delfi" informē Nacionālais veselības dienests (NVD).

Latvijā zāļu kompensācijas sistēmā tiek piemērots lētākā medikamenta apmaksas princips. Tas nozīmē, ka valsts 50%, 75% un 100% apmērā atkarībā no diagnozes apmaksā lētākā līdzvērtīgas efektivitātes kompensējamā medikamenta cenu.

Ja pacientam tiek izvēlēts dārgāks medikaments, viņam pašam jāsamaksā starpība starp lētāko un dārgāku medikamentu. Tāpēc NVD aicina pacientus apspriest ar ārstu lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu lietošanas iespēju.

Lētāko zāļu kompensācijas princips darbojas vairumā Eiropas valstu, tajā skaitā tādās valstīs kā Vācija, Francija un Nīderlande. Arī kaimiņvalstīs – Lietuvā un Igaunijā kompensācijas cena tiek aprēķināta, ņemot par pamatu lētāko medikamentu.

"Bažas, ka lētākas zāles varētu būt sliktākas kvalitātes, ir nepamatotas, jo šīm zālēm reģistrācijas procesā tiek piemērotas tikpat stingras prasības kā dārgākām," uzsver NVD.

Kompensējamo zāļu sarakstā regulāri tiek iekļauti jauni, lētāki medikamenti. Beidzoties oriģinālo medikamentu patenta aizsardzības laikam, tirgus tiek atvērts konkurencei un tajā var ienākt patentbrīvie medikamenti, kas ir ievērojami lētāki.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!