Fоtо: Publicitātes attēli
Jau šonedēļ, 28. un 29. jūnijā, Cēsu pils parkā notiks ikgadējais sarunu festivāls "Lampa" – vairāk nekā 350 pasākumi divu dienu garumā, kopējam diskusiju un notikumu ilgumam sasniedzot teju 700 stundas.

Lai neapjuktu plašajā piedāvājumā, iedvesmai rīkotāji aicināja spilgtas, sabiedrībā zināmas personības izveidot pasākumu TOP 5. Šoreiz savā "Lampas" programmā ļāva ielūkoties Māris Olte, Zane Matesoviča, Ingmārs Pūķis un starptautiskā Jaunā teātra festivāla "Homo Novus" komanda.

Arī katrs no lasītājiem var "Lampu" padarīt par personisku piedzīvojumu, izmantojot iespēju "Mana programma" – mājaslapā atrodamu rīku, kas palīdz personalizēt festivāla pieredzi, izveidojot tikai sev interesējošu pasākumu sarakstu, kuru viegli pārskatīt telefonā.

Ar sabiedrībā zināmu cilvēku "Lampas" satura izvēli ļāvām iepazīties arī iepriekš, raksti lasāmi šeit un šeit.

Pētnieks Māris Olte


Fоtо: Privātais arhīvs

Māris Olte, pētnieks un vizionārs. Festivālā apmeklēs drosmīgas sarunas par emocionālo labsajūtu un politiku.

 1. Saruna "Cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem tuvinieki un izdegšana. Kas tas ir un ko ar to darīt?" Te ir divas Latvijas tabu tēmas vienā – "cilvēki ar garīgiem traucējumiem mums līdzās" un "ceļot nepaceļamo, var izdegt, un ko tad?" Par to ir jārunā.

 2. Saruna "Simts un viens iemesls, kāpēc nestāties Zemessardzē" Uz skatuves sēdēs vismaz trīs kaprāļi, un labākā iemesla sacerētāju apbalvos! Lieliska prāta vingrošana uniformā!

 3. Saruna "Baidies mazāk: piedzīvojumu pieredzes izglītība" Piedzīvojums var būt arī atkritumu iznešana uz kaimiņa konteineri. Manuprāt, piedzīvojumos mēs lieliski sagatavojam sevi dzīvei un tās neparedzamajām situācijām. Piedzīvojumu pieredzes izglītība – lielisks vārdu salikums!

 1. Politiķu cepiens Asini prātu! Manuprāt, spēja instinktīvi un asprātīgi reaģēt uz dažādām dzīves situācijām Latvijā dzīvojošajiem ir vitāli nepieciešama un izkopjama. Sevišķi "Globālo klimatisko pārmaiņu" priekšvakarā.

 2. Neērto tēmu referātu maratons Noteikti apmeklējams – pirmkārt, lai noskaidrotu, kuras tad mūsdienās ir neērtās tēmas, un, otrkārt, tas patiesi var būt interesanti!

'British Council' pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča


Fоtо: Privātais ahīvs

Zane Matesoviča, "British Council" pārstāvniecības Latvijā vadītāja. Festivālā apmeklēs sarunas par jauniešiem aktuālām tēmām.

 1. Jauniešu organizētas diskusijas par viņiem aktuālām tēmām skatuvē "Īssavienojums"

 2. Saruna un pieredzes apmaiņa jauniešiem "Randiņš ar manu Latviju"Jauniešu pieredzes apmaiņa par savām attiecībām ar Latvijas valsti, vērtībām un mūsdienīgiem procesiem savas skolas, kopienas un valsts mērogā.

 3. Izrāde "Vecmāmiņu valsts" Izrāde aplūko aktuālu tēmu – novecošanos un paaudžu attiecības. Izrādes veidošanā kopā ar "Kvadrifronu" un citiem māksliniekiem piedalās arī rumāņu dokumentālā fotogrāfe Odeta Katana, kura pavasarī šeit strādāja rezidencē un dokumentēja izrādes varoņu – vecmāmiņu – dzīves.

 4. Debates "Vai pasaule būtu labāka, ja cilvēki to sociālajos medijos atspoguļotu reālistiski, nevis idealizēti?" Prezentējot un argumentējot gan par, gan pret puses argumentus kādam konkrētam jautājumam, debatētāji centīsies pārliecināt auditoriju par savas puses uzvaru.

 5. Diskusija "Vai drīkst pelnīt, darot labu?" Vai ir iespējams, ka uzņēmējs pelna naudu, risinot kādu sociālo problēmu? Vai drīkst pelnīt, darot labu?

LMT viceprezidents Ingmārs Pūķis


Fоtо: Privātais arhīvs

Ingmārs Pūķis, LMT viceprezidents, zemessargs. Festivālā apmeklēs sarunas par datiem un tehnoloģiskajiem izaicinājumiem.

 1. Saruna "Maldināšana – katra diena kā 1. aprīlis?" Zināms, ka datiem ir potenciāls izraisīt noteiktu uzvedību dažādās cilvēku grupās. Kā mācēt kritiski izvērtēt apkārt esošo informāciju ne tikai 1. aprīlī, bet arī ikdienā?

 2. Saruna "#Dati vaig?" Valsts datus ievāc dažādos veidos un no dažādiem avotiem, bet kuri dati būtu noderīgi un nepieciešami uzņēmējiem, lai veicinātu efektivitāti un konkurētspēju?

 3. Diskusija "Daba izdzīvos. Vai cilvēks arī? Vai un kāpēc ir nepieciešamas zaļās tehnoloģijas?"Kā Latvijā attīstās zaļās tehnoloģijas, cik aktīvi pieprasām šādus produktus tirgū, un kāpēc radīt zaļo tehnoloģiju uzņēmumu ir nepieciešams?

 4. Diskusija "Desmit neērti jautājumi par aizsardzību" Kāpēc Nacionālajos bruņotajos spēkos tiek pirkta lietota bruņutehnika? Un kāda vispār jēga bruņoties, ja medijos raksta, ka Latviju varot ieņemt pāris dienās?

 5. Diskusija "Uz kurieni [uz]traukties izglītībai?" Mūsu bērniem dzīves prasmes tehnoloģiju laikmetā kļūst aizvien sarežģītākas. Kas ir labākais, ko varam darīt, lai viņus sagatavotu pasaulei, kas mainās arvien ātrāk?

Jaunā teātra festivāla "Homo Novus" komanda


Fоtо: Publictātes foto

Iesaka Starptautiskā Jaunā teātra festivāla "Homo Novus" komanda. Festivālā "Lampa" apmeklēs ļoti personīgas un iesaistošas sarunas.

Gundega Laiviņa, "Homo Novus" kuratore

 1. Atklāta saruna "Cilvēks sadeg neparasti"

 2. Saruna "NVO spējas un iespējas"

Abās sarunās skartās tēmas man pēdējā laikā ir aktuālas un savā ziņā savstarpēji saistītas – darbs nevalstiskajā sektorā Latvijā un trauslā robeža starp vienkāršu nogurumu un totālu izdegšanu, kuru šķērso aizvien vairāk manu kolēģu ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē.

Laura Stašāne, "Homo Novus" producente

 1. Pieredzes stāsti "Drosme būt aktīvistam" Svarīgs atgādinājums par to, ka demokrātija nav garantēta, arī ne Eiropas Savienībā, un par to ir jāiestājas cilvēkiem.

 2. Otrā Dabas saruna "Scenārijs 2100: pasaule bez dabas" Vienā šī jūnija nedēļas laikā Grenlande zaudēja 2 miljonus tonnu ledus, un tas ir jauns, bēdīgs rekords. Klimata izmaiņas nav apturamas, mēs turpināsim tās pieredzēt visas dzīves garumā, un jautājums ir par fundamentālu politikas maiņu šajā scenārijā.

Sandra Lapkovska, "Homo Novus" producente

 1. Izrāde "Vecmāmiņu valsts" Izrāde aplūko aktuālu tēmu – novecošanos un paaudžu attiecības. Izrādes veidošanā kopā ar "Kvadrifronu" un citiem māksliniekiem piedalās arī rumāņu dokumentālā fotogrāfe Odeta Katana, kura pavasarī šeit strādāja rezidencē un dokumentēja izrādes varoņu – vecmāmiņu – dzīves.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !