Foto: DELFI

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) izskatīšanai tuvākajā Ministru kabineta (MK) sēdē virzīs Covid-19 izplatības ierobežošanai noteikto drošības pasākumu mazināšanas plānu, par kuru ceturtdien, 10. februārī, konceptuāli vienojās valdību veidojošās partijas, portālu "Delfi" informēja Veselības ministrijā (VM).

"Latvijā drošības pasākumus mazināsim atbildīgi un pakāpeniski, jo situācija veselības aprūpē joprojām ir ārkārtīgi sarežģīta un trausla. Paldies koalīcijas partneriem par situācijas izpratni un atbalstu, kas ļauj savlaicīgi dot cilvēkiem skaidru ziņu, kad un kādi atvieglojumi mūs sagaida un vienlaikus saglabāt vajadzīgo epidemioloģisko drošību," norādīja Pavļuts.

Pirmais solis paredz, ka no 16. februāra drošības pasākumus kā pirmajiem atvieglos bērniem, kā arī atcels šobrīd noteikto darba laika ierobežojumu mazumtirdzniecībā.

Ņemot vērā, ka Covid-19 pandēmija bērnu un jauniešu vidū sasniegusi augstāko līmeni un sāk samazināties, no 16. februāra bērni un jaunieši bez ierobežojumiem varēs doties "zaļajā" vidē, kā arī bez sertifikātu vai testu rezultātu uzrādīšanas piedalīties interešu izglītības, amatieru un sporta aktivitātēs, skaidroja VM.

Jau pieņemti MK noteikumu grozījumi, ka no 14. februāra skolēniem un pedagogiem, kuri kļuvuši par Covid-19 slimnieka kontaktpersonām, nepiemēro karantīnas nosacījumus; no 16. februāra līdzīgu kārtību attiecinās arī uz pirmsskolām. Skolēnu un skolotāju drošībai izglītības iestādēs saglabāsies visaptveroša testēšana.

Otrais solis paredz, ka no 1. marta tiks īstenota līdz šim apjomīgākā drošības pasākumu mazināšana.

Kā skaidroja ministrijā, tiks atvērtas līdz šim slēgtās nozares, piemēram, iekštelpu izklaide, atrakcijas, naktsklubi.

Tāpat tiks atcelts darba laika ierobežojums.

Tiks atcelta prasība pēc Covid-19 sertifikāta mazumtirdzniecībā (vienlaikus, līdzīgi kā Lietuvā, saglabās prasību vienam apmeklētājam nodrošināt 15 m2 platību).

Līdz 3000 cilvēkiem tiks palielināta maksimālā apmeklētāju skaita prasība organizētos pasākumos, tajos nevajadzēs reģistrēt apmeklētājus, nebūs distances starp sēdvietām, būs atļauti pasākumi bez sēdvietām.

Privātos pasākumos gan iekštelpās, gan ārā varēs pulcēties 50 cilvēki.

Nebūs noteikti grupu lielumi amatieru aktivitātēs, sportā, izglītībā.

Tiks atļauta nebūtiska ieceļošana (tūrisms) no visām valstīm ar Covid-19 sertifikātu vai negatīvu Covid-19 testu, nebūs pašizolācijas prasības.

Tomēr tiks saglabāta prasība lietot medicīnisko masku vai FFP2 respiratoru iekštelpās.

Ventilācijas, distanču un attālinātā darba prasības būs rekomendējošas.

Covid-19 sertifikāti netiks prasīti pasākumos un pakalpojumos, kas notiek ārā.

Līdz 1. aprīlim Covid-19 sertifikāti tiks lietoti iekštelpās vidēs, kur ir palielināts risks – publiskos pasākumos (izrādes, koncerti, kino, sporta sacensību skatīšanās), naktsklubos, atrakcijās, piedaloties sporta vai amatieru aktivitātēs, ēdināšanā, individuālajos pakalpojumos, kur netiek lietotas medicīniskās maskas vai FFP2 respiratori.

Sertifikātu derīguma termiņš pakalpojumu saņemšanai no 15. februāra tiek pārcelts uz 1. aprīli.

Līdz 1. aprīlim primārās vakcinācijas, pārslimošanas vai balstvakcinācijas sertifikāts saglabājas kā prasība darbam izglītības iestādēs, sociālās aprūpes centros, ārstniecības iestādēs. Tas būs vajadzīgs arī darbiniekiem, kuri saskaras ar klientiem publiskajā sektorā un vietās, kur noteikta Covid-19 sertifikātu lietošana. Pārējos gadījumos sertifikāta nepieciešamību noteiks darba devējs.

Trešais solis: no 1. aprīļa tiek atcelti visi drošības pasākumi, saglabājot tikai rekomendācijas.

Jau ziņots, ka Pavļuts iepriekš rosināja valdību veidojošām partijām vienoties par drošības pasākumu mazināšanas plānu, kas īstenojams pakāpeniski trīs soļos, portālu "Delfi" informēja ministra birojā.

Vēstīts, ka līdz 15. februārim valdībai jāvienojas par izejas stratēģiju no Covid-19 krīzes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!