Fоtо: EPA/Scanpix/LETA

Krievijas raķešu triecienā Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska dzimtajā pilsētā Krivijrihā Ukrainas dienvidos nogalināti deviņi cilvēki un vēl 29 ievainoti, ziņo amatpersonas.

Vietējās amatpersonas ziņo, ka trāpīts dzīvojamām mājām un turpinās gruvešu novākšana.

Zelenskis sociālajos tīklos publicēja videoierakstu, ko notikuma vietā uzņēmuši ārkārtas dienestu darbinieki, kurā redzams, kā glābēji meklē izdzīvojušos gruvešos, bet no sagrautās ēkas vijas dūmi.

Zelenskis savā ierakstā aicināja Ukrainas sabiedrotos piegādāt pretgaisa aizsardzības baterijas, lai atvairītu Krievijas gaisa uzbrukumus.

"Modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas var nodrošināt maksimālu aizsardzību cilvēkiem, mūsu pilsētām un mūsu pozīcijām. Un mums tās ir nepieciešamas pēc iespējas vairāk," viņš rakstīja.

ASV nosaka jaunas sankcijas Krievijai par karu Ukrainā

ASV trešdien paziņoja par jaunām sankcijām Krievijai par karu Ukrainā, vienlaikus palielinot risku ārvalstu bankām, kuras joprojām sadarbojas ar Krieviju.

Valsts kases un Valsts departamenta sankcijas skar vairāk nekā 300 fiziskās personas un firmas Krievijā, kā arī to struktūras un partnerus tādās valstīs kā Ķīna, Turcija un Apvienotie Arābu Emirāti (AAE).

To vidū ir Maskavas birža un vairāki meitasuzņēmumi, kas varētu apgrūtināt darījumus par miljardiem dolāru, kā arī uzņēmumi, kas iesaistīti trīs sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) projektos.

"Šodienas darbības ir vērstas pret viņu atlikušajām iespējām iegūt ārvalstu materiālus un iekārtas, tostarp pret viņu atkarību no kritiski svarīgām piegādēm no trešajām valstīm," paziņoja ASV finanšu ministre Dženeta Jelena.

"Mēs palielinām risku finanšu iestādēm, kas sadarbojas ar Krievijas kara ekonomiku, un novēršam izvairīšanās ceļus, kā arī samazinām Krievijas iespējas gūt labumu no piekļuves ārvalstu tehnoloģijām, iekārtām, programmatūrai un IT pakalpojumiem," viņa piebilda.

Papildus jaunajām sankcijām Finanšu ministrija paplašina Krievijas "militāri rūpnieciskās bāzes" definīciju.

Līdz šim sankcijas varēja piemērot ārvalstu bankām par Krievijas aizsardzības rūpniecības atbalstīšanu. Pēdējais solis paplašina tā saukto sekundāro sankciju darbības jomu, attiecinot tās uz visām Krievijas fiziskajām un juridiskajām personām, kuras jau ir ietekmējušas ASV sankcijas.

Tas nozīmē, ka ārvalstu finanšu iestādes var tikt sodītas par darījumu veikšanu ar jebkuru sankcijām pakļauto personu vai Krievijas bankām, piemēram, VTB vai "Sberbank".

Vašingtona ierobežo arī IT pakalpojumu un noteiktu programmatūras atbalstu Krievijas iedzīvotājiem.

Jaunākās sankcijas ietekmē arī starptautiskos tīklus, un tās noteiktas vairāk nekā 90 personām un firmām Ķīnā, Dienvidāfrikā, Turcija un AAE.

Kā norāda ASV, šo ārvalstu tīklu sniegtās preces un pakalpojumi palīdz Krievijai uzturēt karu un izvairīties no sankcijām.

Zelenskis ieradies vizītē Saūda Arābijā

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien ieradies iepriekš neizziņotā vizītē Saūda Arābijā, ziņo šīs valsts mediji.

Zelenski lidostā Džidā sagaidīja Saūda Arābijas amatpersonas, tostarp nacionālās drošības padomnieks un vēstnieks Kijivā, ziņoja mediji. Plašāka informācija par Ukrainas prezidenta vizīti pagaidām nav pieejama.

Saūda Arābija, kas ir pasaulē lielākā jēlnaftas eksportētāja, cieši sadarbojas ar Maskavu naftas politikas jautājumos un kopš 2022. gada februāra, kad Krievija atkārtoti iebruka Ukrainā, centusies saglabāt neitralitāti, uzturot saites gan ar Maskavu, gan ar Kijivu.

Pagājušā gada augustā Saūda Arābija sarīkoja sarunas par karu Ukrainā. Tajās piedalījās vairāk nekā 40 valstu pārstāvji, izņemot Krieviju.

Zelenskis 2023. gada maijā Džidā piedalījās Arābu līgas samitā, kur apsūdzēja dažus līderus acu pievēršanā uz šausmām, ko radījis Krievijas iebrukums.

Pēdējo reizi Zelenskis apmeklēja Saūda Arābiju februārī, kad tikās ar Saūda Arābijas "de facto" valdnieku kroņprinci Mohammedu bin Salmanu.

Saūda Arābija nav apstiprinājusi, vai piedalīsies nedēļas nogalē Šveicē paredzētajā miera samitā par Ukrainu.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !