Bijušā Krievijas spiega Aleksandra Ļitviņenko slepkavībā aizdomās turētais aģents Dmitrijs Kovtuns paziņojis, ka Ļitviņenko varētu būt izdarījis netīšu pašnāvību, vēsta aģentūra "Reuters".

Britu izmeklētāji Kremļa kritiķa Ļitviņenko nāvē aizdomās tur divus bijušos Krievijas aģentus – Andreju Logovoju un Dmitriju Kovtunu. Pēc Londonā 2006. gadā notikušās tikšanās ar abiem vīriešiem Ļitviņenko strauji saslimis un pēc trīs nedēļām viņš nomira. Izmeklēšanā noskaidrots, ka viņš saindējies ar tējai piejauktu poloniju-210.

Trešdien preses konferencē Krievijā Kovtuns, paužot gatavību ar videotilta starpniecību sniegt liecības Lielbritānijas tiesai publiskajā izmeklēšanā, paziņoja, ka Ļitviņenko uz tikšanos Londonā jau ieradies saindējies.

"16. oktobrī, ieejot restorānā, Ļitviņenko man paziņoja, ka neko neēdīs, jo naktī ir saindējies, vēmis kā nekad un saucis ārstu – ātro palīdzību. Tas pierāda pilnīgu mūsu nevainību, tas pierāda, ka viņam bija saskarsme ar poloniju, iespējams, vairākas dienas pirms mūsu tikšanās," žurnālistiem skaidro Kovtuns.

Aiz sevis atstātās polonija pēdas Kovtuns skaidro ar to, ka ir sarokojies ar Ļitviņenko, kurš, domājams, bijis "viss ar poloniju".

"Tāpēc ir vieta versijai par "pašnāvību neuzmanības dēļ"," uzsver Kovtuns.

"Delfi", atsaucoties uz aģentūru LETA, jau ziņoja, Ļitviņenko nāves lietā notiek publiskā izmeklēšana atbilstoši Lielbritānijas Augstās tiesas lēmumam, kas tādējādi apmierināja Aleksandra Ļitviņenko atraitnes Marinas lūgumu. Izmeklēšanas galvenais mērķis ir noteikt, vai Ļitviņenko nāvē ir līdzvainīgas Krievijas varasiestādes.

Uz Lielbritāniju pārbēgušais Ļitviņenko nomira 2006.gada 23.novembrī - trīs nedēļas pēc saindēšanās, kuras dēļ viņam izkrita mati, viņš spēcīgi novājēja un viņa iekšējie orgāni pamazām pārstāja darboties.

Ļitviņenko organismā pēc nāves tika atrasts liels daudzums radioaktīvā polonija 210, kas vairāk nekā desmit reizes pārsniedzis nāvējošo devu.

Pēc Lielbritānijas izmeklētāju novērtējuma, Ļitviņenko nonāvēšanai izmantotā polonija 210 deva maksā vismaz desmit miljonus ASV dolāru.

Polonijs 210 ir rets, ļoti bīstams radioaktīvs izotops. To var iegūt tikai kodolreaktorā, līdz ar to tikai ļoti augsti attīstīta organizācija, ja ne ietekmīga valsts, varētu būt spējīga uz šo noziegumu.

Ļitviņenko domubiedri uzskata, ka bijušo izlūku nogalinājuši Krievijas valdības dienestu pārstāvji, tādējādi atriebjoties par viņa opozicionāro nostāju pret prezidentu Vladimiru Putinu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!