Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps otrdien, 14. aprīlī, paziņoja par ASV finansējuma apturēšanu Pasaules Veselības organizācijai (PVO), jo šī ANO aģentūra, pēc viņa teiktā, slēpusi jaunā koronavīrusa uzliesmojuma nopietnību Ķīnā pirms tā izplatīšanās pa visu pasauli.

Tramps preses konferencē paziņoja, ka ir devis savai administrācijai norādījumus apturēt finansējumu, kamēr "tiek veikta pārbaude, lai izvērtētu PVO lomu jaunā koronavīrusa izplatības nopietni aplamā pārvaldībā un slēpšanā".

Tramps sacīja, ka PVO ir liegusi pārredzamības iespēju saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un ka ASV tagad "apspriedīs, ko darīt ar visu naudu, kas tiek nodota PVO". PVO lielākais finansējuma avots ir ASV, kas pērn tai piešķīra 400 miljonus ASV dolāru.

"Pēc Covid-19 pandēmijas izcelšanās mums ir dziļas bažas, vai Amerikas dāsnums ir izmantots vislabākā iespējamā veidā," sacīja ASV prezidents.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs otrdien brīdināja, ka patlaban nav īstais laiks, lai samazinātu resursus PVO.

Jaunā koronavīusa krīzei "mūsu dzīves laikā nav precedenta, un tai ir nepieciešama bezprecedenta atbilde", paziņojumā norādīja ANO ģenerālsekretārs, atbildot uz ASV lēmumu apturēt finansējumu PVO, kas, kā skaidro Vašingtona, nav pienācīgi reaģējusi uz pandēmiju.

"Šādos apstākļos, saprotams, ir iespējams, ka vieni un tie paši fakti dažādās struktūrās tika interpretēti atšķirīgi," pavēstīja Gutērrešs.

"Tiklīdz mēs beidzot būsim pāršķīruši lappusi saistībā ar šo epidēmiju, būs laiks, lai nopietni paraudzītos atpakaļ un saprastu, kā šāda slimība radās un izplatījās ar tādu postu tik ātri pa visu pasauli, un kā tie, kas bija iesaistīti, reaģēja uz šo krīzi," skaidroja Gutērrešs. "Gūtās mācības būs būtiski svarīgas, lai efektīvi reaģētu uz līdzīgiem izaicinājumiem, ja tādi radīsies nākotnē."

"Tā kā patlaban nav tāds laiks, nav arī laiks, lai samazinātu resursus PVO operācijām vai jebkuras cits humānās organizācijas operācijām cīņā pet šo vīrusu," norādīja Gutērrešs.

Jau vēstīts, ka Tramps 7. aprīlī paziņoja, ka viņš apsver ASV finansējuma apturēšanu PVO, un apsūdzēja šo ANO aģentūru Ķīnai labvēlīgā neobjektivitātē jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā.

Tramps toreiz sacīja, ka PVO ''šķiet ļoti neobjektīva Ķīnas virzienā" un "tas nav pareizi". Viņš apsūdzēja PVO neveiksmīgā atbildē uz jaunā koronavīrusa pandēmiju un iespējamā informācijas slēpšanā vīrusa uzliesmojuma sākumā.

Tramps pirms tam tviterī paziņoja, ka PVO bijusi "ļoti centrēta uz Ķīnu", un netieši norādīja, ka tas ietekmējis PVO politiku attiecībā uz jauno koronavīrusu, kas radies šajā valstī.

Tramps atgādināja PVO ieteikumu neierobežot starptautiskos ceļojumus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos no Ķīnas, un jautāja, kāpēc PVO devusi "tik kļūmīgu ieteikumu".

"Laimīgā kārtā es jau agri noraidīju viņu padomu saglabāt mūsu robežas atvērtas Ķīnai," tviterī rakstīja Tramps, atsaucoties uz savu lēmumu aizliegt iebraukšanu no Ķīnas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!