Foto: AP/Scanpix/LETA

Ziemeļīrijas premjerministrs Demokrātiskās unionistu partijas (DUP) politiķis Pols Givans ceturtdien paziņojis par atkāpšanos no amata, viņa pārstāvētajam politiskajam spēkam aktivizējot protesta stratēģiju pret breksita Ziemeļīrijas protokolu.

Givans sacīja, ka protokols apdraud Ziemeļīrijas varas dalīšanas stūrakmeni – provinces pārvaldīšanu ar abu tās kopienu – nacionālistu un unionistu – atbalstu.

"Šī diena iezīmē beigas tam, kas man bija dzīves privilēģija – kalpot Ziemeļīrijas premjerministra amatā," Belfāstas viesnīcā paziņojot par atkāpšanos, sacīja Givans.

Paziņojums par atkāpšanos seko 24 stundas pēc tam, kad DUP zemkopības ministrs Edvins Pūtss vienpusēja kārtā deva rīkojumu apturēt lauksaimniecības un pārtikas preču pārbaudes, kas ir jāveic atbilstoši pēcbreksita tirdzniecības noteikumiem.

Ierēdņi vēl nav sākuši īstenot šīs instrukcijas, un pārbaudes turpinās.

Līdz ar premjera atkāpšanos automātiski amatu zaudē arī viņa vietniece īru republikāņu partijas "Sinn Fein" pārstāve Mišela O'Nīla, jo to paredz valdības varas dalīšanas noteikumi.

Šajā situācijā citi reģionālās administrācijas ministri varēs palikt savos amatos. Tiesa gan, izpildstruktūra nevarēs pieņemt nekādus būtiskus lēmumus.

Līdz ar to koalīcija nevarēs vienoties par trīs gadu budžetu - tēriņu plānu, kas šobrīd nodots konsultācijām ar sabiedrību.

Plānotā oficiālā valsts atvainošanās institūciju ļaunprātīgas izmantošanas upuriem, ko martā vajadzētu apliecināt Givanam un O'Nīlai, arī nevarēs notikt.

"Sinn Fein" nosodīja Givana atkāpšanos, norādot, ka tas ir vēlēšanu triks, lai konsolidētu atbalstu DUP, ņemot vērā partijas vājos rezultātus pēdējās aptaujās.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!