Foto: AFP/Scanpix/LETA

Ukrainā iebrukušais Krievijas karaspēks pēc sākotnējās zibenskara ieceres izgāšanās pārgājis pie plāna "B", otrdien ANO Drošības padomes sēdē sacīja Ukrainas vēstnieks Serhijs Kislica.

"Pēc sava sākotnējā zibenskara plāna izgāšanās Krievijas karaspēks pārgājis pie plāna "B". Šis plāns paredz izprovocēt humāno katastrofu visā Ukrainā un iznīcināt manas valsts lauksaimniecības potenciālu, lai iebiedētu Ukrainas politisko vadību un tautu un nosliektu to uz kapitulāciju," sacīja diplomāts.

"Instrumentu klāsts ir plašs un ārkārtīgi cietsirdīgs. Tas ietver tīšu dzīvojamo rajonu un kritiskās infrastruktūras izpostīšanu, raķešu apšaudes visā valstī, pilsētu aplenkšanu, vienošanos par humānajiem koridoriem laušanu, teroru pret mierīgajiem iedzīvotājiem okupētajās teritorijās, arī nolaupīšanas un slepkavības. Šobrīd okupanti nolaupījuši aptuveni 30 vietējos līderus, aktīvistus un žurnālistus," norādīja Kislica.

"Mariupole paliek kā asiņojoša brūce Eiropas sirdī. Atbilstoši vietējo varasiestāžu ziņām dzīvību zaudējuši vismaz 5000 cilvēku. Aplenkumā palikuši gandrīz 150 000 iedzīvotāju, kam liegti jebkādi dzīves pamatnosacījumi. Viņi ir jāevakuē, bet ne jau uz agresora teritoriju. Krievijas centieni to izdarīt ir ne tikai ciniska liekulība, bet arī rupjš kara likumu un paražu, starptautisko humāno tiesību normu pārkāpums. (..) Aptuveni 40 000 ukraiņu piespiedu kārtā izvesti uz Krieviju un Baltkrieviju," sacīja diplomāts.

Turklāt Krievijas karaspēks apšauda evakuācijas kolonnas, kas no Mariupoles cenšas nokļūt neokupētajā Ukrainas teritorijā, viņš piebilda.

"Steidzami ir nepieciešamas humānas darbības. Vienlaikus ir jāatceras, ka humānā katastrofa ir Krievijas militārās stratēģijas elements," uzsvēra Ukrainas vēstnieks ANO.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!