Uz saturu

Kā "Delfi" atmasko dezinformāciju

Tas, ka propaganda, dezinformācija un maldināšana ir kļuvusi par publiskās vides sastāvdaļu, vairs nav noslēpums nevienam. Viltus ziņas savā būtībā arī nav nekāds jaunums – tās vienā vai otrā formātā eksistējušas jau sensenos laikos. Taču, mainoties tehnoloģiju iespējām un auditoriju sasniedzamībai, aizvien palielinās arī ļaunprātīgi izplatītu vēstījumu iespējamie efekti, tāpēc portālam “Delfi” ir svarīgi rūpēties par informatīvās telpas tīrību, jo tas tiešā veidā skar Latvijas kā demokrātiskas valsts pamatus.

“Atmaskots” sadaļā, sākot ar 2022. gada augustu, publicējam divu veidu rakstus – mūsu ilggadējo partneru Austrumeiropas politikas pētniecības centra pētnieku sagatavoto analīzi, kas izķidā Krievijas un Baltkrievijas izplatītos melu stāstus, kā arī faktu pārbaudes rakstus gan par dezinformācijas gadījumiem Latvijā, gan ārzemēs. Krievijas agresijas Ukrainā sakarā īpašu uzmanību arī šeit pievēršam Kremļa dezinformācijas atbalsīm Latvijas informācijas telpā.

“Delfi” ir IFCN biedrs

“Delfi” ir Starptautiskā faktu pārbaudes tīkla (International Fact-Checking Network (IFCN)) biedrs – šis tīkls apvieno vairāk nekā 200 partneru – respektablus medijus un nevalstiskās organizācijas visā pasaulē. “Delfi” žurnālisti pastāvīgi konsultējas ar citiem IFCN biedriem, lai pārbaudītu iespējamu manipulāciju par notiekošo citās valstīs, kā arī sniedz partneriem pārbaudītu informāciju par notiekošo Latvijā.

IFCN biedra statuss dod mums tiesības arī atzīmēt “Facebook” ierakstos paustu informāciju kā maldinošu vai daļēji maldinošu. Apzinoties mediju ētiku un atbildību, katru nieku noteikti nepārbaudām. Tādējādi maldinošajam ierakstam varam dot tikai lielāku auditoriju. Ja kāds cilvēks publicē nepatiesu informāciju, kurā minēts, ka, piemēram, Latvija vairs nekad nerīkos Dziesmu svētkus, un ar šo informāciju būs dalījušies vien pārdesmit cilvēku, tad tas paliks uz paša ieraksta autora sirdsapziņas. Taču, ja ar šo ierakstu būs dalījies, piemēram, tūkstotis lietotāju vai tas pēdējo diennakšu laikā būs sasniedzis daudzus desmitus tūkstošu lielu skatījumu auditoriju, tad par šādu maldinošu informāciju pie ieraksta izveidosim brīdinājumu, ka tas ir nepatiess. Lietotāji aizvien varēs to izlasīt, bet vispirms redzēs piebildi par izteikumu atbilstību faktiem.

"Delfi" nedzēš lietotāju ierakstus – ne tekstu, ne bildes, ne video –, bet gan pievieno tiem atzīmi, ka informācija ir pilnīgi vai daļēji maldinoša, kā arī šo atzīmi papildina ar saiti uz rakstu, kas to izskaidro un pamato. Ierakstu autoriem pirms atzīmes izdarīšanas prasām komentāru, kāpēc šādu informāciju publicējuši, kur guvuši informācijas avotus.

"Facebook" paustie politiķu ieraksti netiek vērtēti, tāpēc ka vēlētajam ir tiesības zināt, ko publiski pauž viņa vēlētais politiķis. Līdz ar to brīdinājuma atzīmes pie politiķu ierakstiem neliekam. Protams, tas neatceļ žurnālistu jau ierasto uzdevumu rūpīgi sekot līdzi politiķu teiktajam un par maldinoši sniegtu informāciju vēstīt lasītājam, gluži kā tas portāla "Delfi" publikācijās darīts līdz šim.

Ja novērojat, ka "Delfi" pārkāpj faktu pārbaudes principus, iespējams vērsties IFCN organizācijā, aizpildot formu šeit: https://ifcncodeofprinciples.poynter.org/complaints-policy

Autori un saziņa ar redakcijiu

“Atmaskots” redaktors ir pieredzējušais “Delfi” ārzemju nodaļas redaktors Ansis Īvāns, kurš savā žurnālista darbībā daudz strādājis ar Kremļa dezinformācijas atmaskošanu. Faktu pārbaudi veic žurnāliste Paula Dēvica, APPC saturu gatavo pieredzējušu dezinformācijas pētnieku komanda starptautisko attiecību maģistra Mārča Baloža vadībā.

2022./2023. gadā “Atmaskots” satura veidošanu finansiāli atbalsta Latvijas Mediju atbalsta fonds (MAF) un Eiropas mediju un informācijas fonds (EMIF), ko pārvalda "Calouste Gulbenkian Foundation". Šis atbalsts neietekmē neatkarīgas redakcionālās izvēles, redakcija pati izlemj, kādu saturu pārbaudīt.

"Atmaskots" lapas augšpusē ir pieejama poga "Ziņot". Tur nosūtīto informāciju redakcija izvērtē. Ja tā atbilst šeit aprakstītajiem faktu pārbaudes principiem, tad redakcija sniegto informāciju mēģinās pārbaudīt.

Kļūdu labojumi

Ja faktu pārbaudes laikā redakcija pati pieļauj kļūdu, tad raksta beigās tiek pievienota piebilde, kas tieši rakstā ir labots. Virsrakstā tiek precizēts, ka raksts ir labots.

Par mums

AS "Delfi" pārvalda Latvijā populārāko ziņu portālu "delfi.lv", kuram ik mēnesi ir vairāk nekā 800 tūkstoši lietotāju. Kopš 2007. gada AS "Delfi" pieder Baltijas valstīs vadošajai mediju grupai – AS "Ekspress Grupp”.

"Ekspress Grupp" darbojas kopš 1989. gada un nodarbina 1700 strādājošo. Tai pieder vadošie interneta mediju portāli Baltijas valstīs. Tallinas biržā kotētā "Ekspress Grupp" izdod populārākos dienas un nedēļas laikrakstus, kā arī lielāko daļu populārāko žurnālu Igaunijā.

Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.