Foto: Shutterstock
Pēdējos gados īpašu popularitāti guvuši tādi transporta līdzekļi kā skrejriteņi un elektriskie balansa dēļi, ar kuriem ir iespējams uzņemt ātrumu līdz pat 25 km/h un vairāk. Būtiski pieaudzis to negadījumu skaits, kurus izraisījuši vai kuros cietuši iedzīvotāji, pārvietojoties ar mazgabarīta transportlīdzekļiem, liecina "Gjensidige Latvija" dati, tādēļ apdrošināšanas kompānija aicina visus ceļu satiksmes dalībniekus būt uzmanīgiem un izvērtēt drošības riskus, pārvietojoties ar skūteriem un balansa dēļiem.

Ja skrejriteņi pirms daudziem gadiem tika uzskatīti par bērnu izklaides ierīci, tad tagad tas ir kļuvis par populāru pārvietošanās veidu visa vecuma iedzīvotājiem, īpaši pilsētniekiem. Plaši pieejami šobrīd ir ne tikai manuālie, bet arī elektriskie skrejriteņi un elektriskie balansa dēļi, kas ļauj sasniegt tikpat lielu ātrumu, kā pārvietojoties ar velosipēdu.

"Cilvēkiem šķiet, ka skrejriteņi nav nekas bīstams, jo tas it kā ir vieglāk kontrolējams nekā velosipēds, taču realitāte mēdz būt citāda. Ātrums, ar kādu pārvietojas, braucot pat ar skrejriteni, mazina iespēju laikus reaģēt bīstamās situācijas. Tas nozīmē, ka tā vadītājam ir jābūt īpaši modram un uzmanīgam, esot uz ceļa," skaidro "Gjensidige Latvija" civiltiesiskās apdrošināšanas produkta vadītāja Madara Leimane.

Autovadītājiem un motociklistiem ir iegādāta OCTA, kas negadījuma izraisīšanas situācijā sedz otrai pusei nodarīto kaitējumu, taču velosipēdistiem un skūteru vadītājiem šādas polises obligāti nav nepieciešamas, kā rezultātā viņu vainas dēļ radušos zaudējumus cietušai pusei visdrīzāk ir jāsedz no saviem līdzekļiem.

Madara Leimane uzsver, ka būt uzmanīgam, piedaloties ceļu satiksmē, ir tikai daļa no drošas pārvietošanās. Diemžēl Latvijas ceļi un ietves nav ideālā stāvoklī, kā arī gada siltajā sezonā pilsētās notiek aktīvi remontdarbi – tas viss var izrādīties par cēloni avārijām. Novērojumi arī liecina, ka pārvietošanās ar visa veida skrejriteņiem, elektirksajiem balansa dēļiem un citiem mazgabarīta transporta līdzekļiem kļūst arvien pārgalvīgāka, piemēram, vadītājs skatās savā viedierīcē, nevis uz ceļa vai sacenšas ar draugiem, kurš attīstīs lielāku ātrumu, apdraudot sevi un citus.

Pirms došanās ceļā, tāpat kā velosipēda, arī skūtera vadītājiem ieteicams vienmēr izmantot ķiveri, kā arī apsvērt ceļu un elkoņu sargu nepieciešamību, īpaši bērniem. Tāpat "Gjensidige Latvija" eksperts vērš vecāku uzmanību bērnu skūteru un elektrisko balansa dēļu lietošanu – ir svarīgi neļaut bērniem nekontrolēti pārvietoties pa ietvi vai ceļu, kā arī to braukšanas ātrums nedrīkstētu pārsniegt iešanas ātrumu. Tas pats attiecas uz vecākiem, kas ar skūteri pārvietojas kopā ar bērnu – ievērojiet drošu ātrumu, lai nepieciešamības gadījumā laikus spētu apstāties un neapdraudētu bērnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!