Foto: Shutterstock
Pilna servisa līzinga jomā būtiski samazinājies pieprasījums pēc automašīnām ar dīzeļdzinēju, un uzņēmumi arvien vairāk izvēlējās dabai saudzīgākas pārvietošanās alternatīvas, liecina automašīnu nomas un pilna servisa līzinga pakalpojumu sniedzēja "Avis" apkopotie dati.

Liela ietekme automašīnu izvēlē bija izmaiņām uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklī – spēkratiem ar lielāku jaudu turpmāk tiek piemērots lielāks nodoklis. Ņemot vērā Eiropas mudinājumus veidot "zaļāku" vidi un samazināt CO2 emisijas, paredzams, ka arī turpmāk uzņēmumi savus autoparkus centīsies veidot videi saudzīgākus.

Prognozes liecina, ka turpmākajos gados būs novērojams lielāks pieprasījums pēc elektromobiļiem un uzlādējamiem (plug-in) hibrīdiem. Tie jau pagājušajā gadā sastādīja 13% no jauno automašīnu skaita, savukārt 2023. gadā – 22%.

"Pēdējie divi gadi bija pārmaiņu pilni – cīņa ar Covid-19 pandēmijas sekām, karš Ukrainā, energokrīze un "Euribor" straujās izmaiņas. Sabiedrība un uzņēmumi piesardzīgi vēroja pasaulē notiekošo un ieņēma nogaidošu pozīciju lēmumu pieņemšanā, tai skaitā arī par izmaiņām esošajā autoparkā. Prognozējam, ka 2024. gadā gan privātpersonas, gan uzņēmumi būs aktīvāki izmaiņu veikšanā un pieņems lēmumus, kurus iepriekš atlika," saka "Avis" līzinga departamenta vadītāja Daina Kantāne.

Pieaudzis pieprasījums īstermiņa nomai

Šogad īstermiņa automašīnu nomā saglabājās tendence veikt pēdējā brīža rezervācijas un plānot garākus braucienus, kā arī atgriezās tūristi no Amerikas Savienotajām Valstīm un Skandināvijas.

2023. gadā pieprasījums īstermiņa automašīnu nomai pieauga par 10%. Arī nomas dienu skaitā vērojams pieaugums – ceļotāji plāno arvien ilgāku atpūtu. Turklāt vairumā gadījumu klienti apceļo visas Baltijas valstis reizē. Joprojām saglabājusies tendence rezervācijas veikt neilgi pirms paredzētā brauciena, vidēji – nedēļu iepriekš.

"Īpaši pieaudzis tūristu skaits no Skandināvijas valstīm un Amerikas Savienotajām Valstīm. Šī ir pozitīva tendence, jo, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju Eiropā un karadarbību Ukrainā, daļa ārvalstu tūristu bija izvairīgi ceļojumu plānošanā uz Baltijas valstīm. Jaunākie dati liecina, ka ārvalstu tūristi jūtas drošāk, apceļojot mūsu reģionu," dalās "Avis" līzinga departamenta vadītāja Daina Kantāne.

Īstermiņā nomā pieprasītākā auto grupa ir SUV jeb pilsētas krosoveri, taču nereti privātpersonas ceļošanai meklē arī nelielas un ekonomiskas automašīnas. Savukārt biznesa klienti priekšroku dod vidējās klases transportlīdzekļiem ar automātisko ātrumkārbu – visbiežāk SUV un kompaktiem hečbekiem. Īstermiņa nomā pieprasījums pēc elektroauto joprojām ir neliels. Klienti visbiežāk uztraucas par uzlādes iespējām un laiku, kas nepieciešams transportlīdzekļa uzlādei.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!