Foto: DELFI
Konkurss "Latvijas Gada motocikls", kas ir plašākais šāda veida jaunākās mototehnikas vērtēšanas pasākums ne vien Latvijā, bet visā Baltijā, notiek jau ceturto reizi un, un arī šogad tas pārsteidzis ar jauniem dalībniekiem un motopasaules jaunumiem.

Konkursā vietējie dīleri piedāvā jaunākos modeļus no gadiem zināmiem un nostiprinātiem motociklu zīmoliem BMW, "Honda", "Harley-Davidson", KTM, "Yamaha" un pie mums ne tik zināma zīmola "Can-Am".

Tāpat konkursā pārstāvēts pēdējo gadu jaunums budžeta klasē "Mash", kas bija pērnā gada konkursa jaunpienācējs. Un arī šogad neiztikt bez jauniem dalībniekiem – tagad vērtēšanai nodoti arī divi klasiskā zīmola "Royal Enfield" Indijā ražoto motociklu modeļi.

Savukārt "Honda", kas pērn konkursā triumfēja ar atdzimušo ceļotāju iecienīto "Africa Twin", tagad prezentē pilnīgu jaunu un nu vairs ne tik mazu "Rebel" modeli.

Motociklus izvērtē vairāk nekā 20 cilvēku liela žūrija, ko veido tehnikas eksperti, motosportisti un žurnālisti. Konkursa uzvarētājs – Latvijas "Gada motocikla 2017" titula ieguvējs tiks nosaukts 21. jūnijā.

Portāls "Delfi" piedāvā savus iespaidus un secinājumus pēc konkursam pieteikto motociklu testiem Biķernieku trasē. Vairāk informācijas par pašu konkursu, žūriju, modeļiem un jaunumiem ir meklējama tīmekļa vietnē šeit un "Facebook" lapā te.

Angļu klasika indiešu izpildījumā

Foto: DELFI

Neapšaubāmi, no šī gada modeļu klāstu vieni no pamanāmākajiem un atšķirīgākajiem ir "Royal Enfield" klasiskā stila motocikli no Indijas.

"Royal Enfield" zīmols radās Lielbritānijā un savus pirmos motociklus sāka ražot pagājušā gadsimta sākumā. Piecdesmito gadu vidū tika izveidots meitasuzņēmums un atvērta motociklu ražotne Indijā. Lielbritānijas rūpnīca sešdesmitajos gados bankrotēja, bet bijušais meitasuzņēmums Indijā turpināja ražot nu jau indiešu motociklus un dara to vēl šobaltdien.

Otra apdzīvotākā valsts pasaulē komplektā ar jaunattīstības valsts iespējām acīmredzot nodrošināja pietiekamu pieprasījumu un apstākļus, lai "Royal Enfield" motocikli gadu desmitus faktiski nemainītos.

Taču 21. gadsimtā indiešu "Royal Enfield" piedzīvo nopietnus uzlabojumus, tostarp degvielas elektroniskās iešprices, ABS bremžu sistēmas un elektrostartera ieviešanu, kas svarīgi eksporta modeļiem. Tagad "Royal Enfield" dīleris ir arī Latvijā un jau tuvākajos mēnešos Rīgā tikšot atvērts šī zīmola salons.

"Tā ir laika mašīna," sajūtas pēc brauciena ar retro stila 499 kubikcentimetru "Royal Enfield Classic 500" raksturo autožurnālists Pauls Timrots.

27 zirgspēku 499 kubikcentimetru motors darbojas ar zemiem apgriezieniem un pilnīgi neprovocē uz skriešanu – tieši otrādi. Motorā lēnā bubināšana, ērtais atsperotais sēdeklis un līganā gaita rada vēlmi baudīt mierīgu braucienu pa kādu lauku ceļu. Tiešām patīkami.

"Ar šo motociklu viss ir jādara lēni, pat kikstarters ar kāju jāspiež lēni," Timrots dalās pieredzē par braucienu ar "Royal Enfield" pašā Indijā. Turklāt Indijas satiksmē nemaz ātri nevar pabraukt, un karstumā zemi motora apgriezieni palīdz nepārkarst, analizē autožurnālists.

"Royal Enfield Continental GT" savukārt ir "cafe racer" stila motocikls, kādi pēdējos gados atgriezušies modē.

Foto: DELFI

Nedaudz lielākais 535 kubikcentimetru un 29 zirgspēku viencilindra dzinējs vibrē daudz vairāk nekā mazākajam brālim. Svārstības atbalsojas spoguļos un aizmugurē braucošo transportlīdzekļu spīdošie lukturi tajos zīmē riņķus, kuru izmērs mainās atkarībā no gāzes roktura pagriešanas vai atlaišanas intensitātes.

Indiešu "Royal Enfield" ir vienkārši motocikli ar salīdzinoši ne pārāk augstu cenu – ap 5700 eiro par "Classic 500" un vēl 100 eiro klāt par "Continental GT". Kopējais skats abiem motocikliem ir labs, bet dažādos sīkumos un detaļās ir jaušams jaunattīstības valstu lētums.

Taču braukšanas prieks ar šiem viencilindra indiešiem bija nenoliedzams, sevišķi "Classic 500" – jāatzīst, vieni no spilgtākajiem pēdējā laika motobraukšanas iespaidiem, lai arī līkumos tik viegli neiesvērties, kā ar modernākiem konkurentiem. Tiesu eksperts Oskars Irbītis to salīdzina ar braucienu ar vecu viencilindra "koka" IŽ.

"Royal Enfield", domājams, uzrunās retro stila cienītājus, kuri nealkst pēc milzu paātrinājumiem un komiskiem ātrumiem, bet ērta un stilīga braucamrīka ikdienas un pārsvarā pilsētas braucieniem.

Nešaubos, ka ar "Royal Enfield" var ceļot arī tālāk, ja nav īpašu prasību pret milzu jaudu. Dīleri sola, ka salonā būs pieejams arī "Royal Enfielf" jaunais 400 kubikcentimetru enduro modelis "Himalayan".

Rollermocis un mazais "nemiernieks"

Foto: DELFI

Pērnā gada konkursā galveno balvu un titulu "Latvijas Gada motocikls 2016" ieguva japāņu ražotāja "Honda" atdzimušais leģendārais "Africa Twin" modelis.

Arī šogad "Honda" turpina ar jaunumiem, no kuriem īpaši vēlos izcelt jauno "Rebel 500" motociklu. Klasiska stila čoperis modernā minimālisma izpildījumā. Aizdedzes atslēga rāmja sānā un spidometrs klasiski apaļš, tikai rādījumi tajā jau elektroniskā formātā.

Motocikls ir zems – labi piemērots arī īsa auguma braucējiem – un ar zemu smaguma centru, kas labi atsaucas uz svēršanos līkumos un stabilitāti. Sasvērties ir ērti, tas sanāk dabīgi, un arī kāpsli vai pēdu nevilši pret asfaltu nostrīķēt pagriezienā ir viegli.

471 kubikcentimetru divcilindru šķidrumdzeses dzinējs ar 45 zirgspēku jaudu un 32 ņūtonmetru griezes momentu neticami labi un vienmērīgi paātrinās apgriezienu lejasgalā un viegli paceļ ātrumu tuvu simtam. Pie lielākiem ātrumiem, kā jau maza tilpuma motoram, jauda un paātrinājums sāk aptrūkties.

Perfektā vadāmība un dinamika rada pārliecinātības sajūtu un attiecīgi var pat mudināt uz agresīvāku braukšanu. Tam piekrīt tiesu eksperts transporta jautājumos Oskars Irbītis, kurš jauno "Rebel 500" raksturo kā "ielu huligānu", kurš ir vienkāršs, lēts un perspektīvs modelis Latvijai, kas īpaši patiks īsa auguma meitenēm un zēniem.

"Honda" zīmola uzticamība īpašas šaubas nerada, tāpēc aptuveni seši tūkstoši eiro par šādu braucamrīku varētu būt atbilstoša cena

"Honda" turpina eksperimentēt ar neparastiem izstrādājumiem, un otrs šī gada konkursam pieteiktais modelis rosina jautāt, vai tas ir motocikls vai tomēr motorollers. Šķiet, ka kombinācija no abiem.

Foto: DELFI

X-ADV 750 braucamrīks ar transformerim līdzīgo "seju", kā atzīmē autožurnālists Kaspars Bergmanis, "Honda" vietnēs tiek piedāvāts kā mašīna, kas perfekti der gan pilsētai, gan piedzīvojumiem arī aiz gludo šoseju robežām.

Lai gan X-ADV līdzinās motorollerim, tomēr kājas kopā salikt neļauj augstā vidusdaļa. Pēdas jātur uz platformām, nevis motociklam ierastajiem kāpšļiem, un pedāļu nav vispār. 53 zirgspēku motors aprīkots ar automātisko ātrumkārbu, kuru var pārslēgt ekonomiskajā vai sporta režīmā – abos darbojas labi.

Motocikls viegli vadāms un manevrējams, jauda ir pietiekama un vairāk atgādina motociklu. Pirmajā braucienā gan jācīnās ar paradumu spiest ar labo kāju vietā, kur motocikliem ir bremzes pedālis – abas bremžu sviras šim braucamajam ir uz stūres.

"Tas ir superrolleris, kas labi izskatās," komentē ekstrēmās braukšanas instruktors Ronalds Cimoška, kurš gan norāda, ka cena tam ir nepatīkami augsta. X-ADV 750 maksā visai pamatīgi – ap 11 tūkstošiem eiro. Laba motocikla vērtē.

"Sudraba bulta"

Foto: DELFI

Francijas mototehnikas importētāja SIMA 2014. gadā izveidotais motociklu zīmols "Mash", kas koncentrējas uz mazas kubatūras klasiskā stila motociklu ražošanu, Latvijas motociklu konkursā debitēja pērn.

Lai gan "Mash" galvenais noieta tirgus ir 125 kubikcentimetru motora tilpuma motocikli Eiropas siltajās zemēs, Latvijas "Gada motocikla" konkursam pieteikts 400 kubikcentimetru modelis TT40.

Tā kā rūpnīcā Ķīnā ražoto motociklu galvenais trumpis ir retro stila dizains un zemas cenas nodrošināšana, tehniskais izpildījums ir absolūti vienkāršs un nekādas kosmiskās tehnoloģijas nav jāmeklē. Taču nu arī visi "Mash" braucamie ir aprīkoti ar degvielas iešprices sistēmu un ABS bremzēm.

"Mash" TT40 ir ieturēts septiņdesmito gadu sporta motociklu stilā ar zemu novietotiem stūres rokturiem un attiecīgi sportisku sēdpozīciju – uz priekšu noliektu ķermeni. Mazi spogulīši piestiprināti zemo stūres ragu galos, bet, tos noregulējot, redzamība ir pietiekama.

Ekstrēmās braukšanas Instruktors Ronalds Cimoška TT40 sauc par "sudraba bultu" un sajūsminās, ka tas ir lielisks braucamrīks sajūtu ziņā.

"Jutos kā sešdesmito gadu sacīkšu braucējs 125 kubikcentimetru klasē. Pašam ir sajūta, ka traucies baigā ātrumā," viņš raksturo.

Sportiskajām sajūtām, piesēžoties pie šī motocikla stūres uz pacietā sēdekļa, pirmajā brīdī gan kontrastē 400 kubikcentimetru viencilindra motora 27 zirgspēku jauda, kas Biķernieku trasē šķiet par mazu. Pie augstākiem apgriezieniem motors jau darbojas pārliecinošāk.

Vaina, domājams, nav pašā motorā, bet braucēja gaidās, jo, piemēram, "Mash" "Five Hundred", uz kura sēž klasiski taisnu stāju pie piepaceltiem stūres ragiem, ar to pašu motoru tajā pašā trasē pilnībā apmierina ar savām īpašībām, jo no nesportiskas sēžas negaidu sportisku sniegumu.

Jāpiebilst, ka "Mash" dzinējs ir aizgūts no astoņdesmito gadu "Honda" XBR 500 motocikla, kam samazināts darba tilpums, tāpēc var teikt, ka šis mezgls ir pārbaudīta vērtība. Ne tik pārbaudītas acīmredzot ir bremzes – motociklam kalpo, bet priekšējo prasītos asāku un ar ātrāku iedarbību.

Jauns TT40 motocikls maksā ap 5500 eiro. Retro stila, cenas un izpildījuma ziņā attiecīgi tas varētu konkurēt ar indiešu "Royal Enfield" braucamrīkiem.

Divi mazi hārliji

Foto: DELFI

Amerikāņu "Harley-Davidson" konkursā parasti startē ar vairākiem modeļiem un šogad tie ir divi maza izmēra modeļi – "Sportster 1200CX Roadster" un "Street 750".

Rūdīti "Harley-Davidson" cienītāji teiktu, ka pirmais no tiem ir īsts hārlijs, bet otrs nemaz. Savukārt šo marku nemīloši zobgaļi teiktu, ka otrais beidzot ir normāls motocikls, bet pirmais – hārlijs.

"Street 750" ir vēl jauns modelis. 2014. gadā, kad pirmo reizi tika atklāta "Street" modeļu līnija, tas bija pirmais pilnīgi no jauna radītais "Harley-Davidson" modelis 13 gadu laikā. 2017. gada "Street 750" ir jau uzlabots un pilnveidots. Cenas ziņā "Street" ir viens no lētākajiem "Harley-Davidson" plašā klāsta motocikliem.

Arī darbībā "Street" atšķiras no vairuma "Harley-Davidson" motocikliem. Lai gan saglabāta zīmola firmas zīme – V veida divcilindru dzinējs, tas ir ar šķidruma dzesēšanu, nevibrē un neskan kā hārlijiem ierasts.

Motocikls labi un gludi paātrinās, ar savu zemo smaguma centru perfekti gulstas līkumos, ātrumi pārslēdzas viegli, precīzi un bez klasiskā "Harley-Davidson" klakšķa. Šīs īpašības motociklu padara līdzīgāku mūsdienu Japānas ražojumiem un attiecīgi pievilcīgāku tiem, kam "Harley-Davidson" vibrācija neinteresē. Savā ziņā sajūtas ļoti līdzīgas kā uz mazā "Rebel" no "Honda".

Platās stūres galos iestiprinātie spoguļi ne vien labi izskatās, bet arī labi rāda, jo pašam nesanāk skatu aizsegt ar savām rokām. Nedaudz pārsteidza kāpšļa risinājums – vadītāja papēža atbalsts šim pilsētas motociklam novietots tieši uz izpūtēja.

Savukārt uz 1200 kubikcentimetru dzinēja "Roadster" var izjust "Harley-Davidson" vibrāciju un rēkoņu, kā arī sajust karstumu no lielajiem gaisa dzesēšanas cilindriem un spējos motora rāvienus. Jauda par nieka 25 kilogramiem smagākajam "Roadster" ir krietni lielāka, taču subjektīvi nešķita, ka "Street 750" būtu diži vārgāks.

Ekstrēmās braukšanas instruktors Ronalds Cimoška "Roadster" vērtē kā vienu no saviem šī gada konkursa favorītiem. "Beidzot par "Harley-Davidson" varu pateikt ko labu," secina sportiskās motobraukšanas cienītājs.

"Progress! Beidzot ir normālas bremzes, nevis bremžu izstrādājums. Normāla priekšējā dakša, nekas neļurinās un labi vadās," skaidro Cimoška.

Cenas abiem braucamajiem ir krietni atšķirīgas. Ja "Street 750" Latvijā nopērkams par astoņiem ar pusi tūkstošiem eiro, tad par "Roadster" tie ir jau nepilni 13 tūkstoši.

Tālu ceļu braucēji

Foto: DELFI

BMW un KTM ir piedzīvojumu motociklu lielās klases flagmaņi. Abu marku ceļojuma motocikli ir guvuši labus panākumus iepriekšējo gadu konkursos. KTM modelis "1190 Adventure" ieguva "Latvijas Gada motocikla" 2014. gada galveno balvu.

Arī šogad BMW un KTM piedalās konkursā ar jaunākajām lielo piedzīvojumu motociklu versijām – BMW R1200GS un KTM "1290 Adventure S".

Kā jau sagaidāms, šie motocikli vilties neliek ne veiktspējas, ne kvalitātes ziņā. Būtu gan jocīgi gaidīt ko citu no motocikliem, kas katrs maksā ap 15 tūkstošiem eiro.

Ja salīdzina konkrētāk, tad BMW ir krietni komfortablāks – ērta sēdēšana mīkstā beņķī, perfekta amortizācija un fantastiskas bremzes. Zemu novietoti kāpšļi, no kuriem viens un divi var piecelties kājās un turpināt bez problēmām vadīt motociklu.

125 zirgspēku divcilindru boksera jeb opozītdzinējs komplektā ar vārpstas piedziņu nodrošina līganu braukšanu bez izteiktiem asiem rāvieniem, strauji piedodot vai atlaižot gāzi un pārslēdzot ātrumus. Kardāna galvenais bonuss – nav nepieciešamība ceļojumā ņemt līdzi ķēdes eļļu un krāmēties ar tās apkopi ik pēc vairākiem simtiem nobrauktu kilometru.

Foto: DELFI

KTM ar 160 zirgspēku V veida motors (100 līdz 160 zs atkarībā no braukšanas režīma izvēles) ir krietni agresīvāks. Kā raksturo ekstrēmās braukšanas instruktors Ronalds Cimoška, KTM dzinējs ir "dullāks". Motora rēcienus pavada spēcīgi paātrinājumi. Komforts noteikti ir mazāks, sēdeklis cietāks, bet sajūtas sportiskākas. Taču garā ceļojumā būs jādomā par ķēdes apkopi.

Abi "augstā plaukta" motocikli aprīkoti ar milzumu elektronikas, kas palīdz savaldīt motociklu, kā arī pielāgot ceļa vai braucēja prasībām. Abiem ar podziņām elektroniski regulējami piekares un braukšanas režīmi. KTM 23 litru degvielas bāka par trīs litriem apsteidz BMW.

Tāda līmeņa motocikliem grūti atrast, kur piekasīties. Tā kā cena ir līdzīga, potenciālajam pircējam atliek pēc saviem ieskatiem un gaumes izvērtēt citus kritērijus.

"Sniega mocis" uz riteņiem

Foto: DELFI

Ja pieliek vēl vienu riteni, daudz komforta, kaudzi naudas, bet atņem daļu motocikla būtības, ceļot var arī ar "Can-Am" triciklu "Spyder RT Limited".

Zinot, ka "Can-Am" zīmola īpašnieks kompānija "Bombardier" ražo ūdens un sniega motociklus, kļūst skaidra "Spyder" neparastā izskatā izcelsme. Par "Spyder" piederību motocikliem, protams, var diskutēt – tā vadīšanai pietiek ar autovadītāja B kategorijas tiesībām.

1330 kubikcentimetru trīs cilindru "Rotax" dzinējs attīsta 115 zirgspēku jaudu un ļauj itin viegli uz asfaltbetona pasvilināt plato aizmugures riteni. Ātrumi triciklam jāpārslēdz ar podziņu pie stūres, turklāt tikai uz augstākiem pārnesumiem – zemākos robos, atkarībā no ātruma samazinājuma, kārba pārslēdzas pati.

Ar "Spyder" izpaliks motocikliem raksturīgā svēršanās līkumos, taču ar ķermeņa augšdaļas sasvēršanu pagriezienos pie pietiekama ātruma var nākties pastrādāt gan, kas piedod braucienam sava veida šarmu.

"Spyder" pārstāvji stāsta, ka šādu braucamo izvēlas cilvēki, kas dažādu iemeslu dēļ nevēlas braukt ar divu riteņu motocikliem, taču grib izbaudīt vēju un motobraukšanas emocijas. Arī pie mums šim visumā ekskluzīvajam braucamajam pircēji atrodas.

Latvijā gadā izdodoties pārdot piecus līdz sešus šādus braucamos, kuru cena ir tuva 30 tūkstošiem eiro, un vēl ap 10 "Spyder" tricikli gada laikā atrodot pircējus Lietuvā.

Pārsteidzošais "Tracer"

Foto: DELFI

"Yamaha" konkursā šogad startē ar divcilindru 700 kubikcentimetru tilpuma dzinēja motociklu "Tracer 700". Pirmās sajūtas – motocikls ir ērts, apbrīnojami viegli vadāms, visi vadības elementi ir parocīgi un tieši tur, kur tiem jābūt. Pirmo reizi uzsēžoties, sajūtas jau faktiski kā uz sava motocikla.

74 zirgspēku dzinēja vadība un sajūgs ir tik precīzi, ka uzsākt braukt var faktiski neizkustinot gāzes rokturi, un tas sanāk izteikti līgani. Brauciens ir tikpat viegls, motocikls lieliski vadās un sveras līkumos.

""Yamaha" lika asinīm burbuļot," sajūsmu par "Tracer" testu dienā Biķernieku trasē nespēj valdīt ekstrēmās braukšanas instruktors Ronalds Cimoška, kurš šajā modelī saskata vecā "Fazer" modeļa visas labās īpašības.

Motociklam ir fantastiska dzinēja atdeve, laba ergonomika un neticamas bremzes, raksturo Cimoška, kurš trasē ar testa motocikliem parasti redzams tikai pazibam garām dažas sekundes simtdaļas vai kantējam līkumus uz celīša.

"No "Yamaha" pat negribējās kāpt nost," stāsta žūrijas loceklis, piebilstot, ka viss šis prieks ir par atbilstošu cenu.

Jauns "Tracer 700" maksā 8700 eiro. Motociklu ražotājs paredzējis kā ceļojuma klases braucamo, ar kuru var nobraukt arī no asfalta seguma.

SWM ceļam un bezceļam

No enduro motocikliem, ar kuriem doties braucienos gan pa ceļu, gan pamatīgākos bezceļos, šogad "Gada motocikla" konkursā bez salīdzināmas konkurences piedalās tikai viens kandidāts – 650 kubikcentimetru SWM RS650R.

SWM, kas pirmo reizi konkursā piedalījās pērn ar 500 kubikcentimetru modeli, ir Itālijā radīts zīmols, kas septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados ražoja bezceļa motociklus. SWM ar investīcijām no Ķīnas tika atdzīvināts un atgriezās tirgū 2014. gadā.

RS650R 53 zirgspēku motors jau ar maziem apgriezieniem pārliecinoši velk kalnā, arī paātrinājums ir labs. Motora vibrācija pie lielāka ātruma uz šosejas norāda, ka šis motocikls nav pilnībā asfalta iemītnieks.

Vietējā izplatītāja pārstāvis uzsver, ka SWM ir tiešais konkurents KTM un "Husqvarna" attiecīgās klases braucamajiem, taču par ievērojami zemāku cenu. RS650R maksā sešus ar pusi tūkstošus eiro.

"Scrambler" no Vācijas

Foto: DELFI

Klasiskā stila transportlīdzekļi pēdējos gados ir kļuvuši īpaši populāri, un arī BMW "Latvijas Gada motocikla" konkursā piedalās ar "scrambler" stila braucamrīku "R nineT Scrambler".

BMW viens no trumpjiem ir kvalitāte. Pārsēžoties uz "R nineT Scrambler" no zemākas klases braucamajiem, pamatīgums un pilnība ir pirmais, ko sajūtu. Jau tāds sīkums kā atbrīvotas sānu atbalsta kājiņas pacelšanās vieš uzticību.

Par šādu augsta līmeņa izpildījumu gan būs jāmaksā gandrīz trīs reizes vairāk nekā par "Mash" vai "Royal Enfield" – modes mantiņa "Scrambler" ar divcilindru boksera tipa dzinēju maksā ap 13 tūkstošiem eiro.

110 zirgspēku jauda bez liekām detaļām apkarināto motociklu paātrina patiešām iespaidīgi, tā ka iekšas sakutina. Arī skaņa no izpūtējiem ir uzmundrinoša. Par vadāmību un bremzēm, kā jau bija sagaidāms no BMW, nav ko sūdzēties.

Interesanti, ka gaisa/eļļas dzesēšanas dzinējam ir ar nolūku saglabāta opozītmotoru sasvēršanās pie gāzes uzdošanas. Citiem jaunajiem dzinējiem šī īpašība ir novērsta.

Tiesa, šim motociklam nav paredzēta iespēja atslēgt vilkmes kontroli un ABS, kā tas ir GS un citiem smalkiem modeļiem. Izbraucot uz takas vai zemes celiņa nospolēt aizmugures riteni praktiski nav iespējams – pie straujas gāzes pagriešanas motors pukšķinādams nomet apgriezienus.

No vienas puses sanāk it kā klasika, bet no otras puses modernā elektronika drošības vārdā atņem daļu pirmatnējo sajūtu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!