50% autovadītāju vasarā brauc ar ziemas riepām, secināts 'Brauc droši!' kampaņā
Foto: DELFI

Pārbaudot automboiļu riepas "Brauc droši!" projekta ietvaros, tika secināts, ka 50% projekta dalībnieku vasarā brauc ar ziemas riepām. Tā ir satiksmes drošībai bīstama statistika, jo arī pārāk dziļš protektors vasaras apstākļos ir bīstams, it īpaši, kad ceļa segums ir slapjš. Tas gan neliecina par kopējo statistiku Rīgā vai Latvijā, jo uz pārbaudi tomēr dodas autovadītāji, kuriem ir bažas par sava auto tehnisko stāvokli stāvokli, atzīst LAMB.

Latvijas Automoto biedrība (LAMB) ar Starptautiskās automobiļu federācijas (FIA) satiksmes drošības programmas (FIA Road Safety Grant Programme) atbalstu no 2013. gada 20. septembra līdz 27. oktobrim organizēja satiksmes drošības projektu "Brauc droši!", kura mērķis bija pievērst sabiedrības uzmanību FIA 10 satiksmes drošības Zelta likumiem un automašīnas tehniskajam stāvoklim.

"Brauc droši!" uzdevums bija aktualizēt autovadītāju izpratni, cik svarīgas gan kopējai satiksmes drošībai, gan katra autovadītāja un pasažiera veselībai un pat dzīvībai ir regulāras rūpes par automašīnas tehnisko stāvokli. Jau pirms projekta uzsākšanas LAMB un Drošas braukšanas skolas veiktā autovadītāju aptauja liecināja, ka regulāras sava auto tehniskās pārbaudes veic tikai 32% respondentu.

Projekta ietvaros tika izvērsta plaša informatīva kampaņa, kurā autovadītāji tika aicināti savlaicīgi pārbaudīt savu spēkratu tehnisko stāvokli, lai tas uz ceļa neapdraudētu nedz pašu autovadītāju, nedz pasažierus, nedz citus satiksmes dalībniekus.

Akcijas laikā pie dažādiem tirdzniecības centriem un "Statoil" degvielas uzpildes stacijām bez maksas tika veikta autogaismu, stāvbremžu, riepu spiediena un protektoru, kā arī vējslotiņu nodiluma pārbaude. Pārbaudes notika ne tikai Rīgā, bet arī Liepājā, Daugavpilī, Limbažos, Jelgavā un Tukumā.

Autogaismas tika pārbaudītas 1125 automašīnām. 675 automašīnām gaismas tika noregulētas, 112 automašīnām bija jādodas uz autoservisu, lai veiktu remontu, bet pārējām 338 automašīnām autogaismas bija kārtībā. Procentuāli tas liecina, ka aptuveni 60% automašīnu gaismas tika noregulētas, bet 10% bija jādodas tās labot uz autoservisu. Tas gan neliecina par kopējo statistiku Rīgā vai Latvijā, jo uz pārbaudi tomēr dodas autovadītāji, kuriem ir bažas par autogaismu stāvokli.

Projekta "Brauc droši!" ietvaros autovadītāji tika aicināti personiski ar savu parakstu atbalstīt 10 Zelta likumus un pievienoties drošo braucēju pulkam. Šie likumi aptver katram autovadītājam zināmus noteikumus, kas jāievēro, lai piedalītos satiksmē, piemēram, vienmēr piesprādzēties, nebraukt nogurušam, ievērot ātruma ierobežojumus, būt pieklājīgam un citas prasības. Vairāk nekā tūkstoš autovadītāju ar savu parakstu apliecināja atbalstu satiksmes drošībai.

Noslēguma pasākuma laikā tā dalībnieki bija vienoti pārliecībā, ka satiksmes drošības jomā vēl daudz darāmā. "Projekta rezultāti pierādīja, ka tas ir devis nozīmīgu ieguldījumu satiksmes drošībā. 10 Zelta likumos ir it kā labi zināmas lietas, tomēr to neievērošana ir svarīgākais iemels, kādēļ joprojām esam līderos Eiropas Savienībā, vērtējot bojā gājušo skaitu uz miljons iedzīvotājiem. Ievērosim 10 Zelta likumus un regulāri sekosim auto tehniskajam stāvoklim," aicina LAMB prezidents Juris Zvirbulis.

Tags

FIA LAMB Statoil

Comment Form