Foto: Rīgas Motormuzejam nodoti vairāki vēsturiskie 'ātrās palīdzības' spēkrati
Foto: Publicitātes foto

Pirmdien, 1. novembrī, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) nodeva Rīgas Motormuzeja īpašumā septiņus vēsturiskos operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus, ar kuriem mediķi devās izsaukumos astoņdesmito gadu beigās, deviņdesmitajos un līdz pat 2012. gadam.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Šos automobiļus, no kuriem daļa vēl ir padomju gadiem ierastajā baltajā krāsā un ar vēsturisko uzrakstu "Ātrā medicīniskā palīdzība", NMPD mediķi sen vairs neizmanto. Ar tiem pie pacientiem neviens nav braucis jau daudzus gadus, un līdz šim tie kā laikmeta liecības, kas izsauc ciemiņu interesi, rotāja brigāžu centru Rīgā un Latgalē.

Rīgas Motormuzejam NMPD nodevis šādus vēsturiskos operatīvos medicīniskos transportlīdzekļus: "UAZ 3962", "GAZ 32214", "UAZ 39629", "Mercedes-Benz Sprinter 312"; "Chevrolet Chevy Van G20"; "Mercedes-Benz 609" un "Mercedes-Benz 412".

Vieni no vecākajiem ir UAZ un GAZ markas operatīvie transportlīdzekļi. Interesanti, ka konkrētās UAZ automašīnas Krievijā ražotas armijas vajadzībām, un mašīnas no rūpnīcas saņemtas tumši zaļā jeb haki krāsā. Mediķi Rēzeknē paši tās tolaik pārkrāsojuši baltā krāsā un ar trafaretu uz auto sāniem uzzīmēja sarkanas svītras un uzrakstu "Ātrā medicīniskā palīdzība".

Savukārt "Mercedes-Benz" markas automašīnas pēc neatkarības atgūšanas saņemtas kā dāvinājums no ārvalstu kolēģiem. NMPD šoferi atceras, ka Valmieras pusē lietotais "Mercedes-Benz 609" esot bijis labs un izturīgs auto pilsētai, taču tālākos pārbraucienos ar to bijis grūti, jo auto maksimālais ātrums ir 90-95 km/h. Brauciena laikā tajā nav bijis iespējams sarunāties un dzirdēt, ko pacients saka, jo traucējis ļoti lielais motora troksnis. Tiesa, auto esot bijis izturīgs. Savā laikā Valmieras mediķi tam devuši iesauku "kultūras nams", jo uz jumta tam ir četras signāltaures, kas skanējušas gluži kā kultūras nama orķestris. Savukārt "Mercedes-Benz 412" bijusi plaša un darbam ļoti ērta mašīna, lai arī, kā šoferi saka – ar švaku benzīna dzinēju un ļoti lielu "apetīti".

"Salīdzinot šos auto ar tiem, ar ko brigādes patlaban dodas izsaukumos, var labi redzēt, kā dažu desmitu gadu laikā ir audzis dienests un attīstījušās veselības aprūpes iespējas," komentē Liene Cipule, NMPD direktore.

"Šodien NMPD mediķu auto līdzinās reanimācijas palātai uz riteņiem – tas aprīkots ar modernām medicīniskām ierīcēm, kas ļauj daudz labāk palīdzēt pacientiem un glābt dzīvības, ar mūsdienīgu pacienta pārvietošanas aprīkojumu un informācijas tehnoloģiju risinājumiem, kas atvieglo mediķu darbu. Turpretī dažās automašīnās, ko mediķi izmantoja, piemēram, astoņdesmito gadu beigās, bija tikai brezenta nestuves, skābekļa un "smieklu gāzes" aparāts, fiksācijas šinu komplekts un kruķi, uz kuriem pacients ar savainotu kāju varēja aizlekt līdz mašīnai. Saziņai ar dispečeriem automašīnā gan atradās arī rācija, taču, kā stāsta pieredzējušie kolēģi, tā nereti pārstāja darboties, izbraucot 20 kilometrus ārpus pilsētas," norāda Cipule.

Rīgas Motormuzeja vadītāja vietnieks Agris Šmits ar gandarījumu atzīst, ka "šis ir vēl viens piemērs tam, kā dažādu iestāžu veiksmīga sadarbība ļauj saglabāt pagātnes liecības. Priecājamies, ka pie mums nonāk arī sanitārā dienesta tehnika, kas uzticīgi kalpojusi mediķiem un šobrīd dodas pelnītā atpūtā. Iekļaujoties Rīgas Motormuzeja krājumā, šie spēkrati kļūs par vēstures lieciniekiem. Lai arī vairāki automobiļi ir salīdzinoši jauni, tos ir vērts saglabāt jau tagad, lai vēlāk eksponētu un ar to palīdzību stāstītu sabiedrībai par operatīvo dienestu vēsturi un attīstību Latvijā".

CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks uzsver jau līdzšinējo veiksmīgo sadarbību ar citiem valsts dienestiem: "Pagājušajā gadā Rīgas Motormuzejs krājuma papildināšanai saņēma VUGD tehniku, kas savu laiku jau ir nokalpojusi, bet kā muzeja eksponāti turpina dzīvot muzeja fondos. Veiksmīga sadarbība ir izveidojusies arī ar Nacionālajiem Bruņotajiem spēkiem un citām iestādēm, kas gados vecākos spēkratus nodod glabāšanai Rīgas Motormuzejā, lai tie par savām dienesta gaitām stāstītu muzeja apmeklētājiem".

Plānots, ka NMPD ar Rīgas Motormuzeju sadarbosies arī turpmāk, un arī nākotnē muzeja krājumu papildināšanai un krājumā esošās speciālās tehnikas restaurācijai tiks nodoti interesanti un īpaši operatīvie medicīniskie transportlīdzekļi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aivars Aksenoks CSDD Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests NMPD Rīgas Motormuzejs VUGD
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form