Foto: Shutterstock

No sestdienas, 1. decembra, ziemas riepas transportlīdzekļiem braukšanai koplietošanas satiksmē ir obligātas. Kaut arī ziemas riepas Latvijā ir obligātas no 1. decembra līdz 1. martam, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) vienmēr autovadītājus aicinājusi negaidīt 1. decembri un jau savlaicīgi parūpēties par vasaras riepu nomaiņu pret ziemas riepām, lai braukšana būtu pēc iespējas droša.

Novembra beigās CSDD sadarbībā ar Valsts policiju rīkoja reidu un no 60 pārbaudītajām automašīnām ar ziemas riepām nebija aprīkotas 10. Tas nozīmē, ka diemžēl ir vēl daļa autovadītāju, kas neapzinās situācijas nopietnību un gatavi riskēt ar savu un citu cilvēku drošību.

Autovadītāji, kuru spēkratiem no 1. decembra nebūs ziemas riepas, tiks sodīti, otrdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" uzsvēra Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis.

Viņš teica, ka autovadītājiem pat nevajadzētu apsvērt domu izbraukt no mājas bez ziemas riepām. Viņš pats pārliecinājies, ka pat ar ziemas riepām, mainot braukšanas joslas un izbraucot no "sniega putras", automašīna brīžiem kļūst nestabila.

Krapsis uzsvēra, ka policija no 1. decembra sodīs autovadītājus, kuru spēkrati nebūs aprīkoti ar ziemas riepām. "Ar audzināšanu esam nodarbojušies ļoti ilgi un to darām savlaicīgi, bet domāju, ka šādās situācijās tas nav piedodami. Ja jūs nedomājat par savu drošību, tad jūs apdraudat pārējos," viņš uzsvēra.

Policijas pārstāvis atzina, ka pirmajos ziemas mēnešos negadījumus skaits nedaudz pieaug – arī tāpēc, ka autovadītāji nav savlaicīgi parūpējušies par ziemas riepām.

Ceļu satiksmes noteikumi nosaka, ka vieglo auto ziemas riepu minimālais protektora dziļums ir 4 mm. Jāņem vērā, ka vienam auto nedrīkst vienlaikus būt radžotas un neradžotas riepas.

Tāpat uzmanība jāpievērš arī riepu vecumam – nav ieteicams izmantot riepas, kas vecākas par pieciem, sešiem gadiem, jo, braucot gan nodilst protektors, gan laika gaitā riepu gumija zaudē savas īpašības.

Ziemas riepas nodrošina labāku saķeri ar ceļu un samazina slīdēšanu, taču neizslēdz to pilnībā. Tādēļ ziemas periodā, kad uz ceļiem veidojas apledojums, ļoti svarīgi ievērot arī laikapstākļiem atbilstošu braukšanas ātrumu un drošu distanci, jo šādos apstākļos pagarinās bremzēšanas ceļš, kā arī vadītajiem jāaizvairās no straujas manevru veikšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!