Foto: LETA

Kopbraukšanas platforma "Bolt" kopā ar "Forus", Latvijas vieglo taksometru nozares darba devēju organizāciju un taksometru nozares regulējošām un kontrolējošām iestādēm ir aizvadījušas trīs darbnīcu ciklu, kopīgi strādājot pie risinājumiem ēnu ekonomikas mazināšanai taksometru nozarē, informē uzņēmumu pārstāvji.

Lai mazinātu birokrātisko slogu, ir izstrādāti iespējami risinājumi, kuriem iesaistīto pušu ieskatā būtu lielākā ietekme uz ēnu ekonomikas samazināšanu – vienota taksometru nozares reģistra izveide un uzlabota nodokļu nomaksas risinājuma ieviešana.

"Šī ir pirmā reize, kad Latvijā šādā mērogā valsts institūcijas un taksometru pārvadājumu nozare kopīgi analizēja iespējas, kā apturēt aptuveni 12 miljonu eiro zaudējumu, kas ēnu ekonomikas ietekmē ik gadu netiek ieskaitīts valsts budžetā. Kopīgi ar valsts iestādēm esam vienojušies, ka izstrādātajiem risinājumiem jāsekmē ekonomiskā aktivitāte un nozarē iesaistīto pušu, tai skaitā pasažieru pieredzes, uzlabošana ilgtermiņā," uzsver "Bolt" vadītāja Latvijā Kristīne Bezerra-Kjerulfa.

"Valsts iestāžu un nozares pārstāvju atsaucība, iesaistoties diskusijās, kā arī vienota skatījuma veidošana par nozares problēmām un piedāvātie risinājumi ir konkrēts solis uz priekšu, lai pilnveidotu nozari un palielinātu tās pienesumu Latvijas ekonomikas attīstībā. Diskusiju ietvaros visas puses vienprātīgi atzina, ka ēnu ekonomikas īpatsvars nozarē ir ļoti augsts, tāpēc ticam, ka darbs pie risinājumu izstrādes un ieviešanas rezultēsies ar vērā ņemamiem uzlabojumiem," norāda, "KPMG Baltics SIA" partnere Ilze Berga.

Notikušo darbnīcu ietvaros tika apkopotas galvenās problēmas, ar kurām saskaras nozare, piemēram, licencēšanas administratīvais un birokrātiskais slogs, kā arī pakalpojumu sniedzēju skaita sarukums, kā rezultātā nav iespējams apkalpot visus klientus.

Tāpat arī analīzes ietvaros tika apkopoti nozares dati, kas norāda, ka Latvijā ir nepietiekams licencētu vadītāju un transportlīdzekļu skaits, kas negatīvi ietekmē pakalpojuma cenu un kvalitāti. Šobrīd pakalpojumu sniedzējiem nav iespēju apkalpot vairāk nekā 100 000 braucienu mēnesī un vidējā cena par braucienu Latvijā ir augstāka nekā kaimiņvalstīs.

Vienots taksometru nozares reģistrs – tas veicinātu caurspīdīgumu, apvienojot vairākus datu avotus un nodrošinot datu analīzes iespējas. Reģistrs arī ļautu vienkāršot atsevišķus administratīvos procesus (piemēram, licencēšanu, pārkāpumu kontroli), dodot iespēju datus salīdzināt dažādos laika un citos griezumos.

Vienotas licences risinājums – apvienojot vismaz daļu no licencēm vienotā licences risinājumā, tas varētu tikt virzīts gan kā nozares reģistra daļa, gan atsevišķs risinājums. Šo priekšlikumu šobrīd izvērtē Autotransporta direkcija (ATD) kā nozares reģistra turētāja, un paredzams, ka ATD kopā ar nozares politikas veidotājiem veiks tālākos soļus reģistra risinājuma detalizētai izpētei un izstrādei.

Uzlabots nodokļu nomaksas mehānisms – risinājums pamatā paredzēts tiem vadītājiem, kuri reģistrējušies kā individuālie komersanti (IK). Kā liecina pieejamie dati, šobrīd aptuveni viena trešā daļa no visiem vadītājiem ir reģistrēti kā IK.

Piedāvātais risinājums paredz tūlītēju nodokļu ieturējumu pakalpojuma apmaksas brīdī, tādējādi vienkāršojot nodokļu nomaksu un samazinot nodokļu nomaksas izvairīšanās gadījumus. Šī risinājuma virzīšanai kā atbildīgā institūcija identificēta Finanšu ministrija, kurai kopā ar Valsts ieņēmumu dienestu un nozari tuvāko mēnešu laikā paredzēts turpināt darbu pie risinājuma izpētes.

Ņemot vērā, ka augstākminētie risinājumi attīstāmi un ieviešami vidējā termiņā, papildus identificēts potenciāls īstermiņa risinājums, kas veicinātu legāli darbojošos pakalpojumu sniedzēju skaita palielināšanu – iespēja pakalpojumu sniegt ar līzingā ņemtu transportlīdzekli.

Autopārvadājumu likums paredz pakalpojumu sniegšanu ne tikai ar īpašumā esošu transportlīdzekli, bet arī turējumā esošu transportlīdzekli, tomēr Ministru kabineta noteikumi par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru neparedz iespēju pārvadājumiem izmantot savu līzingā ņemto transportlīdzekli. Jāuzsver, ka šāds ierobežojums nepastāv nevienā citā Eiropas Savienības valstī.

"Nozares dati liecina, ka šobrīd katrs piektais vadītājs, kurš uzsāk reģistrāciju darbam, procesu nepabeidz, jo pakalpojumu bija iecerējis sniegt ar līzingā paņemtu transportlīdzekli un šāda iespēja šobrīd ir ierobežota. Šī risinājuma ieviešana uzlabotu pakalpojuma kvalitāti, palielinātu pieejamo transportlīdzekļu skaitu un līdz ar to samazinātu pakalpojuma cenu, kā arī nozares negatīvo ietekmi uz vidi, jo tiktu sekmēta jaunāku transportlīdzekļu ar zemāku emisiju apjomu izmantošana," norāda Bezerra-Kjerulfa.

Pērn SIA "KPMG" pēc "Bolt" pasūtījuma veica pētījumu "Digitālo taksometru pakalpojumu platformu ietekme uz ēnu ekonomiku Latvijā", kas iezīmēja galvenos secinājumus un arī "klupšanas akmeņus", kas atsevišķām personām ļauj apiet godīgu nodokļu nomaksu. Pētījuma dati atklāja, ka ēnu ekonomikas īpatsvars taksometru pārvadājumu nozarē var sasniegt pat 80%, jo vadītāji, kas uzsāk reģistrāciju procesam, nespēj izpildīt noteiktās prasības.

Darbnīcu ciklā no valsts iestādēm piedalījās Finanšu ministrija, Satiksmes ministrija, Labklājības ministrija, Valsts ieņēmumu dienests, Autotransporta direkcija, Rīgas valstspilsētas pašvaldība un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!