Foto: LETA
Lai nodrošinātu zemus atkritumu apsaimniekošanas tarifus, atkritumu poligonā "Getliņi" tiks būvētas siltumnīcas, kurās audzēs tomātus, gurķus un puķes pārdošanai un papildu peļņas gūšanai.

Pirmā tomātu raža varētu tikt novākta jau šajā sezonā, piektdien pirmās siltumnīcas spāru svētkos pastāstīja SIA "Getliņi EKO" valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns. Plānots, ka gadā vienā siltumnīcas kvadrātmetrā varētu izaudzēt 50-70 kilogramu tomātu. Siltumnīcas kopējā platība ir vairāk nekā 3000 kvadrātmetru, un tā tiks apsildīta, izmantojot atkritumu pārstrādes procesā iegūto siltumenerģiju, līdz ar to "Getliņu" tomāti būs lētāki.

SIA "Getliņi EKO" agronoms Guntars Strauts noraidīja šaubas par produkta pievilcību, sakot, ka iedzīvotāji arī savās privātajās siltumnīcās mēslo augsni, lai uzlabotu ražu, tāpēc arī "Getliņu" raža būs kvalitatīva. Tomātus plānots pārdot Centrāltirgū, un agronoms domā, ka cenas ziņā tie spēs konkurēt ar Mārupes produkciju.

Lai pilnībā izmantotu siltumnīcas radītās iespējas, virs tomātiem četru metru augstumā tiks izvietoti ap 1000 puķu podu, kuros audzēs ziedus.

Stirāns skaidroja, ka, atkritumiem pūstot, rodas biogāzes, kuras tiek sadedzinātas, lai ražotu elektroenerģiju. Šādā veidā "Getliņos" gadā tiek saražoti aptuveni 32 000 megavatstundu elektroenerģijas par aptuveni četriem miljoniem latu. Elektrība par paaugstinātu tarifu tiek pārdota AS "Latvenergo", savukārt biogāzes dedzināšanas procesā radītais siltums līdz šim nav ticis racionāli izmantots, bet gan apsildījis Stopiņu novada apkārtni, radot izgāztuves apkārtnē par vienu grādu augstāku temperatūru nekā citur. Turpmāk šī siltumenerģija tiks izmantota siltumnīcas apsildīšanai, kurā audzēs gurķus un tomātus.

Pirmajā siltumnīcā ražu plānots novākt jau šajā sezonā, drīzumā blakus tiks celta vēl viena siltumnīca. Ja šis pilotprojekts izrādīsies veiksmīgs, iespējams, nākotnē varētu tikt īstenoti līdzīgi projekti.

Rīgas vicemērs Andris Ameriks (LPP/LC) piektdien uzsvēra, ka "Getliņi" ilgstoši piedāvājuši visizdevīgākos atkritumu apstrādes tarifus un pašvaldība ir ieinteresēta tos saglabāt. Ņemot vērā, ka dabas resursu nodoklis par vienu tonnu atkritumu šogad paaugstināts no trīs līdz pieciem latiem, bet nākamgad pieaugs līdz septiņiem latiem par tonnu, "Getliņi" ir spiesti meklēt iespējas to kompensēt. Lai noturētu tarifus līdzšinējā līmenī, "Getliņi EKO" nolēmuši pievērsties tomātu, gurķu un puķu biznesam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!