Foto: PantherMedia/Scanpix
Lai arī Latvijas ekonomika gada laikā uzrādījusi straujāko kāpumu Eiropas Savienībā, Latvijas uzņēmēju noskaņojumā nav vērojams konsekvents optimisma pieaugums - "Citadele Index" vērtība šā gada otrajā ceturksnī ir kritusies par 0,59 punktiem un ir 52,36 punkti, liecina bankas "Citadele" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS pētījums "Citadele Index".

Latvijas uzņēmēju optimisms ir mērens, un "Citadele Index" vērtība kopš 2012.gada pirmā ceturkšņa arvien ir virs 50 punktu robežas, tomēr indeksa vērtība svārstās un nav novērojams konsekvents optimisma pieaugums. Šī gada otrajā ceturksnī tagadnes vērtējumā uzņēmēji ir visai piesardzīgi – tās indekss ir 50,83 punkti, savukārt nākotnes indekss ir noslīdējis no 56,74 punktiem līdz 53,89 punktu atzīmei.

Indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.

Ir kritušās visu "Citadele Index" veidojošo astoņu apakšindeksu vērtības, izņemot uzņēmēju vērtējumu attiecībā uz investīciju apjomu uzņēmumā, kur vērojams 0,97 punktu pieaugums. Uzņēmēju optimisms ir samazinājies, galvenokārt, pašu uzņēmumu finansiālo situāciju raksturojošos apakšindeksos – uzņēmumu rentabilitātes apakšindekss samazinājies par 1,52 punktiem, apakšindekss par uzņēmumu finansiālo stāvokli krities par 1,25 punktiem, savukārt par 1,18 punktiem samazinājies uzņēmuma apgrozījuma apakšindekss.

Iespējams, uzņēmēju piesardzīgais optimisms veidojas sekojot līdzi notiekošajam ne tikai Eiropas, bet arī austrumu ekonomikās.

"Eiropā pašlaik vērojamas ekonomikas stabilizācijas pazīmes - noturīgi uzlabojumi ražotāju noskaņojuma indikatoros, kā arī reālajos rūpniecības datos. Šī gada otrajā ceturksnī Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukts nodemonstrēja pirmo kāpumu gandrīz divu gadu laikā. Arvien drošāki kļūst eksperti, kas uzskata, ka Eiropas ekonomikas zemākais punkts jau ir aiz muguras. Eiropas recesijas beigas nozīmētu arī ārējo risku spiediena mazināšanos Latvijas ekonomikai. Par pilnīgu ārējo risku izzušanu pagaidām runāt būtu pāragri, jo, kamēr mūsu rietumu tirdzniecības partneri sataustījuši pamatu zem kājām, austrumos no Latvijas ekonomikas pulss kļūst vājāks. Krievijas izaugsme jau ir gandrīz apstājusies, bet Ķīnā tā kļūst lēnāka," skaidro bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

Vērtējot "Citadele Index" pa nozarēm, lai arī nedaudz, bet arī vērojams indeksa vērības samazinājums. Pakalpojumu nozarē tas samazinājies par 1 punktu, tirdzniecības nozarē par 0,9 punktiem, bet ražošanas – par 0,3 punktiem. Savukārt būvniecības nozare ir vienīgā nozare, kurā, salīdzinot ar 1,ceturksni, vērojama izaugsme, tās uzņēmumu indekss palielinājies par 2,1 punktu, kas skaidrojams arī ar izteiktu šīs nozares sezonalitāti.

Salīdzinot ar 1.ceturkšņa rādītājiem gan uzņēmējiem, kas darbojas laukos, gan uzņēmējiem, kas strādā Rīgā, indekss ir samazinājies – attiecīgi Rīgas un citu pilsētu uzņēmējiem par 0,5 punktiem, bet lauku uzņēmējiem par 1,3 punktiem.

Jau 2. ceturksni pēc kārtas kopš 2007.gada Latgales uzņēmējiem saglabājas mērens optimisms, un indeksa vērtība pārsniedz 50 punktu atzīmi – nemainīgi paliekot pie 50,5 punktu atzīmes. Indeksa vērtība par 0,1 punktu pieaugusi Kurzemē, taču pārējos reģionos indeksa vērtība nedaudz samazinājusies – Zemgalē par 0,1 punktu, Rīgā par 0,5 punktiem, Vidzemē par 1,3 punktiem, bet Pierīgā par 1,5 punktiem.

Indeksa vērtība samazinājusies dažāda lieluma uzņēmumos pēc darbinieku skaita, kurā pieaugums par 1,4 punktiem vērojams tikai uzņēmumos, kuros ir no 50 līdz 249 darbiniekiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!