Foto: Arhīva foto

Krievijas miljardieris Boriss Rotenbergs savus īpašumus Latvijā ir pārrakstījis radiniekiem, lai nodrošinātos pret iespējamajiem sankciju draudiem, kurus jau skaudri ir izjutis viņa vecākais brālis Eiropā, svētdien ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".

Arkādijs un Boriss Rotenbergi ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu iepazinās jau 60 gados. Viņi kopā trenējās džudo un patlaban Rotenbergus dēvē arī par Krievijas valsts pasūtījumu karaļiem, jo viņu labklājība neticami pieaugusi tieši Putina valdīšanas laikā. Rotenbergi būvē ceļus, ceļ lidostas, tiem pieder Krievijas straujāk augošās bankas.

Taču stabilitāti un garantētu peļņu arī krīzes gados abiem brāļiem līdz šim nodrošināja kompānija "Stroygazmontazh". Tā piegādā un liek cauruļvadus valsts gāzes gigantam "Gazprom". "The Moscow Times" izrēķinājis, ka Rotenbergu līdz šim uzbūvētais gāzes ceļa kopgarums varētu būt 12 000 kilometru, kas pietiktu no Putina un Rotenbergu dzimtās Sanktpēterburgas līdz Klusajam okeānam un atpakaļ.

Tomēr Putina īstenotā Krievijas agresija Ukrainā nu iedragājusi ne vien valsts ekonomiku, bet likusi ciest arī viņa tuvākajiem. Vispirms pret Arkādiju un Borisu Rotenbergiem tika vērstas ASV sankcijas, liedzot viņiem ieceļot un slēgt darījumus, taču tad par Arkādija Rotenberga un vēl apmēram 100 personu aktīvu iesaldēšanu vienojās arī Eiropas savienības dalībvalstis.

Septembrī Itālijas policija aizzīmogoja trīs Arkādija Rotenberga villas un dzīvokli Sardīnijā.Un iesaldēja uzņēmuma aktīvus, kam pieder četrrzvaigžņu viesnīca Romas centrā. Tas lika strauji rīkoties Krievijas domei, tā lēma, ka sankciju dēl cietušajiem zaudējumi jākompensē. Strīdīgais likumprojekts jau nosaukts par Rotenberga likumu, un pagaidām pieņemts pirmajā lasījumā.

"Nekā personīga" norāda, ka Rotenbergiem aktīvi ir arī Latvijā, taču baidoties no sankcijām, viņi tos vai nu ir pārdevuši vai nodevuši uzticamām personām. Vēl šī gada sākumā Rīgā darbojās "SMP Bank". Tā piederēja Rotenbergu kontrolētajai bankai Krievijā ar tādu pašu nosaukumu. Tomēr Rotenbergi meitas banku Latvijā pēc astoņu gadu darbošanās tajā šā gada pavasarī atstāja. Kredītiestādei ir jauni īpašnieki un cits nosaukums "Meridian Trade Bank".

Krievijas ietekmīgais uzņēmējs Arkādijs Rotenbergs 2010.gadā bijis viens no pirmajiem, kurš saņēma uzturēšanās atļauju Latvijā. Tā viņam bija spēkā līdz pat pagājušam gadam, bet tagad Rotenbergs vecākais Latvijā iebraukt nevar. Otrs brālis - Boriss Rotenbergs iegādājies kapitāldaļas Latvijas uzņēmumā "IMNI". Publiskās datu bāzēs pieejamā informācija rāda, ka šai kompānijai pieder māja Garkalnē.

Māju Boriss Rotenbergs ieguvis pagājušā gada sākumā, nopērkot "IMNI" kapitāldaļas. Iepriekš mājas īpašniece bijusi Latvijas pilsone Irina Maslovs. Jaunākajam no brāļiem Rotenbergiem ir Somijas pilsonība un tas viņu līdz šim ir pasargājis no iekļaušanas Eiropas sankcijās un līdz ar to arī aktīvu iesaldēšanu.

Tomēr, lai izvairītos no gaidāmajām neērtībām, Rotenbergs savas kapitāldaļas greznās Garkalnes mājas firmā šā gada augustā pārdevis dēlam Romānam. Romāns Rotenbergs ir "Gazprombank" viceprezidents un hokeja kluba "SKA" viceprezidents, norāda raidījums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!