Foto: Picjumbo

Ja Latvijas Zemes fonda (ZF) darījumu aktivitāte arī turpmāk saglabāsies pašreizējā līmenī, mērķi līdz 2019. gada beigām uzkrāt lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) aptuveni 6000 hektāru platībā varētu izdoties sasniegt gadu ātrāk, proti, līdz šā gada beigām, portāls "Delfi" uzzināja Zemkopības ministrijā (ZM).

ZF mērķis ir līdz nākamā gada izskaņai uzkrāt ap 6000 hektāru LIZ, to iznomājot lauksaimnieciskās darbības veicējiem, tostarp 1000 hektāru ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām īpašumu pārdevējiem.

ZF pārvaldītāja – Attīstības un finanšu institūcijas "Altum" – sniegtā informācija liecina, ka pie pašreizējās darījumu aktivitātes mērķi varētu sasniegt jau līdz 2018. gada beigām.

Kā skaidroja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), ZF un zemes iegādes kreditēšanas programma ir divi ļoti efektīvi atbalsta pasākumi, kas stimulē uzņēmējdarbības attīstību lauku reģionos.

"Jau deviņus mēnešus Latvijas Zemes fonds piedāvā lauksaimniekiem iespēju pārdot fondam lauksaimniecības zemi ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām pārdevējam jeb tā saucamo reversās nomas pakalpojumu. Reversā noma dod iespēju lauksaimniekiem stabilizēt ražošanu un sakārtot naudas plūsmu īstermiņā. Sevišķi tas ir izjūtams šogad pēc dabas kataklizmām. Tā ir unikāla iespēja sakārtot uzņēmumu, nemainot īpašnieku struktūru un neuzņemoties papildus finanšu saistības," pastāstīja Dūklavs.

Pieprasījums pēc reversās nomas pakalpojuma ir lielāks, nekā sākotnēji tika plānots. Šāda veida darījumos ZF par 3,6 miljoniem eiro iegādājies 58 nekustamos īpašumus 1078 hektāru platībā.

Trīs gadu darbības laikā ZF kopumā ir izskatījis 1688 pieteikumus un iegādājies, ieskaitot reversajā nomā iegūtos īpašumus, 338 nekustamos īpašumus 5853 hektāru platībā par 16,03 miljoniem eiro, iznomājis 332 īpašumus 5768 hektāru platībā, bet lauksaimnieciskajā ražošanā atgriezis 224 hektārus zemes.

Darbību ZF sāka 2015. gada 1. jūlijā. Fonds izveidots, lai valstiskā līmenī veicinātu lauksaimniecības zemes resursu aizsardzību un pieejamību, racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, kā LIZ platību saglabāšanu lauksaimnieciskās ražošanas vajadzībām mūsdienās un nākamajām paaudzēm.

Galvenokārt visi ZF īpašumi tiek iznomāti Latvijas lauksaimniekiem. Kā skaidro ZM, fonda darījumu aktivitāte ir tipiska Latvijai – lielāka aktivitāte vērojama Zemgalē un mazāka Latgalē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!