Foto: LETA

Aizņemtā kapitāla piesaistes plāna ietvaros AS "Latvenergo" plāno emitēt zaļās obligācijas ar kopējo nominālvērtību līdz 200 miljoniem eiro. Piesaistītie līdzekļi tiks ieguldīti videi draudzīgu investīciju projektu īstenošanā, portāls "Delfi" uzzināja uzņēmumā.

Iepriekšējo reizi "Latvenergo" emitēja zaļās obligācijas 2015. un 2016. gadā ar kopējo nominālvērtību 100 miljoni eiro.

Lai emitētu zaļās obligācijas, ir nepieciešams zaļo obligāciju satvars, kur uzņēmums norāda projektu grupas, kurās līdzekļi tiks ieguldīti, projektu atlases kārtību, līdzekļu pārvaldību un atskaitīšanās kārtību. Atjauninātais zaļo obligāciju satvars visos būtiskajos aspektos ir līdzīgs iepriekšējam AS "Latvenergo" zaļo obligāciju satvaram, kas tika apstiprināts 2015. gadā.

Nelielas izmaiņas ir veiktas attiecināmo projektu kategorijās, kā arī satvarā ir iekļauta apņemšanās AS "Latvenergo" iekšējam auditam veikt pārbaudi līdzekļu pārvaldības un attiecināmo projektu atlases atbilstībai zaļo obligāciju satvarā noteiktajam. Atjauninātā zaļo obligāciju satvara vērtēšanu veica neatkarīgais pētniecības centrs "CICERO Shades of Green", piešķirot augstāko iespējamo zaļo obligāciju novērtējumu – tumši zaļš. Tas norāda uz plānoto projektu atbilstību ilgtermiņa vides aizsardzības un klimata pārmaiņu samazināšanas mērķiem, kā arī uzņēmuma labu pārvaldību un caurskatāmību.

"Ilgtspēja un atbildība pret vidi ir koncerna būtība, un to apliecina arī mūsu 2015. un 2016. gadā emitētās zaļās obligācijas, kas arī saņēma Tumši zaļo vērtējumu. Savā zaļajā izaugsmē neesam apstājušies, vēl vairāk – Latvenergo stratēģiskais mērķis ir atjaunīgo resursu izmantošanas attīstība, piemēram, turpinot vērienīgo hidroelektrostaciju rekonstrukciju vai attīstot vēja un saules ģenerāciju. Tādēļ tiem, kuriem, tāpat kā mums, rūp vide un tās saglabāšana nākamajām paaudzēm, ir sagatavots Latvenergo zaļo obligāciju piedāvājums, kas vairāk kā jebkas cits ir vērsts uz drošu un ilgtspējīgu nākotni," skaidro "Latvenergo" valdes loceklis Guntars Baļčūns.

"Latvenergo" koncerna stratēģija iet kopsolī ar Latvijas un ES aktivitātēm klimata mērķu sasniegšanā. ES kā vienu no mērķiem ir izvirzījusi klimata neitralitātes sasniegšanu 2050. gadā. Koncerns veic investīcijas, lai attīstītu bezemisiju un zemu emisijas ražotņu portfeli un dotu ieguldījumu klimata pārmaiņu mazināšanā. Tas atbilst zaļo obligāciju pamatprasībai izmantot piesaistītos līdzekļus tikai videi draudzīgos projektos.

Līdz 50% no obligāciju ieņēmumu plānots novirzīt Daugavas hidroelektrostaciju rekonstrukcijai, kas ne tikai palielinās to jaudu un efektivitāti, bet arī mazinās koncerna ietekmi uz klimata pārmaiņām. Tāpat līdz 50% ieņēmumu plānoti sadales tīkla uzlabošanai, kas sekmēs kvalitatīvu un drošu elektroapgādi, mazinās elektroenerģijas piegādes pārtraukumu biežumu un ilgumu un nodrošinās efektīvu elektrotīklu pārvaldību.

Savukārt līdz 1% plānots ieguldīt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas projektos, iesaistoties zivju resursu atjaunošanā, balto stārķu aizsardzībā, lašu nārsta upju attīrīšanā un līdzīgos vides projektos.

Pēc obligāciju emisijas tās plānots iekļaut AS "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā. Obligāciju emitēšanas brīdis ir atkarīgs no investoru intereses un situācijas kapitāla tirgos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!