Foto: LETA

Ceturtdien Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais noteikumu projekts "Atkritumu un to pārvadājumu uzskaites kārtība", kas paredz pārvadājumu uzskaites kārtību visiem atkritumu veidiem, tādējādi veicinot atkritumu plūsmas pārredzamību un uzraudzības efektivitāti, portālu "Delfi" informēja ministrijā.

Ar šiem noteikumiem plānots panākt, ka atkritumu apsaimniekošanas komersanti reģistrē visu veidu – sadzīves, ražošanas, būvniecības un bīstamo – atkritumu pārvadājumus.

Kā norāda ministrijā, pašlaik pastāv divas atkritumu pārvadājumu valsts uzskaites sistēmas, kas attiecas tikai uz būvniecībā radušajiem atkritumiem.

Līdz ar to tās tiks apvienotas un izveidota apvienotā atkritumu pārvadājumu uzskaites sistēma, kas ne tikai nodrošinās visa veida atkritumu uzskaiti, bet arī mazinās administratīvo slogu atkritumu apsaimniekošanas komersantiem.

Tāpat, uzlabojot atkritumu pārvadājumu kontroli, apvienotā sistēma tiks sasaistīta ar Valsts vides dienesta informācijas sistēmām, plāno ministrijā.

Noteikumu projekts izstrādāts, balstoties uz jau spēkā esošu regulējumu, tādējādi mazinot normatīvo aktu skaitu un to papildinot ar uzskaitāmo atkritumu veidiem. Jaunās prasības attieksies uz sadzīves, ražošanas, būvniecības vai bīstamo atkritumu uzskaiti.

Plānots, ka apvienoto atkritumu pārvadājumu valsts uzskaites sistēmu uzturēs VSIA "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs".

Bīstamie atkritumi mēdz būt ar būt ar augstu vides piesārņojuma risku, draudiem cilvēka dzīvībai un veselībai, tāpēc tie ir jāidentificē, jāiepako, jāmarķē un jāuzglabā atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likuma un šo noteikumu prasībām.

Noteikumu projekts nosaka bīstamo atkritumu identifikācijas, uzskaites, uzglabāšanas, iepakošanas un marķēšanas kārtību. Bīstamo atkritumu radītāja vai apsaimniekotāja pienākums ir savākt un uzglabāt bīstamos atkritumus tikai īpaši aprīkotās vietās, atbilstoši Eiropas Savienības noteiktajiem standartiem, norāda ministrijā.

Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka pienākumu atkritumu pārstrādes, reģenerācijas vai atkritumu apglabāšanas iekārtas operatoriem un atkritumu sadzīves, ražošanas, būvniecības vai bīstamo atkritumu valdītājiem vai atkritumu apsaimniekotājiem, kas veic atkritumu pārvadājumus valsts teritorijā uz to pārstrādes, reģenerācijas vai apglabāšanas vietām.

Operatoru pienākums pēc attiecīgo atkritumu saņemšanas pārstrādei, reģenerācijai vai apglabāšanai, ir veikt attiecīgu ierakstu atkritumu pārvadājumu uzskaites valsts informācijas sistēmā.

Savukārt attiecīgu atkritumu valdītāja vai atkritumu apsaimniekotāja pienākums ir atkritumu pārvadājumu uzskaites valsts informācijas sistēmā paziņot par plānoto pārvadājumu, pārvadājamo atkritumu veidu un apjomu, izņemot gadījumus, kad atkritumu pārvadājumus veic to turpmākai pāršķirošanai, kas neietver sagatavošanu reģenerācijas vai apglabāšanas darbībai.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!