Foto: DELFI

Patēriņa cenas šogad septembrī salīdzinājumā ar augustu Latvijā pieaugušas par 1,1%, bet, salīdzinot ar pērnā gada septembri, patēriņa cenas palielinājušās par 4,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Vienlaikus 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, septembrī pieaudzis par 1,3%.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2021. gada septembrī bijusi cenu kāpumam ar mājokli saistām precēm un pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, apģērbam un apaviem, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājās par 10,1 %. Cenas pieauga galvenokārt siltumenerģijai, dabasgāzei un elektroenerģijai. Dārgāki bija mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, cietais kurināmais, atkritumu savākšana, mājokļa īre, kā arī materiāli mājokļa uzturēšanai un remontam.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,8 %. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu grupā bija svaigiem dārzeņiem (+23,4 %) un kartupeļiem (+40,0 %). Dārgāks bija siers un biezpiens (+5,0 %), jogurts (+10,3 %), piena produkti (+4,8 %), piens (+3,6 %). Cenas pieauga mājputnu gaļai (+12,2 %), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,1 %), gaļas izstrādājumiem (+2,7 %) un cūkgaļai (+1,6 %). Cenu kāpums bija arī augu eļļai (+20,7 %), miltiem un citiem graudaugiem (+9,1 %), rīsiem (+12,1 %), olīveļļai (+9,9 %), kā arī margarīnam (+13,1 %). Savukārt lētāka bija kafija (-2,4 %), maize (-1,8 %), svaigi augļi (-2,5 %), sviests (-5,1 %) un olas (-2,8 %).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis pieauga par 2,0 %. Gada laikā tabakas izstrādājumu cenas palielinājās par 3,7 %. Alkoholisko dzērienu cenas pieauga par 1,1 %, galvenokārt sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un alum.

Apģērbu un apavu vidējais cenu līmenis pieauga par 3,6 %. Apģērbiem cenas gada laikā palielinājās par 3,2 %, bet apaviem – par 5,3 %.

Apģērbu un apavu grupā mēneša laikā cenas palielinājās par 3,7%. Tostarp, sākoties rudens sezonas preču tirdzniecībai, cenas apģērbiem pieauga par 3%, bet apaviem - par 6,3%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā palielinājās par 3,1%. Siltumenerģijai vidējais cenu līmenis pieauga par 10,1%, ko galvenokārt ietekmēja siltumenerģijas tarifa izmaiņas Rīgā no 1.septembra. Dārgāka bija arī elektroenerģija, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, cietais kurināmais, savukārt lētāka kļuva mājokļa īres maksa.

Ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,1%, ko galvenokārt ietekmēja pasažieru aviopārvadājumu cenu kritums. Degviela kļuva dārgāka par 0,1%, tostarp auto gāze - par 3,3%, savukārt lētāka bija dīzeļdegviela - par 0,2% un benzīns - par 0,2%. Cenas pieauga lietotām automašīnām.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā pieauga par 0,8%, ko ietekmēja cenu kāpums atpūtas un sporta pakalpojumiem, personālajiem datoriem un ziediem. Lētākas bija daiļliteratūras grāmatas un barība lolojumdzīvniekiem, liecina CSP informācija.

Sākoties jaunajam mācību gadam, vidējais cenu līmenis pieauga augstākās izglītības pakalpojumiem (+3,2%) un pirmsskolas izglītībai (+5,4%).

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā palielinājās par 1%. Akciju noslēgumu ietekmē cenas pieauga personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem (+1,1%).

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija mājokļu tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem, ēdināšanas pakalpojumiem. Savukārt cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!