Foto: Publicitātes attēli
Dzērienu ražotāji maijā tirgū laiduši 38 miljonus taras ar depozīta iepakojuma zīmi, kas ir par 36% vairāk nekā aprīlī, kā arī ir divkāršojies nodoto depozīta iepakojumu skaits, portālu "Delfi" informēja SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

"Tuvojas [depozīta sistēmas] pārejas perioda noslēgums, ko skaidri vizualizē arī situācija tirgū - depozīta iepakojumu īpatsvars veikalu plauktos palielinās un šobrīd dažādos veikalos svārstās no 80% līdz 95%," skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs, piebilstot, ka ir novērots arī nemarķētās produkcijas skaita sarukums. Stūrītis uzsver, ka tirgotāji pārtrauc no piegādātājiem pieņemt produkciju bez depozīta zīmes.

Depozīta sistēmas operators pauž, ka pēc pārejas perioda noslēguma, kas ir šā gada 31. jūlijs, veikalu plauktos drīkstēs atrasties tikai ar Latvijas depozīta zīmi marķēti produkti, tāpēc tirgotāji tiek aicināti laicīgi plānot dzērienu apriti, izpārdodot krājumus bez depozīta zīmes.

Jaunākie dati liecina, ka mēģinājumi taromātos nodot iepakojumus bez depozīta zīmes ir sarukuši līdz 6%, salīdzinot ar februāra 75%.

Šie dati, kā min uzņēmuma pārstāvji, apliecina, ka sabiedrība sāk pierast jaunajai depozīta sistēmai. PET pudeles ir visbiežāk laistais iepakojuma veids ar depozīta zīmi - 45%, tad seko skārdenes jeb metāla iepakojums (27%), AU stikla iepakojums (22%) un vienreiz lietojams stikla iepakojums (6%).

Starp 38 miljoniem veikaliem piegādātajiem depozīta iepakojumiem maijā 49% ir bezalkoholiskie dzērieni, 48% ir alus un vien 3% ir alkoholiskie kokteiļi.

Depozīta punkta pārstāvji skaidro, ka atkārtoti uzpildāmās (AU) stikla pudeles tiek nodotas atpakaļ ražotājiem, kuri tās izmazgā, pilda un laiž tirgū no jauna. Savukārt vienreiz lietojamie depozīta iepakojumi, piemēram, PET pudeles un skārdenes, tiek 100% pārstrādāti un pārvērsti jaunos priekšmetos.

Iedzīvotāji depozīta sistēmas iespējas vairāk izmanto tieši nedēļas nogalēs, vidēji nododot ap 800 tūkstošiem iepakojumu dienā, savukārt darba dienās tie ir aptuveni 600 tūkstoši depozīta iepakojumu. Šie skaitļi, kā novēro sistēmas operators, arvien turpina pieaugt. Kopējais nodoto iepakojumu skaits depozīta sistēmā sasniedz 30 miljonus (laika periodā no 1. februāra līdz 8. jūnijam), liecina "Depozīta Iepakojuma Operators" sniegtā informācija.

Pieejamie dati rāda, ka vidēji vienā reizē tiek nodoti vidēji 14 iepakojumi ar depozīta zīmēm. Tomēr no iepakojuma iegādes brīža līdz tā nodošanai depozīta punktā paiet vidēji 4 līdz 6 nedēļas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!