Foto: Unsplash

Aizvadītajā nedēļā "Nord Pool" tirdzniecības apgabalos novērotas gan kāpjošas, gan krītošas cenu tendences, liecina "Latvenergo" apkopotie dati.

Latvijā un Lietuvā nedēļas vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 5%, un abos tirdzniecības apgabalos tā vienoti sasniedza 81,94 EUR/MWh.

Tikmēr Igaunijā elektroenerģijas cena vidēji bija 67,03 EUR/MWh jeb par 13% mazāka nekā iepriekšējā nedēļā. "Nord Pool" nedēļas sistēmas cena kritās par 39% līdz 47,74 EUR/MWh. Cenu atšķirību Baltijas valstīs noteica pārvades sistēmas šķērsgriezumu jaudas ierobežojumi starp Igauniju un Latviju remontdarbu dēļ.

"Nord Pool" sistēmas cenas lejupslīdi noteica siltāki laikapstākļi, kuru dēļ elektroenerģijas patēriņš "Nord Pool" reģionā samazinājās par 7% pret iepriekšējās nedēļas datiem.

Vēja izstrāde Ziemeļvalstīs nedēļas griezumā samazinājās par 13%, tomēr tās straujš pieaugums nedēļas sākumā veicināja cenu kritumu. Turklāt aizvadītajā nedēļā bija vērojamas arī zemākas energoproduktu cenas. Tajā pašā laikā cenas Baltijā ietekmēja zemāka atjaunīgo energoresursu izstrāde reģionā – vēja elektrostaciju ģenerācija kritās par 54%, hidroizstrāde Latvijā samazinājās par 31% pret iepriekšējās nedēļas datiem. Par 21% lielākas enerģijas plūsmas no Somijas atstāja ietekmi uz elektroenerģijas cenu Igaunijā. . Enerģijas plūsmas no Zviedrijas SE4 tirdzniecības apgabala pret iepriekšējo nedēļu pieauga tikai par 9%.

Turpinās Ziemeļvalstu atomelektrostaciju ikgadējā apkopes darbu sezona, un aizvadītajā nedēļā pieejamās jaudas īpatsvars no kopējās uzstādītās bija 70%.

"Nord Pool" reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 6 610 GWh, un izstrādes apjomi – 7 336 GWh.

Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs palika iepriekšējās nedēļas līmenī – 447 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas apjoms pieauga par 4% un bija 112 GWh. Tikmēr Igaunijā elektroenerģijas patēriņš kritās par 8% līdz 130 GWh. Tajā pašā laikā Lietuvā patēriņš palielinājās par 4% un bija 205 GWh.

Aizvadītajā nedēļā elektroenerģijas izstrāde Baltijā samazinājās par 16%, un kopā tika saražotas 244 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrādes apjoms kritās par 27% līdz 80 GWh. Igaunijā elektroenerģijas izstrāde samazinājās par 4% un bija 77 GWh. Lietuvā ražošanas apjomi samazinājās par 15%, un tika saražotas 77 GWh.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 71%, Igaunijā – 59%, bet Lietuvā – 38%. Baltijas valstīs tika saražoti 52% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!