Foto: Publicitātes attēli
Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas svinīgajā ceremonijā 7. decembrī tika paziņoti balvas ieguvēji sešās kategorijās - uzņēmumi un cilvēki, kuri Baltijā īstenojuši ilgstpējīgus un inovatīvus risinājumus. Uzvarētāju vidū ir Latvijas uzņēmums AS "Augstsprieguma tīkls", jaunuzņēmums "Puroceans Technology", kā arī ilgstpējas vēstnese Jana Trapāne.

Latvijas jaunzņēmums Puroceans Technology saņēma galveno balvu kategorijā Klimata inovācijas par sevis izstrādāto tehnoloģiju, kas izmanto gaisa burbuļus, lai efektīvi attīrītu naftas un plastmasas atkritumus no jūras dzelmes. Žūrija izcēla risinājuma unikalitāti, risinot jūras piesārņojumu saudzīgā un videi draudzīgā veidā.

Sociālo iniciatīvu kategorijā, kas izceļ sasniegumus un projektus, kuru mērķis ir uzlabot sabiedrības labklājību, galveno balvu ieguva Latvijas uzņēmums "Augstsprieguma tīkls" par lomu Ukrainas energoinfrastruktūras atjaunošanā.

Viņu atbalsts ne tikai palīdzēja pārvarēt krīzes situāciju, bet arī rada precedentu ilgtspējīgiem un uz sadarbību vērstiem centieniem enerģētikas infrastruktūras attīstībā sarežģītos apstākļos.

"Balvai arī šogad tika iesniegti vairāk nekā 200 pieteikumi no visas Baltijas, un saņēmām līdzvērtīgu pieteikumu skaitu no katras valsts. Tas tikai apliecina, ka klimata tehnoloģijas un ilgtspējas inovācijas ir Baltijas uzņēmumu dienaskārtībā, un mūsu reģions var nekautrējoties sevi pieskaitīt ilgtspējas pionieriem. Protams, pakļaut sevi žūrijas novērtējumam Baltijas līmenī nav viegli, īpaši, ja ir jādemonstrē apņemšanās ilgtspējas un inovāciju tēmā, tāpēc ļoti novērtējam ikvienu uzņēmumu, kurš dalās ar savu pieredzi un ar to spēj iedvesmot arī citus," komentē "Helve" partnere un Baltijas ilgtspējas balvas organizatore Marija Ručevska. Balvas mērķis ir izcelt inovāciju lomu ilgtspējīgas un zaļākas nākotnes veidošanā.

Kategorijā Ilgtstpējas vēstneši no Latvijas žūrijas atzinību ieguva "Mitigate" izpilddirektore Jana Trapāne. Žūrija kā būtisku ieguldījumu ilgtspējas veicināšanā novērtēja viņas ieguldījumu uz datiem balstītas ilgtspējības veicināšanā uzņēmējdarbībā, iestājoties par ESG (Environmental, Social, and Governance) kritēriju izmantošanu riska pārvaldībā un lēmumu pieņemšanā. Šajā kategorijā finālistus vērtēja gan žūrija, gan arī sabiedrības balsojums, un tika pasniegtas balvas vēstnesim no katras valsts.

Kā ilgtspējas vēstnesis Lietuvā balvu ieguva Paulius Chockevičius par pilsētu biškopības un bioloģiskās daudzveidības veicināšanu, bet no Igaunijas atzinību saņēma Remo Kirss par iniciatīvām, kas palīdz mainīt domāšanas veidu uz ilgtspējīgu rīcību.

Enerģētikas tehnoloģiju kategorijā balvu saņēma Lietuvas jaunuzņēmums "PVcase", kas palīdz automatizēt saules enerģijas projektu izstrādi, novēršot neefektivitāti un augstās izmaksas.

Viņu radītā inovācija varētu ievērojami racionalizēt saules enerģijas ieviešanu, kas ir būtiska sastāvdaļa pārejā uz atjaunojamo enerģiju, potenciāli paātrinot globālos centienus cīnīties pret klimata pārmaiņām.

"Ilgtspējīga enerģētika ir būtiska klimata mērķu sasniegšanai visās nozarēs un īpaši uzsverot dažādas inovācijas, kas ļauj pielāgoties esošajām prasībām un mērķiem. Tāpat jāpiemin, ka tieši sadarbība un inovāciju apmaiņa Baltijas kontekstā var kalpot kā pamats uzņēmumu transformācijai un ilgtspējīgai izaugsmei. "Virši" izvēlējās atbalstīt šo kategoriju, jo esam ne tikai enerģētikas sektora spēlētājs, bet arī paši aktīvi iesaistāmies dažādu ilgtspējīgu risinājumu ieviešanā un esam apņēmušies šādu stratēģiju izpildīt arī turpmāk," uzsver Anrijs Tukulis, "Viršu" Ilgtspējas projektu vadītājs.

Kategorijā "Pilsētvides attīstība" balvu ieguva igauņu uzņēmums "R8 Technologies", kas piedāvā uz cilvēku orientētu mākslīgā intelekta risinājumu klimata neitralitātei nekustamā īpašuma nozarē, kas varētu radīt ievērojamus enerģijas ietaupījumus un samazināt oglekļa emisijas. Igauņi plūca laurus arī kategorijā Aprites ekonomika, kurā balvu saņēma "Ringo Eco" - iniciatīva, kas ievieš inovatīvu atkārtoti lietojamu iepakojumu modeli, izmantojot lietošanas, savākšanas, mazgāšanas un atkārtotas izmantošanas ciklu.

Jau trešo gadu pēc kārtas inovāciju vadības uzņēmums "Helve" un balvas vadošais partneris "Rimi Baltic" Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvas ietvaros apbalvo ilgtspējīgus inovāciju projektus un iniciatīvas. Pieteikumus vērtēja pieredzējusi žūrija 52 pārstāvju sastāvā, viņu vidū gan uzņēmēji, gan nevalstisko un vides organizāciju pārstāvji, gan nozaru eksperti. Pieteikumu izvērtēšanas metodoloģiju izstrādāja uzņēmums EY.

Baltijas Ilgtspējas inovāciju balva tiek rīkota kopā ar ilggadējo partneri "Rimi Baltic". Iniciatīvu atbalsta balvas metodoloģijas partneris "EY Baltic", kā arī partneri "Luminor", "Virši", "Eleport", "Danone", "Elemental Business Centre", "Printify" un Rīgas Dome.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!