Lielbritānijas banka "Standard Chartered", kam iepriekš izdevies izvairīties no kriminālvajāšanas par naudas atmazgāšanu, ļāvusi veikt miljardu dolāru vērtus darījumus teroristu grupējumu finansētājiem, liecina ASV tiesas dokumenti.

"Standard Chartered", viena no Apvienotās Karalistes lielākajām bankām, pirms vairākiem gadiem izvairījās no ASV Tieslietu departamenta kriminālvajāšanas pēc tam, kad 2012. gadā bijušā Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona valdība iejaucās apsūdzībās.

Jaunos dokumentos, kas iesniegti Ņujorkas tiesai, apgalvots, ka banka no 2008. līdz 2013. gadam ļāvusi veikt tūkstošiem darījumu vairāk nekā 100 miljardu dolāru vērtībā, pārkāpjot sankcijas pret Irānu.

Neatkarīgs eksperts ir identificējis 9,6 miljardu dolāru vērtus ārvalstu valūtas darījumus ar personām un uzņēmumiem, kurus ASV valdība ir nodēvējusi par "teroristu grupām", tostarp "Hezbollah", "Al-Qaeda" un "Taliban".

Paziņojumā banka norādīja, ka tā apstrīd trauksmes cēlēju apgalvojumus, norādot, ka ASV varas iestādes viņu iepriekšējās apsūdzības ir "diskreditējušas".

"Standard Chartered" iepriekš tika publiski apsūdzēts par darījumu datu viltošanu Swift — starptautiskajā maksājumu sistēmā, ko izmanto tūkstošiem finanšu institūciju, lai pārvietotu miljardus dolāru caur savu Ņujorkas filiāli tādu struktūru vārdā, kurām piemēro sankcijas, piemēram, Irānas Centrālās bankas vārdā.

Taču 2012. gada septembrī Džordžs Osborns, toreizējais Kamerona valdības kanclers, slepeni iejaucās.

Trīs mēnešus vēlāk ASV Tieslietu ministrija nolēma banku nesaukt pie kriminālatbildības.

Tiesas pieteikumos norādītie ārvalstu valūtas maiņas darījumi vēl nebija atklāti, un niek uzskatīts, ka Osbornam vai Kameronam tajā laikā nebija sīkākas informācijas par šiem darījumiem.

Bankas ieņēmumi pērn bija 18 miljardu ASV dolāru apmērā, bet aktīvu apjoms sasniedz 822,8 miljardus eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!