Foto: PantherMedia/Scanpix
Saistībā ar gadumijā gaidāmo pāreju no latiem uz eiro, 2013.gada nogalē finanšu lietas būtu jāsakārto savlaicīgi, turklāt banku klientiem jānoskaidro nepieciešamo pakalpojumu pieejamība gadumijas dienās, skubina Latvijas Komercbanku asociācija.

Finanšu sektora pāreja uz eiro Latvijā notiks iedzīvotājiem draudzīgā veidā, tomēr bankām priekšā ir apjomīgs un sarežģīts uzdevums. Tādēļ banku klientiem jārēķinās ar pārtraukumiem dažu finanšu pakalpojumu pieejamībā. Latvijas Komercbanku asociācija aicina naudas lietas neatlikt uz pēdējo brīdi un noskaidrot gadumijas dienās nepieciešamā finanšu pakalpojuma darba laiku savas bankas interneta lapā vai zvanu centrā.

"Gada nogalē un gadumijā īsāki dažu banku pakalpojumu darba laiki ir ierasta lieta. Tā kā Latvijā 1.janvārītiek nomainīta nacionālā valūta, šogad svētku periodā iedzīvotājiem finanšu lietas jāsaplāno laicīgi. Visērtāk Jauno gadu un eiro sagaidīs tie iedzīvotāji, kas skaidro naudu būs iemaksājuši savā bankas kontā un norēķiniem izmantos maksājumu kartes. Ja nepieciešams cits bankas pakalpojums, atsevišķi jāpārliecinās par tā pieejamību savā bankā," saka Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis.

Maksājumu kartes – labākais veids, kā sagaidīt eiro

Foto: stock.xchng

Norēķinos ar banku maksājumu kartēm īpaši pārtraukumi nav plānoti. Tomēr maksājumu karšu darbībā var būt vērojami īslaicīgi traucējumi laika posmā starp 31.decembra 23:00 un pusvieniem 1.janvārī, kad eiro režīmā pārslēdzas banku vai uzņēmēju IT sistēmas. Traucējumu gadījumā nepieciešams uzgaidīt un mēģināt maksāt ar karti vēlreiz. Ja kādi izdevumi paredzami tieši gadumijā, tomēr ieteicams nodrošināties ar darījumam nepieciešamo skaidras naudas daudzumu. Gadumijas naktī nedarbosies maksājumi internetā ar dažu banku kartēm.

Bankomāti eiro izdos īsi pēc gadumijas


Foto: DELFI

Bankomāti eiro sāks izdot stundas laikā pēc gadumijas. Lielākajai daļai bankomātu paredzams pusstundas tehniskais pārtraukums laikā starp 31.decembra 23:30 un 1.janvāra vieniem. Daļa bankomātu tiks pakāpeniski izslēgti un sagatavoti eiro jau no 30.decembra.

Maksājumi par 2013.gadu – veicami laikus


Foto: PantherMedia/Scanpix

Gada nogalē plānotiem maksājumiem jānoskaidro to izpildes termiņi atkarībā no maksājuma valūtas un tā, vai saņēmējs ir savas vai citas bankas klients. Lai citas bankas klients garantēti saņemtu maksājumu vēl 2013.gadā, tas jāveic līdz 30.decembra pusdienlaikam un maksājumu iesniegšanas termiņi jānoskaidro savā bankā. Dažas bankas iekšbankas maksājumus veiks pat līdz 31.decembra vakaram.

Internetbanku pāreja uz eiro - 12 stundās


Foto: morgueFile

Vairākumā internetbanku funkcionalitātes ierobežojumi - skatīšanās režīms vai izslēgšana - paredzēti no 31.decembra pēcpusdienas līdz 1.janvāra priekšpusdienai, iekļaujoties 12 stundu robežās. 1.janvārī internetbankās funkcionalitāte atgriezīsies pakāpeniski, vispirms ļaujot apskatīt konta atlikumu eiro, tad veikt arī pārējās darbības. Atsevišķos gadījumos internetbanku darbības ierobežojumi var būt ilgāki - no 30.decembra pēcpusdienas.

Banku filiālēs brīvdienās un svētkos īpaši darba laiki

Foto: LETA

2013.gada nogalē ir daudz brīvdienu un svētku dienu, tādēļ savas bankas filiāļu darba laiks jānoskaidro iepriekš. Dažu banku filiāles strādās arī brīvdienās un svētku dienās, tai skaitā, 30., 31.decembrī un 1.janvārī. Gadumijas dienās banku filiālēm būs saīsināts darba laiks. 2014.gada pirmajā darba dienā - 2.janvārī - banku filiāles strādās parastā režīmā. Svarīgi atcerēties, ka no 1.janvāra latus un santīmus uz eiro pēc oficiālā kursa un bez komisijas maksas mainīs jebkuras bankas filiālē, kura piedāvā klientiem skaidras naudas pakalpojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!