No 2016. gada personas, kuru atalgojums pārsniegs valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas "griestus" - šogad tie ir 48,6 tūkstoši eiro gadā jeb aptuveni 4000 eiro mēnesī - maksās solidaritātes nodokli, otrdien vienojās valdība.

Ieviešot šo nodokli, iecerēts mazināt darbaspēka nodokļu regresivitāti, jo līdz šim ieviestās nodokļu izmaiņas attiecībā uz darba ņēmējiem vienādi skārušas pilnīgi visus nodarbinātos.

Paredzēts, ka solidaritātes nodokļa likme būs līdzvērtīga valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) - pašlaik vispārējā gadījumā kopējā likme ir 34,09%, no kuras 23,59% maksā darba devējs, bet 10,5% - darba ņēmējs.

"Jaunais nodoklis novērstu tādu nevienlīdzību, ka minimālās algas saņēmējam ir teju tāds pats nodokļu slogs (procentos) kā personai, kuras ienākumi no darba algas ir vairāk kā 120 tūkstoši eiro gadā," iepriekš norādīja Finanšu ministrijā.

Pret nodokli iebilst darba devēji, aicinot atcelt sociālo iemaksu griestus, norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas eksperts Pēteris Leiškalns. "Latvijas viena no būtiskākajām problēmām ir tā, ka ir ļoti maz darba vietu, kas var atļauties maksāt lielas algas," sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Viņa ieskatā, pašlaik valdība soda tos uzņēmumus, kuri to vēl var atļauties.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) atzina, ka saprot uzņēmēju bažas, tomēr esot ļoti grūti paskaidrot iedzīvotājiem, kāpēc lielāku algu saņēmēji procentuāli maksā mazākus nodokļus.

Solidaritātes nodokli personām, kuru iemaksu objekta apmērs ir pārsniedzis VSAOI maksimālo apmēru, vienu reizi mēnesī aprēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Saskaņā ar FM aplēsēm jaunais nodoklis būs jāmaksā vien aptuveni 4,7 tūkstošiem no visiem 0,8 miljoniem strādājošo.

Ieviešot solidaritātes nodokli, nākamā gada budžetā plānots gūt papildu ieņēmumus 40,9 miljonu eiro apmērā.

Faktiski samaksāto nodokli no 2016. gada janvāra līdz jūnijam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra budžetā ieskatīs līdz nākamā gada 15. oktobrim, bet pēc tam - katrā mēnesī samaksātais nodoklis tiks pārskaitīts līdz pārskata mēnesim sekojošā trešā mēneša 15. datumam.

Jau vēstīts, ka pret jauno nodokli aktīvi iebilst uzņēmēji, norādot, ka tas ir pretrunā ar parakstītajām stratēģijām, kā arī "iznīcina jebkādu vēlmi radīt Latvijā augstas pievienotās vērtības darba vietas ar vidēju un augstu atalgojumu".

Solidaritātes nodokļa likums stāsies spēkā 2016. gada 1. janvārī. Tas ir viens no nākamā gada budžetu pavadošajiem likumprojektiem.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !