Foto: Publicitātes attēli

Latvijas Banka otrdien, 24. novembrī, izlaiž 5 eiro sudraba kolekcijas monētu "Pasaku monēta I. Pieci kaķi", portāls "Delfi" uzzināja bankā.

Šī ir pirmā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām, šoreiz - pasakai par pieciem kaķiem, kura vēlāk iedvesmojusi literātus izmantot tās motīvus savos darbos.

Monētas grafisko dizainu veidojusi Anita Paegle un ģipša modeli - Jānis Strupulis. Monēta kalta Lietuvas kaltuvē "Lietuvos monetų kalykla".

Māksliniece Anita Paegle ir izcila bērnu grāmatu ilustratore, un apliecinājums viņas īpašajam talantam atspoguļojās arī vienā no pēdējām lata sudraba piemiņas monētām - Latvijas Bankas gādātā raudzību dāvana "Šūpuļa monēta" ar Anitas Paegles brīnumjauko miega vilcējas pelītes tēlu kļuva par "Latvijas gada monētu 2013".

Jaunās eiro kolekcijas monētas aversā redzama gulta ar pieciem saldi aizmigušiem kaķiem - Muri, Ņuri, Inci, Minci un Punci. Savukārt monētas reversā attēloti šie paši kaķi ar ēdamrīkiem - bļodiņām un karotēm.

Latvieši vienmēr mīlējuši pasakas, kuru pamācošie vēstījumi vedina uz labestību un darba tikumu. Pasakās netrūkst pasaules ļaunuma, taču labais beigu beigās gūst virsroku. Šajā folkloras mantojumā iekodēta universāla tautas gudrība, filozofija un morāle, izspēlēts kāds dzīves modelis vai situācija un sniegta noderīga pamācība, ļaujot gūt emocionālu tikuma un labestības audzināšanu.

Latviešu tautas pasaka par pieciem kaķiem ir viena no tām, kuru vecāki pirms naktsmiera mēdz lasīt bērniem un kuru viņi atkal un atkal lūdz atkārtot. Pasakas galvenā domā - attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā.

Kolekcijas monēta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā (tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas). Monētas maksimālā tirāža - 10 000 eksemplāru.

Monētu no 24. novembra varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā, un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās - numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos.

Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - 39 eiro.

Kā norāda bankā, latviešu bērnu literatūras rakstniece Vilma Delle (1892-1980) šo pasaku par pieciem kaķiem vērta saviļņojošā un viegli komiskā dzejā. Viņas "Pieci kaķi", kur, līdzīgi kā Kārļa Skalbes "Kaķīša dzirnavās", valda glāstoši romantiska un līdzcietības pilna gaisotne, pirmo reizi tika publicēti "Jaunības Tekās" 1920. gadā, un vēstījums sākās šādi:

"Pieci kaķi sarunāja

Putru vārīt vakarā;

Pieniņš ir, katliņš ir,

Tikai malka jāgādā."

Pēc ķibelēm ar kurināmā sagādi nāca caur pūlēm nopelnītais, parādot, ka tikai attapība, uzņēmība un čakls darbs ir labklājības pamatā:

"Izvārīja, padzesēja,

Apkārt visi sasēdās:

Ēda, ēda balto putru,

Vēderiņi pacēlās."

Savukārt dzejnieka un grafiķa Alberta Kronenberga (1887-1958) "Pieci kaķi" 1949. gadā publicēti žurnālā "Bērnība" un rādīti kā ķildnieki, kas nekādi nespēj vienoties mērķtiecīgam kopdarbam un sagādāt malku.

Latvijas Bankas pasaku monētu sēriju ievada kolekcijas monēta "Pieci kaķi" ar atbilstošu 5 eiro nominālvērtību. Mākslinieces Anitas Paegles radītais monētas veidols nāk ar mīlestības pilnu piecu kaķu versiju kā ģimeniskas mājības, siltuma un labklājības simbolu naudas izteiksmē, kas jānopelna ar labiem darbiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!