2016. gadā Valsts ieņēmumu dienests (VID) pirmajos trīs mēnešos iekasējis par 3,3% vairāk nekā pērnā gada pirmajos trīs mēnešos, tomēr tas nav tik daudz, cik plānots, žurnālistiem ceturtdien pastāstīja VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone.

Pētersone vērsa uzmanību, ka šogad administrētā kopbudžeta ieņēmumu plānā plānots iekasēt par 6,1% vairāk nekā 2015. gadā. Nodokļu ieņēmumi pirmajos trīs mēnešos tikai nedaudz atpaliek no ieņēmuma plāna – iekasēts par 0,02% jeb 3,15 miljoni eiro mazāk nekā plānots.

Pētersone skaidroja, ka VID jau vairāk nekā gadu priecē tieši ieņēmumi no akcīzes nodokļa. Šī gada pirmajos trīs mēnešos tas iekasēts par 3,8% jeb 7,01 miljoniem eiro vairāk nekā plānots.

Ievērojams samazinājums vērojams nenodokļu ieņēmumos. Gada pirmajos trīs mēnešos iekasēts par 14,19% jeb 72,4 miljoniem eiro mazāk, to galvenokārt ietekmēja ieņēmumi no budžeta iestāžu saņemto un iepriekšējos gados neizlietoto budžetu līdzekļu atmaksāšanas.

VID administrēto nodokļu ieņēmumu 2016. gada pirmā ceturkšņa plāna neizpildes galvenie iemesli ir vairāki ekonomiskie rādītāji, uzsvēra Pētersone. Šī gada pirmajos divos mēnešos ir samazinājušās patēriņa cenas, samazinājies eksports un imports.

Tāpat šī gada pirmajos mēnešos vidējās darba samaksas pieauguma temps ir samazinājies, kas negatīvi ietekmējis valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) un iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) ieņēmumu pieaugumu. Šī gada februārī, salīdzinot ar pērnā gada februāri, ir samazinājies darba ņēmēju skaits par 0,06%, kas arī ietekmējis VSAOI nodokļa ieņēmumu pieaugumu.

Ziņots, ka šogad administrētā kopbudžeta ieņēmumu plānā plānots iekasēt par 457,81 miljoniem eiro jeb 6,1% vairāk nekā pērn. Kopumā VID iecerējis nodokļos iekasēt 7,93 miljardus eiro.

Plānots, ka 2016. gadā lielāko kopbudžeta daļu veidos PVN – 2,024 miljardus eiro un sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2,511 miljardi eiro. Iecerēts, ka PVN iekasēs par 6,4% jeb 121,30 miljoniem eiro vairāk nekā pērn, savukārt sociālās apdrošināšanas iemaksas kopbudžetā augs par 6% jeb 142,76 miljoniem eiro. Šogad arī ievērojami vairāk plānots iekasēt iedzīvotāju ienākuma nodokļi – par 6,4% jeb 92,68 miljoniem eiro.

Vēstīts, ka pagājušajā gadā VID administrēto budžeta ieņēmumu plāns ir izpildīts par 100,1% - budžeta ieņēmumi plānu pārsniedza par 4,375 miljoniem eiro.

Pērn faktiski iekasētie VID administrētie budžeta ieņēmumi bija 7,468 miljardi eiro, bet ieņēmumu plāns bija 7,464 miljardi eiro.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!