Foto: Pixabay

Gadījumos, kad esošais auto ir kļuvis par mazu vai ir nepieciešamība iegādāties jaunāku vai beidzot tikt pie sava sapņu auto, aktualizējas jautājums par finanšu līdzekļiem. Ja ar paša uzkrājumiem tomēr vēl nepietiek, pastāv citi veidi finansējuma saņemšanai. Taču pirms lēmuma pieņemšanas "Luminor Līzinga" vadītājs Raivo Bāle iesaka veikt rūpīgu izpēti, kas palīdzēs izvēlēties sev piemērotāko risinājumu.

Jaunam vai mazlietotam auto

Finanšu līzings ir populārākais finansējuma veids privātpersonām jauna vai mazlietota auto iegādei. Lai saņemtu finanšu līzingu, ir nepieciešama pirmā iemaksa vismaz 10% apmērā no automašīnas iegādes vērtības, automašīnas KASKO apdrošināšana un automašīnas vērtējums, ja vēlaties iegādāties lietotu auto. Parasti ir noteikta arī minimālā līzinga summa un maksimālais automašīnas vecums līzinga perioda beigās.

Maksājumus par auto veic katru mēnesi un transportlīdzekļa vērtību nosedz pilnā apmērā, tāpēc, beidzoties saistībām, auto nonāks jūsu īpašumā, skaidro eksperts.

Patēriņa kredīts – bez pirmās iemaksas

Patēriņa kredīts ir aizdevums lielāku pirkumu finansēšanai, galvenokārt, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti. Pēc "Luminor" bankas novērojumiem, iedzīvotāji to visbiežāk izmanto mājokļa remontam, mājas interjera atjaunošanai, vasarnīcu vai lauku viensētu iegādei, veselības uzlabošanai, kā arī automašīnu iegādei. Atšķirībā no līzinga, noformējot patēriņa kredītu, nav nepieciešama pirmā iemaksa. Tas nozīmē, ka nav jābūt papildu uzkrājumiem, lai tiktu pie jaunas automašīnas.

"Atšķirībā no līzinga, noformējot patēriņa kredītu, nav jāiesniedz vērtējums lietotam auto un nav svarīgs tā vecums, tomēr savai drošībai pirms automašīnas iegādes iesaku to atrādīt speciālistam, kurš var novērtēt automašīnas tehnisko stāvokli, lai pēc tās iegādes nerastos nepatīkami pārsteigumi. Ja automašīna būs sliktā tehniskā stāvoklī, papildu ikmēneša kredīta maksājumam vajadzēs līdzekļus arī remontdarbiem," norāda Bāle.

Pie patēriņa kredīta priekšrocībām jāmin arī fakts, ka nav obligāti jāiegādājas KASKO apdrošināšana un auto īpašuma tiesības uzreiz noformē uz kredītņēmēja, nevis kredītiestādes vārda. Ja līzinga saņemšanai ir diezgan augsta minimālā summa, tad patēriņa kredīts pieejams arī lētākiem pirkumiem, sākot no aptuveni 2000 eiro. Tomēr jārēķinās, ka patēriņa kredītam ir augstāka procentu likme.

Cik lielu summu var aizņemties?

Maksimālā summa, ko var aizņemties, ir atkarīga no aizņēmēja ikmēneša ienākumiem, esošajām parādsaistībām, apgādībā esošo personu skaita. Lai noskaidrotu aptuvenu aizdevuma summu un ikmēneša maksājuma apmēru, var izmantot kredītiestāžu izveidotos līzinga vai auto kredīta kalkulatorus.

Svarīgi atcerēties, ka papildu līzinga vai kredīta maksājumiem, transportlīdzekļiem būs arī citas saistītās izmaksas, piemēram, auto būs jāapdrošina un jāveic ikgadējā transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa apmaksa. To apmērs ir atkarīgs no auto izlaiduma gada, markas un modeļa, motora tilpuma.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!