Foto: Shutterstock

Subsīdiju "Balsts" pirmā gada laikā saņēmušas 500 ģimenes visā Latvijā. Attīstības finanšu institūcija "Altum" subsīdijās līdz šim izmaksājusi 3,8 miljonus eiro.

Piecsimtā subsīdija piešķirta trīs bērnu ģimenei Rēzeknē privātmājas iegādei. Ģimenes izvēlētās mājas vērtība bija 90 tūkstoši eiro, un no tiem astoņus tūkstošus sedza “Balsts” subsīdija, kas pilnībā nosedza bankai nepieciešamo pirmo iemaksu.

“Gada laikā programma ieguvusi stabilu pieprasījumu, un vidēji mēnesī ar “Balsts” subsīdiju mājokli iegādājas 30–40 daudzbērnu ģimenes,” informē Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, uzsverot, ka šoruden programma ir papildināta ar vēl 3,6 miljoniem eiro. Arī 2022. gada valsts budžetā Ekonomikas ministrija programmas turpināšanai ir paredzējusi 3,6 miljonu eiro lielu finansējumu, lai atbalstītu daudzbērnu ģimeņu plānus iegādāties jaunu mājokli.

Savukārt “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš atzīst, ka subsīdiju programmas izmantošanas temps apliecina, ka tā ir nozīmīgs atspaids daudzbērnu ģimenēm. Pēc “Altum” datiem, vairāk nekā puse jeb 56 % no ģimenēm, kas saņēmušas subsīdiju, izmantojušas arī “Altum” mājokļu garantiju programmu. Abi valsts atbalsta veidi palīdz gan ģimenēm tikt pie sava mājokļa, gan veicina finansējuma ieplūšanu ekonomikā un mājokļu kredītu pieejamību kopumā, viņš uzsver.

Vidējais vienai ģimenei izmaksātās subsīdijas apmērs ir 8300 eiro, savukārt vidējais aizdevuma apjoms mājokļa iegādei, kuram ir piesaistīta arī subsīdija, ir 79 tūkstoši eiro.

Lielākais īpatsvars subsīdijas saņēmēju vidū ir ģimenes ar trīs bērniem (87%), savukārt 13 % ģimeņu ir ar četriem vai vairāk bērniem. Aptuveni katra trešā subsīdija piešķirta ģimenēm reģionos, tai skaitā 11 % – Kurzemē, 10 % – Zemgalē, 9% – Vidzemē, savukārt 3 % – daudzbērnu ģimenēm Latgalē. Lielākā daļa jeb 66 % subsīdiju saņēmušo ģimeņu iegādājušās mājokļus Rīgā vai Pierīgā.

Subsīdija ir vienreizējs dāvinājums, un tās apjoms ir atkarīgs no bērnu skaita: 8000 eiro, ja ģimenē ir trīs bērni (vai divi un tiek gaidīts trešais) vai 10 tūkst. eiro, ja ģimenē ir četri bērni vai vairāk (vai trīs un tiek gaidīts ceturtais). Subsīdiju palielina par 2000 eiro, ja iecerētais mājoklis ir gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēka. Subsīdija tiek piešķirta tikai kopā ar bankas hipotekāro aizdevumu mājokļa iegādei vai būvniecībai, un tā pilnībā vai daļēji aizstāj pirmo iemaksu.

Uz subsīdiju var pretendēt viens no bērnu vecākiem. Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka subsīdiju var saņemt, ja izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nav lielāka par 250 tūkstošiem eiro, un ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir līdz 17 tūkst. eiro gadā pirms nodokļu nomaksas. Tāpat saņēmējam jābūt Latvijas nodokļu rezidentam vismaz pēdējos 12 mēnešus, kura īpašumā nav cits mājoklis. Subsīdija nevar būt lielāka kā 50 % apmērā no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

Programmas “Balsts” partneru lokā ir “Swedbank”, “SEB banka”, “Luminor”, “Citadele” banka un “PrivatBank”.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!