Foto: Zane Bitere/LETA

Latvijas tirgū ir vēl dažas bankas, ar kurām "Signet Bank" akcionāri perspektīvā varētu runāt par apvienošanos, sacīja "Signet Bank" valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

"Jau zināmu laiku bez organiskas izaugsmes tiek vērtētas arī kāda cita tirgus dalībnieka iegādes iespējas. Mēs esam vērtējuši ne tikai "Expobank", un nākotnē mēs saskatām konsolidācijas potenciālu," pauda Idelsons.

Savukārt apvienošanos ar "Expobank", par kuras iegādi "Signet Bank" paziņoja februāra vidū, ir mērķis noslēgt līdz rudenim. Pēc apvienošanās bankas aktīvu apmērs būs aptuveni 420 miljoni eiro.

"Pašlaik līdz apvienošanas pabeigšanai ir palikuši daži mēneši, un jau samērā drīz mēs visi atradīsimies vienā ēkā, kas integrāciju paātrinās. Turklāt šis nav tik sarežģīts apvienošanās darījums, kāds bija, piemēram, apvienojoties "Nordea" un "DNB Bank", kuras bija lielas un komplicētas iestādes. Mūsu situācija ir daudz vienkāršāka, un tādēļ arī šis darījums notika, jo mēs saskatījām labu veidu, kā audzēt savu biznesu. Turklāt krīzes situācija visu vēl vairāk mobilizē, un tādēļ process pat varētu notikt ātrāk, nekā plānots," sacīja Idelsons.

Jautāts, kādēļ tika pieņemts lēmums iegādāties visu banku, nevis, piemēram, noteiktu bankas aktīvu portfeli, Idelsons norādīja, ka "Expobank" īpašnieks vēlējās pārdot visu banku, lai varētu atstāt tirgu. Tāpat arī "Signet Bank" apvienošanā saskatīja pozitīvas lietas, jo, apvienojot abu banku infrastruktūru un kolektīvus, tiek iegūts sinerģijas efekts.

"Latvijas banku sektorā ir četri lielākie spēlētāji, tad seko "Rietumu banka" un "BluOr Bank" (iepriekš "BlueOrange Bank"), kas arī ir pietiekami lielas. Tālāk seko nelielu banku grupa, lielākā no kurām pašlaik ir "Signet Bank". Pilnīgi skaidrs, ka šajā nelielo banku galā vajadzīga konsolidācija, jo šāds izmērs nav pietiekams, lai atpelnītu augošos administratīvos izdevumus, kas mūsdienās nepieciešami, lai uzturētu banku darbību. Tāpat nebūt visām bankām nesokas viegli ar biznesa modeļa maiņu pēc 2018.gada. Tādēļ mēs redzam, ka ir potenciāls tālākai konsolidācijai, un mēs viennozīmīgi esam ieinteresēti un spējīgi šo konsolidāciju veicināt," uzsvēra Idelsons.

Viņš norādīja, ka Latvijas banku sektoram pēc 2018.gada, kad sākās "ABLV Bank" likvidācija un finanšu sistēmas "kapitālais remonts", ir jāiziet cauri noteiktam evolūcijas periodam.

"Ir [tirgus] dalībnieki, kuri jaunajās realitātēs neredz perspektīvu, šo tirgu grib atstāt, un es domāju, ka "Rigensis Bank" nebūs vienīgā banka, kura pieņems šādu lēmumu. No otras puses ir arī jauni censoņi. Realitāte gan ir tāda, ka pārmaiņas notiek salīdzinoši lēni. Bankas ir ļoti regulētas iestādes, tādēļ procesi nenotiek tik dinamiski kā citos sektoros. Tādēļ, ja mēs runājam par būtiskām izmaiņām sektorā, tad tie ir pieci līdz desmit gadi, kuros to var sagaidīt. Pēc manām domām, pēc desmit gadiem Latvijā būs daudz mazāk banku un būs arī dažas jaunas bankas vai arī būs nomainījušies kādu banku akcionāri," prognozēja Idelsons.

Viņš pauda, ka arī pēc apvienošanās ar "Expobank", "Signet Bank" galvenais darbības virziens joprojām būs saistīts ar Latvijas uzņēmēju un tiem piederošo vidēja izmēra uzņēmumu apkalpošanu.

"Mēs esam alternatīva lielajām un, iespējams, nedaudz birokrātiskajām bankām, jo esam dinamiskāki un piedāvājam plašāku pakalpojumu spektru tieši finansējuma piesaistē. Pēdējos gados mēs esam sasnieguši labus rezultātus, organizējot obligāciju emisijas, un kapitāla tirgus virziens viennozīmīgi ir mūsu prioritāte. Mēs šajā segmentā joprojām redzam diezgan lielu potenciālu. (..) Tāpēc arī bez citu banku iegādes esam spējīgi patstāvīgi augt," sacīja Idelsons.

Viņš norādīja, ka pērn "Signet Bank" organizēja obligāciju emisijas vairāk nekā 150 miljonu eiro apjomā, bet kopā klientiem ir piesaistīts finansējums 200 miljonu eiro apmērā.

"Signet Bank" dibināta 1992.gadā ar nosaukumu "Latvijas Biznesa banka". 2013.gada jūlijā banka mainīja nosaukumu pret "Bank M2M Europe", savukārt 2017.gada septembrī, kad par bankas vairākuma akcionāriem kļuva Latvijas un starptautisku investoru grupa, kurā ietilpst "Hansalink", "Fin.lv" un "Signet Acquisition III", banka pārtapa par "Signet Bank".

2021.gada beigās "Signet Bank" aktīvi bija 354,731 miljona eiro apmērā, bet bankas auditētie zaudējumi bija 316 000 eiro apmērā.

Savukārt par "Expobank" vienīgo īpašnieku 2012.gada februārī kļuva Krievijas uzņēmējs Igors Kims, kurš iepriekš bija arī bankas līdzšinējā īpašnieka "MDM Bank" akcionārs. 2012.gada 28.aprīlī "LTB Bank" mainīja nosaukumu pret "Expobank". Banka izveidota 1991.gadā ar nosaukumu "Tirdzniecības banka", bet vēlāk tā strādāja ar nosaukumiem "Latvijas tirdzniecības komercbanka" un "Latvijas tirdzniecības banka".

"Expobank" aktīvi, pēc auditētajiem datiem, 2021.gada beigās bija 78,629 miljonu eiro apmērā. Banka pērn strādāja ar zaudējumiem 2,113 miljonu eiro apmērā.

Pēc aktīvu apmēra 2021.gada beigās "Signet Bank" bija astotā lielākā banka Latvijā, bet "Expobank" pēc aktīvu apmēra bija mazākā banka Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!