Foto: Reuters/Scanpix
Noslēdzoties ražas novākšanas sezonai lauksaimniecībā, Latvijas Apdrošinātāju asociācija (LAA) ir apkopojusi datus par lauksaimniecības apdrošināšanu, izmaksātajām atlīdzībām un saņemtajām prēmijām 2023. gada vasaras un rudens sezonā. Kompensējot dažādus zaudējumus, Latvijas apdrošinātāji zemniekiem šogad 8 mēnešos atlīdzībās ir izmaksājuši 18,5 miljonus eiro – tas ir par 30% vairāk nekā pērn. Savukārt divu pēdējo gadu laikā atlīdzību izmaksa ir pat dubultojusies, liecina LAA apkopotie biedru dati.

2023. gada 8 mēnešos sējumu un stādījumu apdrošināšanas prēmijas saņemtas 1,5 miljonu eiro apmērā (tai skaitā valsts atbalsts polišu iegādei), atlīdzībās izmaksāti 15,5 miljoni eiro, kas ir ļoti straujš pieaugums pret pērno gadu – 71% palielinājums. Tai skaitā par augusta vētras nodarītajiem zaudējumiem sējumiem atlīdzībās izmaksāti 6,5 miljoni eiro.

Lauksaimniecības dzīvnieku apdrošināšanā iemaksātās prēmijas bijušas 5,1 miljoni eiro, izmaksātās atlīdzības – 3 miljoni eiro.

"Lauksaimniecības apdrošināšanā ir izteikta sezonalitāte – lielāko daļu prēmiju zemnieki maksā agrā pavasarī un vēlā rudenī, un rudens iemaksas vēl nav veiktas. Savukārt absolūti lielākā daļa no visa gada laikā izmaksātajām atlīdzībām ir jau aprēķinātas. Tomēr, pat neraugoties uz šo laika nobīdi, diezgan droši varam teikt, ka šogad apdrošinātāji no sējumu apdrošināšanas ir krietnos zaudējumos. Savukārt zemnieki ir pieredzējuši, ka apdrošināšana ir reāla un noderīga finanšu risku vadība," saka LAA prezidents Jānis Abāšins.

Kopumā gada laikā lauksaimniecības kultūrām vislielākos postījumus nodarījuši lielie lieti, vētra ar krusu un kailsals. Savu artavu devuši arī meža zvēri un putni.

"Šī gada mainīgie un nelabvēlīgie laikapstākļi parāda būtisko nepieciešamību apdrošināt riskus. Tās saimniecības, kuras apdrošinājušas savu pārtikas ražošanu, šo gadu spēs pārdzīvot. Tas tikai vēlreiz parāda apdrošināšanas nozīmīgumu lauksaimniecībā," atgādina Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis.

Zemnieki var apdrošināt sējumus pret vasaras un ziemas riskiem – izsalšanas, vētras, krusas, lietus, veldres, meža zvēru un arī pret sausuma risku. Apdrošināmo kultūru vidū ir rapši, ripši, kvieši, rudzi, mieži, tritikāle, auzas, pupas, zirņi un griķi. Šādi neprognozējami gadi apliecina, ka apdrošināšana lauksaimniecības risku vadībai ir ļoti nepieciešama.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!